• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Harekete geçtiler! Türkiye'ye dev yatırım

Merkezi Avusturya'da bulunan Salinen Group, Türkiye'nin önde gelen tuz üreticilerinden Safir'in yüzde 50'lik hissesini satın alarak Türkiye pazarına giriyor.

Yeniakit Publisher
2021-10-18 17:19:00 -
Harekete geçtiler! Türkiye'ye dev yatırım

Salinen Group'tan yapılan açıklamaya göre, Safir'in yüzde 50'lik hissesinin satın alınmasıyla Türkiye'de büyük bir stratejik yatırıma imza atıldı.

Avusturyalı şirket, Türkiye'de iki bölgede "en modern buharlaştırılmış tuz tesisinin" inşası için ciddi bir yatırım planlıyor.

550 çalışan ve 146 milyon avro ciroya sahip Salinen'in söz konusu yatırımı ile Türkiye'deki toplam buharlaştırılmış ve kaya tuzu üretiminin gelecek yıllarda yaklaşık 1 milyon tona çıkması öngörülüyor.

"Türkiye iç pazar büyüklüğü nedeniyle cazip"

Salinen Group Üst Yöneticisi (CEO) Peter Untersperger, konuya ilişkin değerlendirmesinde, söz konusu yatırımı "kazan-kazan" olarak nitelendirerek, "Safir Group ile yeni pazarlara köprü kuruyoruz. Türkiye, iç pazar büyüklüğü nedeniyle cazip ve ülkenin gelişmiş lojistik seçenekleri sayesinde Orta Doğu, Rusya, Afrika ve Güneydoğu Asya'ya da kolayca ulaşılabilir" ifadelerini kullandı.

Safir Tuz Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özpınar ise Safir Grup'un yatırıma değer görülmesi nedeniyle mutluluk duyduğunu, planlanan yatırımlar ile ülkeye ciddi bir istihdam ve ihracat katkısı sağlanacağını kaydetti.

Salinen Group yatırımının "Türkiye'de son zamanlarda gerçekleştirilen en büyük doğrudan yatırımlardan biri" olduğunu aktaran Özpınar, bu birleşmenin başka yatırımcılara da örnek olabileceğini ve onları cesaretlendireceğini belirtti.

Özpınar, "Ülkemize, yüce devletimize ve firmamıza duyduğu güvenden dolayı başta Salinen Group'un en büyük hissedarlarından Dr. Hannes Androsch olmak üzere bütün Salinen Avusturya ailesine bir kez daha teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ömer

aman girmesin yakında tuzda alamayacağız bu gidişle. yerli olan ne varsa fiyatı uçuyor zaten
 • Yanıtla

Ali yilmaz

Bu yatirim degil Der yatirim hic degil Bu hazirda olani alıp para kazanmak
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23