• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İran’dan çok sert İngiltere açıklaması

İran İngiltere'nin İsrailli gemiye yönelik saldırıyla ilgili suçlamalarına tepki gösterdi.

Yeniakit Publisher
2021-08-02 14:56:00 -
İran’dan çok sert İngiltere açıklaması

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, İsrailli bir şirkete ait nakliye gemisinin Tanzanya'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) giderken Hint Okyanusu'nda saldırıya uğramasından İran'ı sorumlu tutan İngiltere'nin suçlamalarını reddetti.

Hatibzade, İran Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayımlanan yazılı açıklamasında, İsrailli şirkete ait saldırıdan İran'ı sorumlu tutan İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab'a tepki gösterdi.

ABD ve İngiltere tarafından İran aleyhine yapılan açıklamaların çelişkili olduğunu, Tahran yönetiminin herhangi bir kanıt olmadan suçlandığını savunan Hatibzade, "Kızıldeniz ve uluslararası sularda İran'ın ticari gemilerine yapılan saldırılara karşı destekleyici tarzda sessiz kalan ülkeler, apaçık siyasi bir ön yargıyla İran'a kuruntudan ibaret olan suçlamalar yöneltiyorlar. Bu ülkelerin iddialarını ispatlayacak kanıtları varsa bunları sunmaları gerekirdi." ifadelerini kullandı.

Yabancı güçlerin Basra Körfezi'ndeki varlığını bölge için istikrarı ve güvenliği bozan bir faktör olarak gördüklerini belirten Hatibzade, şunları kaydetti:

"İran, milli güvenliği ve menfaatini korumak için bir an bile tereddüt etmeyecektir. Her türlü muhtemel maceracılığa da anında güçlü ve ciddi cevap verecektir."

Gemi mürettebatından 2'si öldü

Tanzanya'dan BAE'ye giderken 29 Temmuz'da Hint Okyanusu'nda saldırıya uğrayan İsrailli nakliye şirketine ait geminin mürettebatından 2'sinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

İsrailli iş insanı Eyal Ofer'in sahibi olduğu İngiltere merkezli Zodiac Maritime Denizcilik Şirketine ait geminin Japon bandıralı olduğu ve Ofer'in şirketi tarafından yönetildiği belirtilmişti.

İsrail basını da İngiliz Savunma Bakanlığına dayandırdığı haberde, Umman açıklarında bir İsrail gemisinin saldırıya uğradığını ifade etmişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, geminin saldırıya uğramasından dolayı dünyaya İran'ın "durdurulması" çağrısı yapmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere'nin yaptığı değerlendirmeler sonucunda, İran'ın Umman açıklarındaki uluslararası sularda, bir veya daha fazla insansız hava aracı kullanarak, M/T Mercer Street isimli gemiye saldırmış olma olasılığının "yüksek" olduğu sonucuna vardığını belirtmişti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Hint Okyanusu'nda İsrailli bir şirkete ait nakliye gemisine düzenlenen saldırıdan sorumlu tuttuğu İran'ı kınamıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Sedat

Yanılmıyorsam, geçen Akit'te iran vurmuş diye haber okudum. Şimdide İngiltere vurmuş diyor, İran red ediyor, bu ne iş anlamadım.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23