• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hamas - İsrail savaşında 11. gün... Ateşkes reddedildi... Kriz derinleşiyor.. Biden İsrail'e gidiyor

Yeniakit Publisher
2023-10-17 08:58:00 - 2023-10-17 09:01:08

Hamas - İsrail savaşında kara harekatı beklentisi sürüyor ve Gazze’deki abluka nedeniyle insani durum gitgide ağırlaşıyor 7 Ekim'de başlayan çatışmalardan bu yana 1400 İsrailli, 2778 Filistinli öldürüldü.

7 Ekim'de başlayan çatışmalardan bu yana 1400 İsrailli, 2778 Filistinli öldürüldü.

İsrail'in 1.1 milyon Filistinlinin Gazze Şeridi'nin kuzeyinden güneyine geçmesi uyarılarının ardından yüz binlerce kişi evlerini terk etti. Güneydeki Han Yunus'un nüfusu neredeyse iki katına çıktı.

İsrail, kara harekatı için Gazze sınırına yığınak yapmaya devam ediyor.

KASSAM TUGAYLARINDAN AÇIKLAMA

Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, İsrail’e düzenlenen saldırıda esir alınanlar arasında yabancı ülke vatandaşlarının da olduğunu açıkladı. Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeida yaptığı açıklamada, "Farklı milletlerden bir grup tutuklumuz var. Onları misafirimiz olarak görüyoruz ve saha koşulları serbest bırakılmalarına izin verdiği anda bunu yapacağız" ifadelerini kullandı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

İNSANİ ATEŞKES TASARISI REDDEDİLDİ

Rusya'nın Gazze'de "insani ateşkes" çağrısı yapan ve her türlü sivil ölümü kınayan karar tasarısı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) reddedildi.

BIDEN İSRAİL’E GİDİYOR

ABD Başkanı Joe Biden, çarşamba günü İsrail'i ziyaret ederek, İsrail'in "savaş hedefleri ve stratejisi" hakkında kapsamlı bir brifing alacak.

Biden İsrail ziyaretinin ardından Ürdün'e giderek, Kral 2. Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek.

Tel Aviv'de basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin Hamas'ın saldırıları karşısında İsrail ile dayanışma mesajı vereceğini söyledi. Biden'ın ayrıca Hamas tarafından alıkonulan rehinelerin serbest bırakılması için İsrail ile yakın koordinasyon içinde olacağını ifade eden Blinken, Biden'ın İsrail'den, operasyonlarını sivil kayıplarını nasıl en aza indirerek yürüteceği ve Gazze'deki sivillere insani yardım akışını nasıl sağlayacağı konusunda bilgi alacağını ifade etti.

 

UNICEF’TEN GAZZE ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze Şeridi'nde, suyun tükendiğini, aile ve çocukların, kuyulardaki kirli suları kullanmak zorunda kaldığını duyurdu. UNICEF'in X platformunda yaptığı açıklamada, "Gazze'deki aile ve çocuklara yardımların engelsiz ulaşabilmesi için bizlerin, hemen insani ateşkese ihtiyacımız var." ifadeleri paylaşıldı. UNRWA, dün yaptığı açıklamada, Gazze'ye yakıt girdiğine ilişkin haberleri yalanladı.

30 FİLİSTİNLİ İŞÇİ TUTUKLANDI

Al Jazeera Arabic'in haberine göre, Batı Şeria'da yaklaşık 30 Filistinli işçi İsrail güçleri tarafından tutuklandı.

Raporda, Filistinlilerin Batı Şeria'nın El Halil kentinin kuzeyindeki Halhul kentindeki bir sanayi okulunda çalıştıkları belirtildi.

HAMAS İLK REHİNE VİDEOSUNU YAYINLADI

Hamas, pazartesi günü Telegram kanalında, esir edilmiş İsrailli bir kadının videosunu yayınladı. Videoda, savaşın başladığı gün esir edilen 21 yaşındaki Mia Shem isimli genç bir kadının tıbbi yardım aldığı görüldü. Videoda, İsrailli Mia Shem, ağır yaralandığını ve tıbbi tedavi gördüğünü söyleyerek, şunları dedi: “Merhaba, ben Mia Shem, 21 yaşındayım, Shoham'lıyım. Şu anda Gazze'deyim. Cumartesi sabahı erkenden Sderot'tan döndüm. Bir partideydim. Elimden ağır yaralandım. Gazze'deki hastanede 3 saat boyunca elimden ameliyat oldum. Benimle ilgileniyorlar, ilaç veriyorlar, her şey yolunda. Sadece beni bir an önce anne babamın, kardeşlerimin yanına getirmelerini istiyorum. Beni mümkün olan en kısa sürede buradan çıkar. Lütfen."

İSRAİL ORDUSUNDAN HİZBULLAH AÇIKLAMASI

Açıklama yapan İsrail ordusu, "şu anda Lübnan'daki Hizbullah hedeflerini vurduğunu" söyledi.

Bir açıklama daha yapan İsrail ordusu, Hamas'ın üst düzey üyelerinden ve Hamas Şura Konseyi Başkanı Usame el Mazini'ye suikast düzenleyerek öldürdüğünü duyurdu.

The Jerusalem Post'ta (Kudüs Postası) yer alan habere göre Mazini, Gilad Şalit'in Hamas'tan serbest bırakılmasını sağlayan esir takasına yol açan müzakerelerden sorumluydu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ROMALILAR SİZİ SOYKIRIM YAPTI AVRUPA SOYKIRIM YAPTI SİZE YAHUDİLER SİYONİSTLER

MÜSLÜMANLAR SİZİ ENDÜLÜSTE OSMANLI COĞAFYASINDA TÜRK COĞRAFYASINDA BİRİNİZE ATALARINIZA HİÇ BİRŞEY YAPAMDADIĞI İBİ ÖZGÜRCE MÜSLÜMANLARDAN DAHA ÇOK PARA KAZANMAZIZA BUGÜN O KAZANDIĞINIZ PARALARLAN MÜSLÜMANLARIN NEFRETİNİ KAZANMAKİÇİN ELERİNİDEN GELENDEN FAZLASINI YAPRKEN YARIN O MERHAMETSİZ BATILI SİZİ SOYKIRIMA UĞRATIĞINDA KİMDEN HANGİ MÜSLÜMANDAN MERHAMET GÖRÜRSÜNÜZ BENİM SOYUMDAN GELENLER SİZE MERHAMETEDERSE HAKKIM HARAMOLSUN

Ziya

Gidişin olur dönüşün olmaz inşallah
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23