Hakaret içerikli tezahürat dahi cezalandırılacak! İşte 6222 sayılı Kanun'un ayrıntıları

Muhalefetin itirazlarına rağmen, 6222 Sayılı Kanun'a ilişkin teklifin yasalaşması ile futbolda şiddetin önlenmesi amaçlanıyor. Yasaya göre holigan tabir edilen kişilere ağır yaptırımlar uygulanacak. İşte, hakaret içerikli tezahüratlardan spor alanı olarak tarif edilen yerlerde taraftarların alkol bulundurması ya da kullanmasına kadar düzen bozan hemen her taraftarın cezalandırılacağı yasanın tüm detayları...

13 Ağustos 2019 Salı 21:06
Hakaret içerikli tezahürat dahi cezalandırılacak! İşte 6222 sayılı Kanun'un ayrıntıları

 Taha Emre Özdemir  Ankara 

Futbolseverlerin heyecanla beklediği 2019-2020 Cemil Usta Sezonu Cuma günü oynanacak Y. Denizlispor-Galatasaray maçı ile başlıyor. Kıran kırana mücadelelerin yapılacağı yeni sezonda 6222 Sayılı Kanun'un uygulamada ne gibi sonuçlar oluşturacağı da merakla bekleniyor.

Muhalefetin itirazlarına rağmen geçtiğimiz Temmuz ayında yasalaşan teklifte; eski Spor Bakanları’ndan Akif Çağatay Kılıç ve Osman Aşkın Bak ile birlikte AK Partili 50 milletvekilinin imzası bulunuyor. Yasalaşan öneriye göre futbol holiganları olarak tabir edilen şiddet yanlısı taraftarlar hakkında çok daha ağır cezalar uygulanacak.

Yeni düzenleme ile spor alanlarında tehdit olarak algılanabilecek tezahüratlar dahi suç sayılacakken, stadlara girişte biyometrik kimlik doğrulaması uygulanacak. AK Partili milletvekillerinin imzasını taşıyan teklifte 'şiddet suçu işleyenlere' hapis cezalarından para cezasına kadar çok daha ciddi işlemler uygulanacak. 

Müsabakaların oynanacağı stadyumlara ayakta seyirci kabul edilmemesini de öngören 6222 Sayılı Kanun, şu yenilikleri de beraberinde getirecek:

Kesici alet bulunduranlara 2 yıla kadar hapis cezası

Bulundurulması esasen suç oluşturan silahları müsabaka, seyir, özel seyir ve antrenman alanları ile takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlara sokan kişi hakkında, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’a göre ceza verilecek. Kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri müsabaka, seyir, özel seyir ve antrenman alanları ile takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlara sokan kişi, altı aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

Taraftarların kullanacağı toplu taşıma araçları da 'spor alanı' olarak kabul edilecek

Müsabaka öncesinde, esnasında veya sonrasında taraftarların sürekli veya geçici olarak gruplar halinde toplandıkları yerler, müsabakanın yapılacağı yere gidiş ve geliş güzergahları, takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlar ya da takımların kamp yaptığı yerler, “spor alanı” tanımı içerisine alınıyor. Böylece güvenliğin sağlanması bakımından müsabaka alanı dışındaki yerlerde de tedbir ve yaptırımlar uygulanabilecek. Spor alanlarında güvenliğin sağlanması için müsabaka güvenlik amirinin yanı sıra yardımcı da görevlendirilecek. Saha içi ve saha dışında alınması gereken tedbirlerin takibi ve güvenliğin sağlanması bakımından güvenlik amirinin görevi paylaştırılacak. Müsabakanın önemine göre birden fazla yardımcı görevlendirilebilecek. Bundan sonra spor kulüpleri yönetim kurulu üyeleri, aralarından bir kişiyi “stat güvenliğinden sorumlu yönetim kurulu üyesi” olarak belirleyecek.

Taraftarların yüzlerini kapatması yasak

Kimliklerini gizlemek amacıyla yüzlerini bez veya sair unsurlarla tamamen, kısmen kapatarak kanunda belirtilen suçları işleyenler hakkında verilecek cezalar yarı oranında artırılacak. Kanunda tanımlanan veya atıf yapılan ilgili kanunlardaki suçlardan dolayı 1 yıl veya daha fazla hapis cezasına mahkumiyet halinde kişi, ayrıca spor kulüpleri, federasyonlar ve bünyesinde sportif faaliyetler yürütülen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapamayacak.

Hakaret içerikli tezahüratlar suç sayılacak

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 14. maddesinin “Hakaret içeren tezahürat” şeklindeki başlığı “Tehdit veya hakaret içeren tezahürat” olarak değiştiriliyor. Bu maddede düzenlenen suç tipinin kapsamı genişletilerek, hakaretin yanı sıra tehdit olarak algılanacak tarzdaki eylemler de suç kapsamına alınıyor ve suçla etkin mücadele etmek amacıyla suç için öngörülen cezalar artırılıyor. Failler hakkında 50 günden az olmamak üzere adli para cezasına hükmolunacak. Spor alanlarında toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Mevcut cezalar artacak

Teklifle, müsabaka için seyircilerin kabulüne başlanmasından, müsabaka sonrası tamamen tahliyesine kadarki sürede yetkisiz olarak müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine girenlere 20 günden az olmamak üzere uygulanan adli para cezası, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası olarak değiştiriliyor. Müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozanlar hakkında 3 aydan 1 yıla kadar uygulanan hapis cezası ise 1 yıldan 3 yıla kadar artırılıyor.

