• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Gezi olaylarının ardından AK Parti’ye yönelme var

AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ile Türkiye gündemini ve AK Parti’nin yerel seçim stratejisini konuştuk. Babuşcu, Gezi Parkı eylemlerinin AK Parti üzerindeki etkisini, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda AK Parti’ye rakip olup-olamayacağını, CHP’nin çarşaf açılımını gazetemize değerlendirdi

Yeniakit Publisher
2013-08-26 22:33:33 - 2013-08-26 22:40:21
Gezi olaylarının ardından AK Parti’ye yönelme var
MEHMET ÖZMEN
İSTANBUL

AK Parti’nin, yerel yönetimindeki hizmet kalitesi ile marka değerini buluşturma hedefi olduğunu vurgulayan AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, bunun rutin bir hedef olduğunu ve daha da önemlisinin; bu seçimlerin, AK Parti’ye karşı hesabı olanların, seçimleri fırsata dönüştürmek isteyenlerin heveslerinin kursaklarında kalacağı bir seçim olacağını ifade etti. Babuşcu, “Biz bu seçimleri, AK Parti’ye karşı hesap girişiminde olamayacakları bir seçim zaferiyle taçlandırmak istiyoruz. Bizim açımızdan seçim budur” diye konuştu. Babuşcu’nun sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:
“ULUSLARARASI GÜÇLERİN
SENARYOSU TUTMADI”
Akit: Geçtiğimiz seçim döneminde AK Parti’nin alamadığı 13 ilçede bu seçimlerde iddialı mısınız? Bu seçimlerde bizi neler bekliyor?
Babuşcu: Bu yerel seçim, 2009’da da kısmen yaşamış olduğumuz bloklaşmaya gebe bir seçimdir. AK Parti ve karşı şekilde bloklaşma söz konusu olacaktır. Özellikle Gezi Parkı üzerinden hadiseye baktığımızda, bu seçimlerin yerel seçimler ötesinde daha büyük sonuçlar ortaya koyacağı söylenebilir. Gezi Parkı üzerinden AK Parti’yi bertaraf etmek isteyen uluslararası güç merkezleri ve yerli işbirlikçilerinin bu senaryosu tutmadı. Onlar her vesileyle AK Parti’yi bertaraf etmek istediklerinden, bu seçimleri onlar, fırsata dönüştürülecek bir zemin olarak düşüneceklerdir..
“HEVESLERİ YİNE
KURSAKLARINDA KALACAK”
Bizim açımızdan ise İstanbul’da başta büyükşehir olmak üzere mevcut belediyelerimizde AK Parti belediyecilik ekolü ve başarılarını aynı şekilde devam ettirip, bizim olmayan  belediyeleri AK Partili belediye haline getirip oraları da AK Parti’nin yerel yönetimindeki hizmet kalitesi ve marka değeri ile buluşturmak hedefimiz var. Aslında bu rutin bir hedef. Daha önemli bir şey var; bu seçim, AK Parti’ye karşı hesabı olanların, seçimleri fırsata dönüştürmek girişiminde bulunacakların, çabalarının kursaklarında kalacağı bir seçim olacak. Biz bu seçimleri hesaplarını kursaklarında bırakacağımız ve bir daha AK Parti’ye karşı bir hesap girişiminde olamayacakları bir seçim zaferiyle taçlandırmak istiyoruz. Bizim açımızdan seçim budur.
“BİZİM İÇİN SARIGÜL, MORGÜL
PEMBEGÜL’ÜN ÖNEMİ YOK”
Akit: İstanbul Büyükşehir Başkanlığında Sarıgül sizin için bir rakip midir?
Babuşcu: Bizim için karşımızdaki rakibin Sarıgül, Pembegül, Morgül gibi kim olduğunun bir önemi yoktur. Bizim için önemli olan, İstanbul yerel seçimlerine dönük hazırlıklarımızın performansı, niteliği ve yapabileceklerimizin en iyisini yapmaktır. Rakiplerimize göre stratejik değerlendirmeler yaparız. Ama bizim için aslolan en iyisini yapmak, teşkilat olarak performansımızı en yüksek noktada ve akması gerektiği halde sırtımızda bir tek damla ter bırakmayacak tarzda bir motivasyon ve enerji ile sahada olmaktır.
