İran'dan Sudan çağrısı: İktidarı sivillere devredin

İran, geçtiğimiz günlerde darbe yapılarak yönetimin askere geçtiği Sudan'a dış müdahalelerden kaçınılması ve iktidarın hızlı bir şekilde sivillere devredilmesi çağrısında bulundu.

25 Nisan 2019 Perşembe 16:33
İran'dan Sudan çağrısı: İktidarı sivillere devredin

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, yaptığı yazılı açıklamada, Sudan'daki gelişmelerin Tahran'da yakından izlendiğini belirterek, halkın meşru taleplerinin karşılanması gerektiğini ifade etti.

Sudan'da her türlü şiddet eyleminin sona ermesi ve dış müdahalelerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Musevi, şunları kaydetti:

"İktidarın hızlı bir şekilde sivillere devredilmesi ve Sudanlı askerlerin Yemen'deki kardeşlerini öldürmek için bu ülkeye gönderilmesi gibi geçmişteki hatalı kararların düzeltilmesini, ülkedeki sorunların çözümü ve Sudan halkının taleplerinin gerçekleştirilmesinin gereği olarak görüyoruz."

Sudan'da 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz sebebiyle başlayan gösterilerin, hızla başkent Hartum ve ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesinin ardından ordunun 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 16:33

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Mayıs 2019