Taraftarların araçta alkol bulundurması ya da kullanması yasak

Müsabaka, seyir, özel seyir ve antrenman alanları ile takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlara müsabaka öncesinde veya sırasında uyuşturucu veya uyarıcı madde ya da alkollü içecek sokan kişi, fiili daha ağır bir cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 30 gün adli para cezası ile cezalandırılacak.

Karaborsacılarla holiganlara ağır cezalar

Spor müsabakaları için; ilgili federasyon, spor kulüpleri ve yetkili diğer kişiler tarafından uygun görülen yerler ve görevliler dışında bilet satışı yapanlar 6 aydan bir yıla kadar hapis ve 100 günden 2 bin güne kadar adli para cezası, değerinin üstünde bilet satışı yapanlar ise bir yıldan 3 yıla kadar hapis ve 250 günden 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ağustos 2019 Salı 21:06

YORUM YAZ

 • Cüneyt beyaz Cüneyt beyaz 4 gün önce
  En büyük ceza " herşey çok güzel olacak " tezahüratına verilir kesin
 • barışbarış4 gün önce
  kadın cinayetlerive aile yapısı daha da bozulacak. erkeklerin stres attıjları rahatladıkları tek ortam statlardı, en kötü ihtimalle dışarda maç çıkışı kavga olurdu. şimdi stresini atamayan adam ailesine patlayacak. maça gidemeyen adam barda kahvede şurda burda maç izleyecek sonuç da belli. sanki maçlara zenginler gidiyor.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat4 gün önce
  Kuran ahlaktır Ahlak Allaha isyan etmemektir Onun hoşnutluğuna ulaşmaya çalışmak gadap konularından sakınmaktır. Profesyonel futbol uzak durulması gereken çok çirkin iştir Kuranda Allahın hükmü ile hristiyan ve yahudileri dost edinen onlardan olur İslam Allah için dostluk Allah için düşmanlık yapma üzerine bina edilmiştir Düşman olman gerekeni takım arkadaşı olarak almanın neyle sonuçlanacağı açıktır. Kafir mümin ilişkisi Allah tarafından belirlenmiştir. Şeytan Allaha düşmandır kafirler ise şeytanın dostlarıdır Müslüman Allahın taraftarı olmak durumundadır Bu düşmanlık şiddet gerektiren bir düşmanlıktır Cihad yada savaş bu şeytanla mücadele için vardır İnkar edenlerle savaşmak emirdir. Onları hakem tayin ederek yada dostane takım arkadşı yaparak oyun oynamak mümkün değildir Bu çok ciddi bir iştir. ve Allah kumarı haram kılmış şeytanın pisliği olarak bildirmiştir Futbol ayrıca kumara altyapı olmaktadır O takımlar dinden çıkacak kadar büyük bir suç işlemektedirler Dinen. Bu çok çirkin olduğu halde halk bunu hayranlıkla seyretmektedir Yabancı ligde ise kardeşlerini katleden kafirlerle dostane bir oyun gerçekleştirilmektedir Bu bir kötülüktür ve kötülüğe duyarsızlık ise imansızlık ile eşdeğerdir. Bu müslüman tarafından sevilemez bir iştir ve bunun sonlanmasını istemek durumundadır
 • ahmetbulut0003ahmetbulut00034 gün önce
  yani ... söverseniz hemen hapis cezası böyle manşet yao akit
 • Doğusu...Doğusu...4 gün önce
  Ana-babaya hakâret ve iftirâ serbest..! Zinâ zâten öyle... Âile'ye ve okul'a atom bombası atılmış biz hâlâ ayak topu seyircilerini zapt u rapt altına almaya çalışıyoruz.!? Ne diyelim? Kolay gelsin.!?
 • Ali BULUT Ali BULUT 4 gün önce
  Ya bırakın bu işleri fener maçında sahaya giren polis arabası yakanlara, şike yapanlara ne ceza verdiniz? Maç katleden hakemlere ne ceza verdiniz? Silahım iyiki yanımda değildi diyen Rize başkanına ne ceza verdiniz? Fb bjk kupa maçındaki sahaya taş yagdiranlara organize ise benziyor denildi sonra ne oldu kupayı fenere verdiniz? cocukmu kandiriyorsunuz lan siz?Türkiyede kiFutbola 1 kuruş harcarmiyim salakmiyim ben?????
 • ahmetahmet4 gün önce
  yasa ölü olmus uygulayamiyorsun devlet olarak daha komik olmayin... sigara icmek, siddet-hakaret-sovmek mevcut yasada da suc... yuz tanima ve kameralar mevcut...ama uygulama sifir... sakinha milleti gulmekten itlaf edersiniz!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ağustos 2019