• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hamilelik nedeniyle kazaya bırakılan oruçlar ne zaman tutulur?

İnsanların Ramazan ayında çeşitli sebeplerden dolayı oruç tutamadıkları ve özürlü olarak oruçlarını bozdukları günler kaza oruçlarına girmektedir. Günü gününe tutulacak olan kaza orucu hakkında bilinmeyenler vardır. Peki, hamilelik nedeniyle kazaya bırakılan oruçlar ne zaman tutulur?

Yeniakit Publisher
2020-03-27 14:17:00 -
Hamilelik nedeniyle kazaya bırakılan oruçlar ne zaman tutulur?

Hamilelik nedeniyle kazaya bırakılan oruçlar ne zaman tutulur? Ramazan ayında en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Hamilelik dönemi Ramazan ayına denk gelen kadınlar, üzerlerine farz olan oruç ibadetlerini hangi tarihte yapmalarını uygun olup olmayacağıın büyük bir titizlikle araştırıyor. İşte cevabı...

HAMİLELİK NEDENİYLE KAZAYA BIRAKILAN ORUÇLAR NE ZAMAN TUTULUR?

Hamilelikte tutamadığınız oruçları kaza etme niyetinde olmalısınız. Daha sonra bu oruçları kaza etme imkanınız olduğunda tutamadığınız oruçları kaza etmelisiniz. Oruç tutma kudretinde olan kimse, fidye vererek bu borçtan kurtulmaz. Bu oruç borcundan ancak oruç tutarak kurtulabilirsiniz. Elinizde olmayan sebeblerden dolayı kazaya kalan oruçaları tutamadığınızda bundan sorumlu olmazsınız. Mesela; hamilelikte orucunu kazaya bırakıp daha sonra tutma niyetinde olan bir hanım, bu oruçları kaza edemeden vefat etse bundan sorumlu olmaz. Hamile ve emziren kadınlar kendi sağlıklarında ve bebeklerinin sağlıklarında bir sorun yaratmamaları için oruç tutmayabilirler. Hz. Peygamber buna müsaade vermiştir. Oruçlarını bebeklerinin sğalığını ve kendi sağlıklarını tehlikeye atmadan uygun olan bir zamanda kaza etmeleri gerekmektedir. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı