• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İngiltere'de koronavirüs yüzünden işe gidemeyenlere maaş bağlandı

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerine karşı alınan önlemler kapsamında, ülke tarihinde ilk kez iş yerlerine gidemeyen çalışanların maaşının yüzde 80'inin ayda 2 bin 500 sterline kadar devlet tarafından karşılanacağını açıkladı

Yeniakit Publisher
2020-03-20 23:36:00 -
İngiltere'de koronavirüs yüzünden işe gidemeyenlere maaş bağlandı

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının etkilerine karşı alınan ekonomik tedbirlere dikkati çekti.

İnsanların işlerini kaybetmekten endişe duyduğunu bildiklerini anlatan Sunak, salgına karşı uygulanacak ekonomik müdahalenin insanların işlerini ve gelirlerini de koruyacağını aktardı.

Sunak, ülke tarihinde ilk kez hükümetin vatandaşların maaşlarına yardım etmeye yönelik adım atacağını belirterek, şunları kaydetti:

"İş yerlerine gidemeyen çalışanların maaşlarının yüzde 80'i, ayda 2 bin 500 sterline kadar hükümet tarafından karşılanacak. Bu, ortalama gelirin üzerinde ve elbette işverenler istedikleri takdirde maaşları artırabilirler. Bu, İngiltere'deki çalışanların, işverenlerinin onlara ödeme yapabilecek durumda olmasa bile işlerini koruyabilecekleri ve maaşlarının en az yüzde 80'inin ödenebileceği anlamına geliyor."

Söz konusu programın başlangıçta en az 3 ay süreceğine işaret eden Sunak, uygulamanın gerektiği takdirde uzatılacağını bildirdi.

Sunak, vergi sistemi aracılığıyla daha fazla nakit akışı desteği de sağlayacaklarını ifade ederek, işletmelerin çalışanlara ödeme yapması ve işlerini sürdürmelerine yardımcı olmak için KDV ödemelerini bir sonraki çeyreğe ertelediklerini açıkladı.

Bu sayede işletmelerin haziran sonuna kadar vergi ödemesi yapmayacağına değinen Sunak, bunun işverenlere doğrudan 30 milyar sterlinlik nakit sağladığı ve gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 1,5'ine eşit olduğu bilgisini verdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Oğuz

Niçin hatun görseli kullanıyorsunuz?..
 • Yanıtla

mustafa

BİZDE GENE MİLLETE İŞE GİTMEYİN DENİYOR. AMA AYBAŞI GELDİĞİNDE BU MİLLET KİRASINI NASIL ÖDÜYECEK DİYE KİMSE ÇIKIP KONUŞMUYOR. CUMHUR KİRALAR BİR AY DEVLET KANUNUYLA ALINMAYACAK DEMİYOR. YADA ELEKTRİK , SU, DOĞALGAZ, TELEFON, İNTERNET FATURALARI YARI YARIYA OLAY BİTENE KADAR YARI YARIYA DÜŞÜRÜLECEK DEMİYOR. İNSAN BİR DÜŞÜNÜYOR ULAN VİRÜS AYAĞI İLE MİLLETEMİ DÖŞÜYOR BU HÜKÜMET. İNSANLARA İÇERDE KAL DEMESİ KOLAY SAYIN CUMHURUM. SIKIYORSA EV SAHİBİ KİRAYI İSTEMEYE GELDİĞİNDE Bİ ZAHMET MABADINI AKSARAYDAN KALDIRDA BİZİM EV SAHİBİ İLE SEN GÖRÜŞ BAKALIM SANA NE DİYECEK. İNSANIN ZORLA AZINI BOZDURACAKLAR. TÖBE TÖBE.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı