• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Giresun’da alkol yasağı: Avrupa’da durum ne?

Yeniakit Publisher
2024-05-15 14:27:00 -
Giresun’da alkol yasağı: Avrupa’da durum ne?

Giresun Valiliği, umuma açık yerlerde ve ‘çevreyi rahatsız edecek şekilde’ alkol içilmesini yasakladı. Yasak valilik tarafından tamamen hukuki zemine oturtularak yürürlüğe sokuldu. Bazı vatandaşlar Alkol yasağına karşı çıksa da aslında tüm dünyada bu yasaklar uygulanıyor.

SERDAR KILIÇ / İSTANBUL

Giresun Valiliği, umuma açık yerlerde alkol kullanımına kısıtlama getirdi. Diğer illere de örnek olacak düzenleme 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu uyarınca alındı.

Yapılan açıklamada; “Sahil kapsamında kumsalda ve kayalıklarda, Aksu, Batlama, Büyükgüre ve Küçükgüre dereleri kenarlarında, parklar, çocuk oyun alanları, umuma açık bahçeler ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda, meydan, cadde, sokaklarda ve viyadük altlarında, ceplerinde, kale içinde ve çevresinde, piknik ve gezinti alanları, meskun mahal içerisinde bulunan çeşme başları ile tarihi ve kültürel mekanlar ve mezarlıklarda, her düzey ve türden eğitim-öğretim binaları, kurs maksatlı yerler, öğrenci yurtları ve kamu binaları ile bu binaların bahçelerinde, ibadethaneler ile eklentileri ile bahçelerinde, terk edilmiş yapılar ve inşa halinde bulunan yapılarda, otogar ve terminallerde, alt ve üst geçitlerde, otoyol ve kara yolları ile mahalle yolları kenarlarında, seyir veya park halinde iken her türlü motorlu ulaşım araçlarının içerisinde, açıktan veya çevreyi rahatsız edecek şekilde alkollü içeceklerin içilmesi yasaktır.” denildi.

Açıklamada kararın, Giresun sınırları içerisinde açıktan veya ‘çevreyi rahatsız edecek şekilde’ içki içen kişilerin engellenmesi ve bu ürünlerin kullandırılmasını özendiren veya teşvik edenlere yönelik alınacak tedbirler ve bu tedbirlere uymayanlara uygulanacak yaptırımlara ilişkin usul ve esasları kapsadığı aktarıldı.

ÇOK SAYIDA ÜLKEDE KISITLI ALKOL YASAĞI VAR
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Daha önce alınan karar zaten hali hazırda var. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen düzenlemeye göre, alkollü içeceklerin, saat 22.00 ila 06.00 arasında satışı yapılamıyor. Denetim ise bu konuda yetersiz kalıyor.

Ancak bazı vatandaşlar bu kararı ‘’özgürlüğün kısıtlaması’’ olarak görüyor. Ancak dünyada Türkiye gibi sadece Giresun’da değil, ülke genelinde yasaklar var.

Genel olarak Avrupa ülkelerinde halka açık yerlerde içki tüketimi yasal. Ancak yerel yönetimler tarafından halka açık alanlarda alkollü içki tüketimine çeşitli kısıtlamalar getiriliyor.

Yasaklar halka açık alanlarda huzurun bozulmaması ve alkolün normalleşmesinin önlenmesini amaçlıyor.

HANGİ ÜLKELERDE ALKOL YASAĞI VAR?

Peki hangi ülkeler de alkol yasağı nasıl uygulanıyor?

RUSYA: 23.00-8.00 arasında alkol satışı yasaklanmış durumda.

İNGİLTERE: İrlanda’da olduğu gibi sokakta alkol içme yasağı bulunuyor. Devlete ait kanallarda içki reklamı yayınlamak yasak.

ALMANYA: Sokakta alkol kullananlara para cezası uygulanırken, bazı bölgelerde gece saatlerinde alkol satışına yasak getirildi.

FİNLANDİYA: 18.00-9.00 arası alkol satışı yapılmıyor. Cuma günleri 20.00’ye kadar satış yapılabiliyor. Pazarları ise satış durduruldu.

İSVEÇ: 19.00-10.00 arası alkol satışı yapılmıyor. Cumartesi 15.00’e kadar satış yapılıyor. Pazarları ise Finlandiya’daki gibi satış yapılmıyor.

İSVİÇRE: Gece 22.00-06.00 arasında market ve büfelerde alkollü içki satışı kesinlikle yasak.

NORVEÇ: Pazartesi-Çarşamba: 10.00-17.00, Perşembe-Cuma 10.00- 18.00, Cumartesi: 10.00- 15.00 arası satış yapılıyor. Pazarları satış yok.

ABD: New York Eyaleti’nde bira 24 saat satılabiliyor. Yüksek alkol pazartesi ve cumartesi 09.00-24.00 arası satılıyor. Pazarları ise satış saatleri 9.00-21.00

KANADA: Ontario Eyaleti’nde 09.00-22.00 arası satış yapılıyor. Pazar günüyse 11.00-18.00 arası satış yapılıyor. Finlandiya, İsveç, Norveç ve Kanada’da alkollü içki satışları (bira dışında) devlet tekelinde bulunuyor. Satış saatleri yasayla değil devletin sahibi olduğu dükkânların açık olduğu saatlerle sınırlı olarak biliniyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

meleknur

ÇOK GÜZEL KARAR. GEÇEN BİR CAMİNİN BAHÇESİNDE İKİ KUTULARI VARDI. BÜTÜN İL VALİLERİ BÖYLE KARAR ALSIN. HERKES ULU ORTA YERLERDE ÇÖPLERİNİ ATMASIN. GİTSİN SAKLI YERLERE KOYSUN. AYNI ZAMANDA YOL ORTALARINA DA KENDİ MARKET TABELASIYLA DA REKLAM KOYMASINLAR

Mehmet

Tüm Türkiyede olması gerekir istanbuldaki parklar alkol ve uyuşturucu içenler tarafından gasp edilmiş eşini çocoğunu alıp oturamassın çocok parkında bile içki içiliyorsa burada devletin kendisini sorgulaması lazım
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23