• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

George Friedman’dan dikkat çeken sözler: Türkiye ile anlaşmaları gerekiyor

Dünyaca ünlü siyaset bilimci George Friedman, Türkiye'nin hem uluslararası arenada attığı adımlarla hem de ekonomisindeki başarılarıyla ilgili çarpıcı sözler sarf etti.

2019-12-13 09:17:00 -
George Friedman’dan dikkat çeken sözler: Türkiye ile anlaşmaları gerekiyor

Türkiye son dönemlerde hem uluslararası arenada attığı adımlarla hem de ekonomisindeki başarılarıyla öne çıkıyor. Bu durum yabancı akademisyen ve uzmanların da dikkatinden kaçmıyor. Bu isimlerden birisi geleceğe yönelik tahminleriyle nam salmış siyaset bilimci George Friedman.

'Türkiye ile anlaşmaları gerekiyor'

Türk ekonomisinin gücünden etkilendiğini söyleyen Friedman, "Türkiye’nin bulunduğu bölgede Türkiye büyük bir güç. ABD gibi küresel güçler bölgeye geldiklerinde Türkiye ile muhatap olmaları gerekiyor. Bunu aynı zamanda, Türkiye ile eşit güce sahip olarak yapıyorlar. Bu, 10 yıl öncesine göre çok büyük bir değişiklik. Aynı zamanda Rusların ve İran’ın da Türkiye ile muhatap olması gerekiyor. Türkiye’ye saygı duymaları ve anlaşmaya varmaları gerekiyor. Bu da oldukça büyük bir değişiklik, bunun içerisine ekonomik büyümeyi kattığınızda Türkiye’nin politik olarak dünyadaki pozisyonunda yaşanan değişiklik benim öngördüğüm bir şeydi." derken Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de büyük bir güç olacağını kaydetti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23