• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İslam’ı diline doladı! El-Ezher’in eski imam yardımcısından Ayasofya hakkında büyük rezillik

Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi’nin eski İmam Yardımcısı Abbas Shuman, “Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi İslam öğretileri ile çelişiyor” diyerek büyük bir skandala imza attı.

Yeniakit Publisher
2020-07-12 12:18:00 - 2020-07-12 13:26:02
İslam’ı diline doladı! El-Ezher’in eski imam yardımcısından Ayasofya hakkında büyük rezillik

Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması dünya basınında geniş yankı buldu. Avrupa ve ABD medyası kararı eleştirirken, İslam coğrafyasının büyük bölümünden destek açıklamaları geldi.

Mısır'daki darbeci Sisi rejiminin kuklası olmakla eleştirilen El-Ezher'in Eski İmam Yardımcısı Abbas Shuman'dan da skandal bir açıklama geldi.

İstanbul fethinin nişanesi olan Ayasofya'nın ibadete açılmasını "İslami öğretiler ile çelişiyor" diyen Shuman, "İslam farklı dinlerin ibadet yerlerine saygı duyuyor ve İslam’da caminin kiliseye dönüştürülmesine izin verilmediği gibi kilisenin de camiye dönüştürülmesine izin verilmiyor" iddiasında bulundu.

Dünyanın her köşesinde yankı bulan Ayasofya kararı dünya basınında da manşetlerde yer aldı.

Alman basını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ayasofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesindeki rolüne vurgu yaptığı haberini "İstanbul'un ikinci Fatih'i mi?" başlığıyla yayınladı.

Dünyada gündem oldu

Haftalardır gündemden düşmeyen tarihi yapının yeniden camiye çevrilip çevirilmeyeceğiyle ilgili milyonlar Danıştay'dan gelecek karara kilitlenmişti. Dün, Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Türkiye'nin Danıştay'ın kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarihi imzasıyla Ayasofya'yı yeniden ibadete açması dünyanın bir numaralı gündemi haline geldi.

Kaynak: Yeni Şafak

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Zekeriya Gökçe

Bunlar sahiplerinin sesidir. Bizde de fetö .... vardı. Sahibine yıllar yılı hizmet etmiş. Müslümanları kandırmıştı. Bak her Müslüman ülkede onların köpekleri vardır. Kendileri için havlarlar. Şunu iyi belleyin : “Çakalların hükmü kurt ayağa kalkana kadardır.“
 • Yanıtla

ali haydar

Müslüğmam sevinir sen fitnecisin hain.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı