• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İtalya'da vatandaş tokat gibi cevap verdi! Başörtülü kadınlar uzak dursun diyen Matteo Salvini'ye bir kötü haber daha!

Yeniakit Publisher
2024-02-22 19:20:00 - 2024-02-22 20:09:29
İtalya'da vatandaş tokat gibi cevap verdi! Başörtülü kadınlar uzak dursun diyen Matteo Salvini'ye bir kötü haber daha!

İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini'ye tepki çığ gibi büyüyor! Sardinya adasında yapılacak seçimler öncesinde başörtüsü ile ilgili çok çirkin sözleri kendi halkı tarafından da tepkilere neden oldu. Bu kez kötü haber Salvini’ye cevap kendi halkından geldi.

İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini’nin Sardinya adasında yapılacak seçimler öncesinde başörtüsü ile ilgili sözleri tepkilere neden oldu. Salvini’ye en güzel cevap kendi halkından geldi.
İtalya'nın Sardinya adasında gelecek Pazar günü yapılacak bölgesel seçimler öncesinde Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini’nin başörtüsü ile ilgili skandal sözleri tepkiye neden oldu.

‘Başörtülü kadınlar Sardinya'dan uzak dursun' diyen Salvini’ye adanın yerel geleneklerinde de başörtüsü olduğu hatırlatıldı.

"BAŞÖRTÜLÜ KADINLAR SARDİNYA'DAN UZAK DURSUN"

İktidardaki sağ koalisyon partileri, dün adanın başkenti Cagliari’de seçim mitingi düzenledi.

İtalya’nın Kardeşleri (FdI) lideri Başbakan Giorgia Meloni ile ortakları Haydi İtalya’nın (FI) lideri Antonio Tajani ve Lig lideri Matteo Salvini de mitinge katıldı. Liderler, üç partinin ortak bölge başkan adayı Paolo Truzzu’ya destek istedi.

Başbakan Yardımcısı ve Altyapı Bakanı Matteo Salvini burada yaptığı konuşmada, sol partileri ve ‘komünistler’ diye tanımladığı bir kesimi eleştirdikten sonra şöyle devam etti:"Ben küçükken gerçekten bir Komünist Parti vardı. Ama işçilere sahip çıkardı, balıkçılarla, sözleşmesiz işçilerle, zanaatkarlarla ilgilenirdi, elektrikli scooter’larla değil. Berlinguer’in Komünist Parti’si ciddiyet sahibiydi, ciddi sorunlarla ilgilenirdi, (anne-baba yerine) bir numaralı ebeveyn-iki numaralı ebeveynle değil, başörtüsüyle değil.Benim evimde İslami örtü bir ilerleme göstergesi değil. Başörtülü kadınlar Sardinya'dan uzak dursun.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

"TOKAT GİBİ CEVAP: BUNU SARDİNYALI NİNELERİMİZE SÖYLE

Salvini’nin bu sözleri salonda alkışlanırken sosyal medyada bir tepki dalgasıyla karşılaştı.

Yorumlarda sıklıkla, Sardinya'nın yerel halkının da geleneksel kıyafetlerinde, bugün de hala yaşlılar arasında başörtüsü kullanıldığı hatırlatıldı.

Sardinya yerel giysileri ve başörtüleri içindeki kadınların fotoğraflarını paylaşan sosyal medya kullanıcıları “Ne yani Sardinyalı kadınlar Sardinya’dan uzak mı durmalı?”, “Bunu Sardinya’nın merkezindeki ninelerimize söyle” gibi karşılıklar verdi.“Benim büyükannem özbeöz Sardinyalıydı ve birçok diğer kadın gibi hep siyah başörtüsü takardı. Onu da mı kovmalıydık?”, “Salvini Sardinyalı ninelere de Sardinya’dan gitmelerini söyledi”, “Rahibelere de başörtülerini çıkarmalarını söyleyecek miyiz?” şeklinde yorumlar yapıldı.

Salvini’nin sözlerine, ibadet özgürlüğüne aykırı olduğu ve dikkatleri Sardinya adasının gerçek sorunlarından uzaklaştırdığı gerekçesiyle de tepkiler geldi.

Muhalefetteki liberal parti Eylem’in lideri Carlo Calenda da “Salvini neler söylüyorsun? Sardinya’nın derdi kapalı kadınlar mı?” diye eleştiride bulundu.

SARDİNYA SEÇİMLERİ

1.6 milyon nüfuslu Sardinya’daki seçimler, yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi İtalya’da sağ içindeki güç çekişmesi bağlamında bir ön sınav olarak izleniyor.Aşırı sağcı, göç karşıtı Lig lideri Matteo Salvini de yaptığı konuşmada, Haziran’da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden de söz etti.

Göçten tarım politikasına kadar kıtasal çapta mesajlar veren Salvini, bu seçimlerle Avrupa’yı değiştireceklerini söyledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

resat

dişardakilerle uğraşmAYA VAKTİMİZ kalmıyor içerdekiler bize yetiyorda artıyor,,

Nur

Hadii oradan domuz iblis
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23