“HES’ler bağımsızlığımızın anahtarıdır”

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, inşa ettikleri HES’ler sayesinde enerjide dışa bağımlılığın azalacağını ve bu tesislerin ülke ekonomisine milyarlarca dolar katkı sağlayacağını söyledi.

12 Nisan 2019 Cuma 12:46
“HES’ler bağımsızlığımızın anahtarıdır”

 Mehmet Safa CANAT Hasan CANAT / İSTANBUL 

DSİ’nin inşa ettiği en büyük projelerin barajlar, göletler, sulama tesisleri, enerji tesisleri ve taşkın koruma tesisleri olduğunu dile getiren DSİ Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, yaptıkları çalışmalar ve hedefleriyle ilgili Yeni Akit’e konuştu. DSİ’nin amacının ülkemizin su kaynaklarını korumak, geliştirmek ve yönetmek olduğunu kaydeden Kasap, şu bilgileri paylaştı:

593 baraj ve gölet yatırımı var

DSİ, kurulduğu günden bu yana birçok baraj inşa etmiştir. Şu ana kadar inşa edilen ve hizmete alınan baraj ve göletlerin sayısı 2000’lere ulaşmıştır. Hâlâ 83 baraj ve 510 gölet olmak üzere 593 adet baraj ve gölet yatırım programında olup inşa halindedir. Bunların içerisinde en önemli olan projelerden biri Artvin’deki Yusufeli Barajı’dır. Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri üzerinde yer almaktadır. Baraj çift eğrilikli beton kemer tipindedir ve yüksekliği 275 metredir. Bu yükseklikle kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3. barajıdır. Kurulu enerji gücü 558 MW’dır ve yıllık enerji üretim kapasitesi ise 1.888 GWH’dır. Tamamlandığı zaman üreteceği elektrik enerjisi ile ekonomiye yılda 220 milyon dolar katkı sağlayacaktır. Bir diğer önemli projemiz ise Ilısu Barajı’dır. Ilısu Barajı, Mardin ve Şırnak il sınırları arasında Suriye sınırına 45 km mesafedeki Dicle Nehri üzerinde yer almaktadır. Önyüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilen baraj, dolgu hacmi bakımından ülkemizin 2. büyük, enerji üretimi açısından ise 4. büyük barajı konumundadır. Temelden 135 metre yüksekliği olan Ilısu Barajı’nın kurulu enerji gücü 1.200 MW ve yıllık enerji üretim kapasitesi ise 4,12 milyar KWH’dır. Tamamlandığı zaman ekonomiye yılda 412 milyon dolar katkı sağlayacaktır.

Tarihi eserler taşınıyor

Ilısu Barajı’nın inşaatını tamamladık. Şu an barajın rezervuar alanı içerisinde yer alan kültür varlıklarının taşınma işlemlerini yapıyoruz. Bu kapsamda başlıca; Zeynel Bey Türbesi, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Orta kapı, Kızlar (Eyyübi) Cami, Koç Cami, Süleyman Han Cami, Er Rızk Cami ve Baldiken Türbeleri gibi kültür mirası eserler yer almakta olup, bu eserler ülkemizde ilk defa kullanılan modüler taşıyıcı sistemler vasıtasıyla baraj rezervuar kotu üzerinde inşa edilen Yeni Hasankeyf İlçesine taşınmaktadır. Diğer yandan su altında kalacak olan Hasankeyf ilçesinde yer alan konut ve resmi daireler de yeni yerleşim alanında inşa edilmekte olup bu konutlar hak sahiplerine teslim edilmekte ve resmi dairelere taşınma işlemleri de devam etmektedir.

İş arttı, tersine göç başladı

Diyarbakır il sınırları içerisinde inşa edilmekte olan Silvan Barajı’ndan alınacak 212 m3/s su ile 2 milyon 351 bin dekar alan sulanacak ve 681 GWH/yıl enerji üretilecektir. Güneydoğu’ya hayat verecek olan Silvan Projesi tamamlandığında yılda 1,100 milyar lira ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Önceki yıllarda yöre insanının iş umuduyla Doğu’dan Batı’ya doğru yapmış olduğu göçler, bu projelerle Doğu ve Güneydoğu’da artan tarım ve iş potansiyeli sayesinde Batı’dan Doğu’ya doğru göçlere dönüşmeye başlamıştır. Çünkü önceki yıllarda insanlar tarıma elverişli olup da sulayamadığı tarım arazilerini bırakıp büyük şehirlere göç ediyordu. Şimdi tekrar köylerine dönüp tarlalarını ekecekler. Bu sayede hem kendileri kazanacak hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaklardır. Genel Müdürlüğümüz bir taraftan da içme suyu temin projelerine ağırlık vermektedir. Bu alanda yürütmekte olduğumuz projelerden en önemlisi İstanbul ilinin 2071 yılına kadar içme, kullanma ve endüstri suyunun karşılanması ve hidroelektrik enerji üretimi yapılması için geliştirilmiş bir projenin en önemli ayağını teşkil eden Melen Barajı’dır. Temelden 124 metre yükseklikte ve SSB (silindirle sıkıştırılmış beton) tipinde olup bu projede de çalışmalarımız devam etmektedir. Melen sisteminin hayata geçirilmesi ile İstanbul’a yılda 1 milyar 77 milyon m3 ilave içme suyu temin edilmiş olacaktır. Bu projeler ülkemizin prestij projeleridir.

Mühendis yetişiyor

DSİ olarak Türk mühendis ve mimarları ile inşa ettiğimiz bu projelerle mühendislik anlamında da hem yüklenici firmalar hem de DSİ’nin bünyesindeki mühendisler büyük tecrübeler kazanmıştır. Dolayısıyla projelerimiz sayesinde konularında uzman mühendisler yetişmektedir.


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Nisan 2019 Cuma 12:46

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Haziran 2019