“BÜTÜN SEÇMEN PROFİLLERİ
BİZİM MUHATABIMIZDIR”
Akit: Bütün kirli ittifaklara karşı bir tedbiriniz ve çalışmanız var mı? “AK Parti bütün ittifaklara karşı önde olacaktır” denilebilir mi?
Babuşcu: Mutlaka öyle olacaktır. Biz Türkiye’de iktidara geldiğimiz günden itibaren “biz”i çoğaltmaya çalışan, “biz” söylemini öne çıkartan bir parti olarak kendimizi ifade ettik. “Biz birlikte Türkiye’yiz”i biz söyledik. Bu anlayışı her aşamada yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Temas içinde olduğumuz ve temas kurmak istediğimiz bütün seçmen profilleri bizim muhatabımızdır. Bu anlamda seçmen düzeyinde bir işbirliği, ittifak ve kucaklaşmayı önemsiyoruz. Bütün buna rağmen AK Parti’ye karşı bloklaşma içerisinde olacaklara bizim söyleyecek bir sözümüz yok. Biz, “biz”i ve “biz birlikte Türkiye’yiz”i büyütmeye çalışan siyasetin mensuplarıyız. Dolayısıyla ötekileştirmeden herkesi kucaklayan, anlamaya çalışan, kendini, herkesi ikna etmek zorunda hissetmeyen ama kendini anlatmayı hedefleyen, karşı tarafı da anlamaya dönük bir çabanın içerisinde olarak siyasetimize devam edeceğiz.
“CHP’NİN DEMOKRATİK
STANDARTLARI TARTIŞMALI”
Akit: CHP’nin “Başörtülü vekile evet; fakat kamuda başörtülüye hayır” açıklaması oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu mealde AK Parti’nin önümüzdeki yerel seçimlerde başörtülü ilçe belediye başkanı adayı olacak mı?
Babuşcu: CHP’nin demokratik standartları her zaman tartışmalıdır. Dolayısıyla CHP’nin başörtüsü konusunda ne söyleyip ne söylemediğinin bir önemi yoktur. CHP, geçmişten günümüze kadar sadece söylem değiştirmiştir. Mantığı ve ruhu hiç değişmemiştir. Bu nedenle CHP’nin söylemi bizim için önemli değildir. Bu ülkede başörtüsü açısından mağduriyetler yaşayan, mazlum konumuna itilen, ötekileştirilen, eğitimini tamamlayamayan, kendi ülkesinde dışarı gitmek zorunda kalan bir kitle var. Bu insanlar bu tür durumlarla karşı karşıya kaldı. Kendisini formasyon olarak yetkin ve yeterli gören bütün başörtülü kardeşlerimiz her alanda yer almalıdır. Bunun önünü açma konusunda bizim tavrımız çok nettir. Bu anlamda başörtülü milletvekili, başörtülü belediye başkanı gibi bir tasniflendirmeyi, bir sınırlandırmayı doğru bulmuyorum. Bu milletin her evladı gibi başörtülü evlatları da her türlü imkân zemininde ve hizmet alanında bulunmalıdır ve bulunacaktır...
ANA MUHALEFET, TEK ADAM
MANTIĞINDAN SIYRILAMADI!
Akit: Yıllardır AK Parti iktidarda ve iktidara gelemeyen bir CHP profilini görüyoruz. Diğer taraftan baktığımız zaman Gezi Parkı eylemleri olsun, Ergenekon-Balyoz davalarında olsun hep şiddet ve terör eylemlerini destekleyen bir siyasi görünüm var. CHP’nin bu tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Babuşcu: CHP’nin bu tavrı çok normal. Çünkü siyaset üretemeyen, kendini yenileyemeyen, 40’lı yılların o totaliter tek adam mantığından sıyrılamayan ve kendini yenileyemeyen bir siyasi geleneğin temsilcisidir CHP. Ve bu geleneğin içerisinde şiddetle örtüşeni, sıkıştığında askeri çağıran anlayışı hep olagelmiştir. Dolayısıyla bugün Gezi Parkı özelinde ortaya çıkması, orayı yakıp yıkan insanlara destek vermiş olması, Ergenekon’a ya da Balyoz davası anlamında sanıklara sahip çıkıyor olması, yadırganacak bir şey değildir bizim için. Tüm bunlar CHP geleneği açısından doğal; fakat CHP’nin siyaset üretememe acziyetinin bu kadar sıradanlaştığı ve bu kadar derinliksiz hal ortaya koyduğu başka bir dönem herhalde yoktur. Düşünün ki; bugünün CHP’si iktidardaki bir partinin genel başkanının sağlığı üzerinden siyaset üretecek acze düşmüş bir partidir. Keşke kendini yenileyebilse ve sosyal demokrat bir geleneği üretebilmiş olsa. Ama bugüne kadar başarılmış bir şey değil. CHP’nin böyle bir derdi de yok.
