İbadet şuuru

Çocukları temyiz çağında ibadete özendiriniz. Evde ibadetlerinizi cemaatle yerine getiriniz, ki bu çocuk ruhunda kalıcı bir iz bırakır. Çocuğa namazın pratiğinden önce şuurunu kazandırınız.

15 Haziran 2019 Cumartesi 13:10
İbadet şuuru

İbadet, çocuğun bozulmamış doğası ve bakir ruhuyla bire bir örtüşür. Her çocuk iki ayaklı bir duadır. Çocuğun ibadeti ve duası, duanın duaya durması demektir. Çocuğun Rabbine yaklaşmasının vesilesi, demeye gelen ibadetin hazzını tattırmak zorla değil sevdirerek olmalıdır. Bu da sorumluluk bilinci taşımaya başladığı temyiz çağından (iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırabildiği yaş) sonra başlar. Çocukların ibadet eğitiminde şu sıralama esas alınmalıdır.

a) Bilgilendirme

b) Sevdirme-inandırma

c) Şuurlandırma

d) Uygulama.

Bu sıralamayı tersine çevirip de çocuğa sevdirmeden, bilgilendirmeden ve hepsinden önemlisi şuurlandırmadan namaz kılmaya zorlarsanız, sadece akıl-baliğ oluncaya kadar kıldırabilirsiniz. Oysa ki namaz, akıl-baliğ olunca farz olur.

Çocukları temyiz çağında ibadete özendiriniz. Evde ibadetlerinizi cemaatle yerine getiriniz, ki bu çocuk ruhunda kalıcı bir iz bırakır. Çocuğa namazın pratiğinden önce şuurunu kazandırınız. Namaz şuuru, “nasıl kılmalı?” sorusundan önce “niçin kılmalı?” sorusunun sorulması demektir. Niçin kılması gerektiğine yüreği yatarsa, çocuk bulup-buluşturup nasıl kılınacağını öğrenecektir. İbadet eğitiminde, aşırı aceleci ve erkenci davranmak çocuğun tepkisine, hatta tiksinti ve nefret duymasına yol açabilir. Bunun yaşını, yöntemini, sürecini tesbit etmek anne-babaya düşen bir görevdir. Bu süreci doğru tesbit için de, anne babanın çok iyi bir gözlemci olmaları şarttır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Haziran 2019 Cumartesi 13:10

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Temmuz 2019