• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İran, Çin ve Rusya birleşti! "Deniz hedefleri ateş altına alındı"

İran, Çin ve Rusya tarafından düzenlenen “2022 Deniz Güvenlik Kemeri” tatbikatı Hint Okyasunu'nda gerçekleştirilmeye başlandı.

Yeniakit Publisher
2022-01-21 14:48:00 -
İran, Çin ve Rusya birleşti! "Deniz hedefleri ateş altına alındı"

ABD ve Batı ile ciddi gerilim yaşayan Çin, İran ve Rusya, “Barış ve güvenlik için birlikte” sloganıyla Hint Okyanusu’nun kuzeyinde “2022 Deniz Güvenlik Kemeri” adlı ortak tatbikat başlattı. Sabah saatlerinde başlayan tatbikata senaryolar kurgulandı, askeri harekat düzenlendi.

Deniz hedefleri ateş altına alındı

İran ordusu sözcülerinden Amiral Mustafa Taceddini, “İran, Çin ve Rusya birliklerinin planlanan taktik ve operasyonel tatbikatlarında yanan bir geminin kurtarılması, kaçırılan bir geminin serbest bırakılması ve belirli deniz hedeflerine gece ve gündüz ateş edilmesi yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Tatbikatın Hint Okyanusu’nun kuzeyini, Babülmendep, Malakka ve Hürmüz boğazlarını kapsadığı için büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyen Taceddini, “Bölgede bu üç boğaz altın üçgeni olarak adlandırılıyor ve aynı şekilde Umman Denizi ve Hint Okyanusu'nun kuzeyi de dünya ticaretinin hayat merkezi olarak kabul ediliyor. Bizler de İran, Çin ve Rusya olarak bu bölgenin güvenliğinin sağlanması ve bu deniz ticaret hatlarının korunması için ortak hareket ediyoruz. Bu şekilde her üç ülkenin çıkarlarını korumayı hedefliyoruz” dedi.

Deniz tatbikatı

Tatbikatın İran, Çin ve Rusya donanmalarının 3. ortak tatbikatı olduğuna dikkat çeken Taceddini, bölgede deniz ticaretinin güvenliğinin güçlendirilmesi ve çeşitli operasyonlarda üç ülke arasında koordinasyonun artırılmasının hedeflendiğini belirtti. Taceddini, “Üç ülke de önemli askeri ilişkiler düzeyine ulaştı" dedi.

“2022 Deniz Güvenlik Kemeri” tatbikatı, Rusya'nın Ukrayna krizi nedeniyle ABD ve NATO ile arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleştiriliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şevki

İki yüzlü batı ve abd nin emperyalist baskısına karşı Türkiye nin de bu ittifakta olması gerekir

432

bunlar hava cıva görüntüler gerçek dostluk kardeşlik birleşme ne zaman olur biliyormusuz örnek abdninnatonun israilin irana karşı savaşında iranı yalnız bırakmayarak olur öylr bir göstermelik tatbikatla birşeey olmaz
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23