“SAMİMİ OLMAYAN ÇARŞAF
AÇILIMI KARŞILIK BULMADI”
Akit: CHP’den yine, seçim dönemlerinde sergilediği ‘çarşaf açılımı’ gibi açılımlar bekliyor musunuz?..
Babuşcu: Bu tür şeyler samimi olmadığı için toplumumuzda karşılık bulmamıştır. Bir karşılık olmadığı halde deneyeceklerse, buyursun denesinler. Bizim söyleyecek bir sözümüz yok.
“GEZİ OLAYLARI, SAFLARI
SIKLAŞTIRMAMIZI SAĞLADI!”
Akit: Gezi Parkı olayları sonrasında bu olaylar AK Parti’nin oylarında bir artışa sebep oldu mu? Üye sayısıyla ilgili bir değişiklik var mı? Bu konuyla ilgili ne söylersiniz?
Babuşcu: Rutin üye çalışmalarımız sonucunda şu anda üye sayımız 2 milyondur. Gezi Parkı özelinde olanlar bize bir kere daha şunu göstermiştir: Biz bu ülkenin bütün insanlarına, bütün kesimlerine, bütün aidiyetlerine her türlü özgürlük ve demokratik anlamda hukuk standartlarını yükseltmeye çalışırken; birilerinin hâlâ AK Parti’yi bertaraf etme aşkının ve AK Parti’yi hazmedememe psikolojisinin devam ettiğini göstermiştir. Bu durum bizim kendi içlerimizde saflarımızı sıklaştırmak, ne olup bittiğini bir daha net bir şekilde görmek anlamında motivasyon kazandırmıştır. Milletimiz ise Gezi Parkı özelinde ne yapılmak istendiğini net biçimde gördüğü için AK Parti’ye karşı bir yönlenme ve sempati içerisindedir. Bu da elbette ki kamuoyu araştırmalarına yansımaktadır.
“İSTANBUL ADAYLARI
BELLİ OLDU MU?”
Akit: AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylarının isimleri belli mi? Ne zaman netleşecek?
Babuşcu: AK Parti olarak yerel seçimlere dönük adaylarımızla ilgili henüz bir çalışma söz konusu değil. Sadece genel merkezimizin kamuoyu araştırmaları şeklinde nabız tuttuğu bir çalışmadan söz edilebilir. Bu parti bugün kurumsallaşmasını tamamlamış bir partidir. Bu kurumsallaşmanın ortaya çıkardığı ilkelerle beraber teşkilatlardan, vatandaşlardan kanaatleri alarak merkeze taşır. Orada bütün verileri ortaya koyarak ortak akıl potasında yoğurur ve oradan bir profil ortaya çıkar. Sayın Başbakanımızın nihai değerlendirmesiyle o profil şekillenir. Bizde şekillenen profil etrafında ilçe ise ilçe özelinde, il olarak İstanbul’da onun arkasında koşturur, üstümüze düşeni yerine getirmeye çalışırız. Şu anda böyle bir gündemimiz yok.
AK Parti İstanbul İl Teşkilatı olarak bu teşkilatı en donanımlı şekilde seçime hazır etmekle yükümlüyüz. Sorumluluğumuz bundan ibarettir. Büyükşehir Belediye Başkanımız da seçime kadar yürüyen projelerinin ne kadarını hayata geçirecekse onları hayata geçirmek, yenilerinin ihalesi ve devam edenler var ise onlara daha da ivme kazandırarak hizmet etmekle ilgilidir. Başka bir siyasi hesap ve endişe taşımıyoruz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23