İmzalar atıldı: Türkiye'den o ülkeye 30 ATAK

Pakistan'a T129 ATAK helikopterinin satışını onaylayan imzalar atıldı. Böylece tek seferde en büyük savunma sanayisi ihracatı gerçekleştirildi.

13 Temmuz 2018 Cuma 09:41
İmzalar atıldı: Türkiye'den o ülkeye 30 ATAK

Savunma Sanayii Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında devam eden T129 ATAK helikopteri sözleşme görüşmeleri nihai sonuca ulaştı. İki kardeş ülke arasında 30 adet T129 ATAK helikopteri satışına yönelik resmi sözleşme imzalandı. TUSAŞ bu satışın yanı sıra, lojistik, yedek parça, eğitim ve mühimmat anlamında geniş bir sözleşme paketi üzerinde uzlaşma sağladı.

Zorlayıcı iklim ve coğrafya koşullarına uygun olarak geliştirilmiş tasarımıyla T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, yeni nesil görev ve silah sistemleri ve sınıfındaki en üstün performans ve manevra özellikleriyle Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı envanterinde kullanılıyor. ATAK, bu özellikleriyle küresel pazarlardaki rekabette en önemli oyuncular arasında yer alıyor.

Pakistan Kara Kuvvetleri tarafından Türkiye ve Pakistan’da kapsamlı testlere tabi tutulan T129 ATAK helikopteri, tüm testleri başarıyla geçerek gereksinimleri karşıladı. ATAK, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma özelliğini de bir kez daha ispat etti.

Bu sözleşmeyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tek seferde yapılan en büyük savunma sanayisi ihracatı gerçekleştirilmiş oldu.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Temmuz 2018 Cuma 09:41

YORUM YAZ

 • İboİbo8 ay önce
  Tamamen italyan tasarımı olan ATAK'ın kullandığı avionik/silah ekipmanı ise Türkiye tarafından yapılıyor. Kötü olan ise ATAK helikopterinin ABD'den izinsiz satışının yapılamaması. Bunun sebebi ise helikopterde kullanılan motorun ABD'ye ait olması.
 • ademakyıldızademakyıldız8 ay önce
  hayırlı olsun dost ve kardeş ülkenin ihtiyacı olduğu silahların karşılanması noktasında atılan bu adımı fevkealede olumlu bluyorum arkası gelecek inşaallah savaş uçağıda satarız inşaallah
 • Metin GülMetin Gül8 ay önce
  Ne utanmaz Arlanmaz Dolarmış 5.000 Görecem diyor.Bende birgün bari sabret diyorum. Benide dinlemiyr böyle giderse.
 • AbdoAbdo8 ay önce
  Hayırlı olsun dâim olsun.Turkiye genelinde sanayi odaları toplantı yapıp savunma sanayii parça üretimini teklif usuludagitsa iç piyasa canlanir hareketlilik olur.
 • Yapmayin emege yaziktirYapmayin emege yaziktir8 ay önce
  Pakistandan para çikmaz. Hukumetlerin biri gelir biri gider, yaptilari hic anlasmaya, borclarina sadik kalamazlar. Emegimize yazik 30 tane Atak verilir mi? Bari 2. 3 tane verseydiniz.. ha Ataklarin parasini Suudlar, korfez emiklileri pesin odediyse sorin yok tabi.. de bizde oyle zeka henuz yesermedi daha

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019