• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

‘İmtiyazlılar güçlü demokrasi istemiyor’

Kamu Denetçiliği Sempozyumu’nun açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, yıllarca bu ülkede azınlık konumunda olanların kendilerine zulmedenlere sabrettiklerini vurgulayarak, “Biz cumhuriyet tarihinin en köklü, en demokratik reformlarını gerçekleştiren bir hükümetiz. Demokrasi güçlendikçe imtiyazlarını kaybedenler var bu ülkede. Değişimi engellemek için her yola başvuruyorlar” dedi.

Yeniakit Publisher
2013-09-03 22:38:38 - 2013-09-03 22:38:26
‘İmtiyazlılar güçlü demokrasi istemiyor’
YENİ AKİT / ANKARA
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, devletin birey karşısında güçlü olduğu dönemi geride bıraktıklarını, şimdi bireyin devlet karşısında güçlü hale geldiğini söyledi.
Devletin şeffaf olabileceğini, en temel hakları vatandaşa teslim edebileceğini aktaran Erdoğan, bunda zihniyet değişmemesi halinde işleyişin eksik kalacağını vurguladı. Erdoğan, bürokratik zihniyet değişiminin zaman alacağını ancak er ya da geç gerçekleşeceğini kaydetti. “Bize hakaret etme özgürlüğüne sahip olanlar bizi düşünce özgürlüğünü yok etmekle suçlar oldu” diyen Erdoğan, demokrasi ve hukuk güçlendikçe imtiyazını kaybedenler olduğunu ifade etti. Etnik kökeni, mezhebi ne olursa olsun 76 milyon vatandaşın devlet karşısında eşit olduğunu söyleyen Erdoğan, bir tek vatandaşın bile devlet kapısından boynu bükük, kalbi kırık ayrılmasına gönüllerinin razı olmayacağına dikkat çekti.
OMBUDSMAN DEVLET İLE
VATANDAŞ ARASINDA KÖPRÜ OLACAK
Kamu Denetçiliği Sempozyumu’nun açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, halk oylamasında, vatandaşların çoğunluğunun evet oyunu kullanarak Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kurulmasına onay verdiğini hatırlatarak, “Yaklaşık bir yıl önce de kamu baş denetçimizi ve kamu denetçilerini belirleyerek çalışmalara başladık. Kurum, altı ayda aldığı 4 bin 476 şikayetle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun, idare ile vatandaş arasında önemli bir köprü olacağına inanıyorum” dedi.
Erdoğan, zihniyet değişimini er ya da geç gerçekleştireceklerini ve reformları hız kesmeden sürdüreceklerini ifade etti. “Türkiye bölünür, parçalanır” denilerek reformların engellenmek istendiğini belirten Erdoğan, aksine bu reformlarla Türkiye’yi güçlendirdiklerini ifade etti.
BİZE KÜFREDENLER
‘ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ YOK’ DİYEBİLİYOR
AK Parti öncesinde bir siyasetçinin, bir siyasi partinin her konuda konuşma özgürlüğü olmadığını hatırlatan Erdoğan, “Belli konular adeta mayınlı araziydi. Şahsım, ben Talim Terbiye Yüksek Kurulu’nun övgüyle bahsettiği kitaplarda yer alan bir şiiri okuduğum için mahkum oldum. Bundan dolayı ben hapiste yattım. Kimse şu anda bunu görmüyor. Bize hakaret etme özgürlüğüne sahip olanlar, şu anda bizi ‘Düşünce özgürlüğümüz yok’ diye eleştiriyorlar. Küfre varıncaya kadar, bunları yapabildikleri halde, hâlâ ‘Özgürlüğümüz yok’ diyebiliyorlar. Fakat biz doğru neyse o istikamette yürüdük” şeklinde konuştu. 11 yıl önce gazetelerin devlete sirayet etmiş çetelerden korktuklarını belirten Erdoğan, “Hükümetimiz, medya ve yazarlar üzerindeki tüm bu korkuları ortadan kaldırmıştır. Gösteri ve basın açıklaması yapmanın neredeyse imkansız olduğu, çok sert karşılıklar bulduğu Türkiye’den, şiddete başvurmadığı sürece vatandaşların haklarını kullanmalarının imkan dahilinde olduğu bir Türkiye’ye geldik” diye konuştu.
TÜRKİYE AB STANDARTLARINI AŞTI
Türkiye’nin AB’ye üyelik için yaptığı başvurunun üzerinden 50 yıl geçtiğini aktaran Erdoğan, “Bizden sonra gelen çıraklar usta durumuna gelip AB’ye alındılar. 11 yılda çok önemli reformlar yaptığımız halde, AB standartlarını yakalayıp bazı standartları aştığımız halde biz alınmadık” dedi. Türkiye’de yeni fasıllar açılmasını Güney Kıbrıs’ın engellediğini söyleyen Erdoğan, AB’nin veyahut da bazı çevrelerin hükümetlerine karşı karalama kampanyası olduğunu kaydetti. Erdoğan, tutuklu ve hükümlü gazeteciler konusunda, Avrupa ve dünyanın yanlış bilgilendirildiğini söyledi.
