• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İş kazası maaşı nasıl bağlanır?

İş göremezlik ödeneği hakkında merak edilen birçok detay var. Özellikle sürekli iş göremezlik maaşı alanlar bu konunun hangi hususlara dayandırılması gerektiğini öğrenmek istiyor. Bu haberin içeriğinde iş kazası maaşı ve detaylarını bulabilirsiniz.

Yeniakit Publisher
2019-12-10 13:32:00 -
İş kazası maaşı nasıl bağlanır?

İş göremezlik ödeneği hakkında merak edilen birçok detay var. Özellikle sürekli iş göremezlik maaşı alanlar bu konunun hangi hususlara dayandırılması gerektiğini öğrenmek istiyor. Bu haberin içeriğinde iş kazası maaşı ve detaylarını bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca, Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliğinde belirlenen usul ve esaslara göre çalışma gücü veya meslekte kazanma gücü kaybı tespit edilmektedir.

Ne kadar maaş alacağı konusunda uzmanlığı bulunan biri bu soruya daha sağlıklı cevap verecektir. İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan işçinin tedavi ardından geçici iş göremez durumu düzelmiş fakat iyileşememişse yani çalışma gücünü tekrar kazanamamışsa, çalışana sürekli iş göremezlik maaşı bağlanır. Çalışanın sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanabilmesi için çalışma gücünün yüzde 10’undan fazlasını kaybetmiş olması gerekmektedir.

Sürekli iş göremezlik iki başlık altında incelenmektedir. Bunlar tam iş göremezlik hali ve kısmi iş göremezlik halidir. Tam iş göremezlik hali çalışanın çalışma gücünü yüzde 100 kaybettiğinin göstergesidir. Kısmi iş göremezlik hali ise çalışma gücünün en az yüzde 10 ile en çok yüzde 99.99’unun kullanılamadığının göstergesidir. Sürekli iş göremezlik maaşı çalışanın çalışma gücü kaybı oranına bağlıdır. Sürekli tam iş göremezlik maaşı, çalışanın aylık kazancının yüzde 70 oranında verilir. Sürekli kısmî iş göremezlikte ise sigortalıya bağlanacak gelir, tam iş göremezlik geliri gibi hesaplanarak bunun iş göremezlik derecesi oranındaki tutarı kendisine ödenir. Sigortalı, başka birinin sürekli bakımına muhtaç ise gelir bağlama oranı yüzde 100 olarak uygulanır.

Sürekli iş göremezlik geliri bağlanmasının şartları nelerdir?

Sürekli iş göremezlik geliri bağlanmasının şartları nelerdir?

1- Sürekli iş göremezlik geliri bağlanabilmesi için, sigortalının çalıştığı işten ayrılması gerekmez.

2- İş yerini kapatması veya devretmesi şartı aranmaz.

3- Örneği Sosyal Güvenlik Kurumunca hazırlanan tahsis talep dilekçesi ile ilgili üniteye başvurulması yeterlidir.

4- Tahsis talep dilekçesine, sigortalının bir adet belgelik fotoğrafı eklenir.

5- 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanlara, sürekli iş göremezlik geliri bağlanabilmesi için, kendi sigortalılığından dolayı, genel sağlık sigortası dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunludur. Ancak, gelir başlangıç tarihinde Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile belirlenen, muhasebe kayıtlarından çıkarılacak tutarlar ve tahsil edilmeyecek alacaklara ilişkin miktar ve bu miktarın altında borcu olanların gelirleri gelir başlangıç tarihi itibariyle bağlanarak borçları ilk gelirlerinden kesilerek tahsil edilir.

6- Sürekli iş göremezlik durumunun tespiti için Kurum Sağlık Kuruluna gönderilecek belgeler arasında, varsa ilk işe giriş sağlık raporu, iş kazası ve meslek hastalığı bildirim belgesi, olayın Kanuna göre iş kazası olup olmadığı veya sigortalının meslek hastalığına yakalandığı işyerine ait çalışma şartlarını net olarak belirtir soruşturma raporu ve tutanaklar ile mahkemelerce iş kazası veya meslek hastalığı olduğunun kabul edildiğine dair belgeler, çalışır veya çalışamaz raporu, geçici iş göremezlik ödeneği belgesi, iş kazasından sonra veya meslek hastalığının tedavisi için başvurduğu hastanelerden alınan epikrizler ile tedavisi tamamlanıp bulguları sekel hâlini aldıktan sonra, son durumunu gösterir sağlık kurulu raporu ve dayanağı tüm belgeler bulunur.

İş göremez raporu nasıl işleme sokulur?

- Raporunuzu işverene hızlı bir şekilde teslim etmelisiniz. Böylece e-Rapor sistemi için tanınan 5 günlük süreyi aşmamış olursunuz.

- Rapor aldıktan sonra bağlı olduğunuz SGK'ya bildirimde bulunmanız sizin faydanıza olacaktır.

- SGK raporunuzu inceledikten sonra onay vermelidir. Onay gelir gelmez PTT şubelerine veya e-Devlet üzerinde tanımlı banka hesabınıza ödemenizi yapar. Size de SMS veya e-posta yolu ile bilgilendirme yapılır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Halit

Ben iş kazası geçirdim orta parmağımı n yariisi koptu aynı isyerimde çalışıyorum sürekli iş görmez maasi alabilirmiym raporuma göre
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23