• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kolombiya'dan İsrail''e Filistin şoku! Ülkeden kovdu

Yeniakit Publisher
2023-10-16 23:40:00 - 2023-10-16 23:42:35
Kolombiya'dan İsrail''e Filistin şoku! Ülkeden kovdu

Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva, İsrail'in Kolombiya Büyükelçisi Gali Dagan'ın Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro'ya "saygısızlık" yaptığını belirterek, “En azından özür dile ve ülkeyi terk et” dedi.

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar Kolombiya ve İsrail arasındaki diplomatik ilişkileri de etkiledi. Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva, İsrail'in Kolombiya Büyükelçisi Gali Dagan'ın Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro'ya "saygısızlık" yaptığını belirterek, "Evrensel diplomasi tarihi, İsrail'in Kolombiya Büyükelçisinin Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro'ya yönelik anlamsız kibrini bir milat olarak kaydedecektir. Utanç verici. En azından özür dile ve ülkeyi terk et" dedi.

Bakan Levya'nın açıklamasının ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, Büyükelçi Dagan’ı İsrail’e geri çağırdı.

Kolombiya-İsrail gerginliğinin nedeni Filistin

Filistin’de yaşanan insanlık dramına karşı Filistin’in yanında olduğunu belirten Kolombiya Devlet Başkanı Petro’nun açıklaması sonrası İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, Kolombiya’ya güvenlik malzemeleri ihracını durduracaklarını ifade etmişti.

Haiat’ın tehdidinin ardından Devlet Başkanı Petro ise, “Eğer İsrail ile olan ilişkilerimizi askıya almamız gerekiyorsa alırız. Gazze’deki soykırımı hiçbir şekilde desteklemiyoruz” ifadelerini kullannış, Kolombiya’nın bağımsız bir ülke olduğunu, kendisine yapılan hakaretin tolere edilmeyeceğini vurgulamıştı.

Kolombiya’nın uyuşturucu kartelleriyle olan savaşında İsrail’den gelen yardım büyük rol oynuyor.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Putin'den peş peşe Filistin görüşmesi" target="_blank">
İsrail'i uyarmıştı! Putin'den peş peşe Filistin görüşmesi
İsrail'i uyarmıştı! Putin'den peş peşe Filistin görüşmesi

Dünya

İsrail'i uyarmıştı! Putin'den peş peşe Filistin görüşmesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ankaralı

Omut darısı Arapların ve kendini insan sananların diyorsun. Darısı Müslüman ülke yöneticilerine demeye dilin varmıyor galiba.

Gültekin

KOLOMBİYA DEVLETİNİ VE HALKINI GÖNÜLDEN TEBRİK EDİYORUZ, BUNU BİR İNSAN OLARAK İFADE EDİYORUZ, DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE HİÇ ÇEKİNMEDEN KATLİAMA YAKIN DEVLETLERİN DE DESTEĞİ İLE BİR MİLLETİ KATLEDİYORLAR ONLARDA İZLİYOR, BEN BAĞIMSIZ HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ KABUL ETMİŞ DEMOKRASİ İLE YÖNETİLEN BAĞIMSIZ ÜLKEYİM DİYEBİLECEK BÜTÜN DEVLET ADAMLARI BU VAHŞETE ASLA SEYİRCİ KALMAZ.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23