POLİSE KARŞI GERÇEK MERMİ KULLANILDI
Türk polisine karşı dezenformasyon yapıldığını aktaran Erdoğan, Avrupa ülkelerindeki polislerin aksine Türk polisinin son anına kadar tahammül ettiğini bildirdi. Biber gazı sıkmanın AB mevzuatında bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Biber gazı kullanılamaz diye bir şey AB mevzuatında yok. Su kullanılabilir, ama gerçek mermi kullanılamaz. Ama gerçek mermi, polise karşı kullanılıyorsa buna ne demeli? Bunlar karşısında polis ne yapacak? Gerçek mermiyle yaralanan, hatta ölen polislerimiz de olmuştur. Ama bunlar görülmeden, bilinmeden veya dezenformasyon yapılıyor” dedi.
AB ÜLKELERİYLE REKABETTEYİZ,
VAGON DEĞİL LOKOMOTİFİZ
Gezi Parkı olaylarına da değinen Erdoğan, “Ağaç söküldü, ağaçlar kesildi bundan dolayı denildi. AB üyesi ülkelerle, ağaç dikme noktasında biz rekabetteyiz. Biz vagon değiliz lokomotifiz. Biz milyonlarca ağaç diktik ve hızla da bunu devam ettiriyoruz. Avrupa’ya Fransız değiliz. Avrupa’yı tanırız biliriz. O makineleri nasıl ürettiklerini de biliriz. Hatta şurada birkaç yıl öncesine kadar o makineleri, ağaç sökme makinelerini kast ediyorum. Ağaç sökülemez anlayışı yok. Ben aynı zamanda belediye başkanlığı yaptım. Bu işlerin ne denli önemli olduğunu bilirim. Biraz da yeşile hayranım hastayım. Bu işi çok severim. Bize çevre düşmanı yaklaşımı içinde olmak bize karşı haksızlık olur” dedi. Gösteri ve yürüyüşlerde hukuk içinde haklarını kullananları koruyacaklarını aktaran Erdoğan, onlara karşı herhangi bir tavrın olmasına müsaade etmeyeceklerini bildirdi.
MISIR VE SURİYE’DE BATININ
ATTIĞI BİR ADIM YOK
Suriye’de yüz binlerce kişinin öldürüldüğünü ama batının sadece konuştuğunu hatırlatan Erdoğan, “AB ne yapıyor? AB Mısır’daki darbeye, ‘darbe’ diyememiştir. Sadece müdahalede kalmıştır. O zaman darbeyi bize tanımlasınlar. Darbe nedir? Demek ki o zaman aklına geldiği zaman bu tür darbeler yapılabilir” ifadelerini kullandı.
DEMOKRASİ GÜÇLENDİKÇE
BAZILARININ İMTİYAZI GİDİYOR
Danıştay’ın başı örtülü olanlarla ilgili olumlu bir karar aldığını hatırlatan Erdoğan, inançlara saygıdan bahseden hukukçu, akademisyen, avukat birilerinin bundan rahatsız olduğunu ifade etti. Yıllarca bu ülkede azınlık konumunda olanların bunlara sabrettiklerini vurgulayan Erdoğan, “Molotofu alıp sokağa çıkmadılar. Böyle bir karar alınınca da şimdi rahatsız oldular. Biz bütün vatandaşlarımıza hep saygı duyuyoruz. Bugüne kadar da bunu yerine getirmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz. Biz cumhuriyet tarihinin en köklü, en demokratik reformlarını gerçekleştiren bir hükümetiz. Demokrasi güçlendikçe imtiyazlarını kaybedenler var bu ülkede. Değişimi engellemek için her yola başvuruyorlar” diye konuştu.
DEVLET İNSANCILLAŞTIRILMALI
Uluslararası Kamu Denetçiliği Sempozyumu’nda konuşan Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu ise, “İdare-birey ilişkisinde hukukun üstünlüğünün, demokratikleşmenin sağlanması, bireysel hak ve özgürlüklere duyarlı davranılması bizlerin var oluş gayesidir... Bizlere göre devlet şeffaf olmalıdır, insan odaklı olmalıdır. İnsan devletleştirilmemeli, devlet insancıllaştırılmalıdır... Artık idare ile vatandaş birbirine kulak vermeyi, farklılıklardan yarar sağlamayı, sorunlara böylece çözüm bulmayı öğrenmektedir... Amacımız, idarenin insan hak ve özgürlüklerine saygılı bir şekilde görev yapmasını, kamu hizmetlerini etkin ve verimli şekilde yürütmesini sağlamaktır” dedi.
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından Ankara’da düzenlenen Uluslararası Kamu Denetçiliği Sempozyumu’na TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, Avrupa Kamu Başdenetçisi Nikiforos Diamandouros ve Avrupa Parlamentosu üyesi ve Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten katıldı.
Sempozyumda konuşan Avrupa Kamu Başdenetçisi Nikiforos Diamandouros ise, “Ombudsmanlık, Osmanlı geçmişine dayanan, Osmanlı’dan ilham alan bir Avrupa icadıdır” diye konuştu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23