• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Gaz ve karın şişkinliğini ne iyi gelir?

Gaz ve karın şişkinliği neden olur? Sürekli gaz ve karın ağrını şikayeti yaşayanların sayısı bir hayli fazla. Gaz sancısı yemek yerken havada olan bakterilerin mide ve bağırsaklara yerleşmesi ile meydana gelir. Gaz ve karın şişkinliği her yaşta ve her cinste görülür. Gaz sıkışması ciddiye alınmayan bir rahatsızlıktır. Ancak gaz vücuttan atılmadığa ciddi hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Yeniakit Publisher
2019-11-05 18:01:00 - 2019-11-05 18:02:45
Gaz ve karın şişkinliğini ne iyi gelir?

Gaz ve karın şişkinliği neden olur? Sürekli gaz ve karın ağrını şikayeti yaşayanların sayısı bir hayli fazla. Gaz sancısı yemek yerken havada olan bakterilerin mide ve bağırsaklara yerleşmesi ile meydana gelir. Gaz ve karın şişkinliği her yaşta ve her cinste görülür. Gaz sıkışması ciddiye alınmayan bir rahatsızlıktır. Ancak gaz vücuttan atılmadığa ciddi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Peki bağırsakta gaz sıkışması halinde neler yapılmalıdır? Karın şişkinliği neden olur nasıl geçer? 

Gaz miktarını artıran nedenler?

Hava yutma, sakız çiğneme, sık sık yeme, fazla konuşma ve stresli kişilik gibi durumlarda kişi daha fazla hava yutmakta bu da karın şişkinliğine sebep olmaktadır. Hem midede hem de bağırsaklarda gaz miktarının artmasına sebep olur. Gazlı içecekler, besinlerin sindirimi de gaz miktarının artmasına neden olmaktadır.

Gaz ve karın şişkinliğine ne iyi gelir?

Gaz sancılardan kurtulmak için uygulanabilecek bazı bitkisel yöntemler şunlardır:

Zencefil

Bünyesindeki shagol ve gingerol etken maddeleriyle mide bulantısı, hazımsızlık, gaz sıkışması ve mide nezlesine iyi gelir.

Papatya çayı

Gaz sıkışmasına iyi gelen içeceklerden birisidir. Rahatlatıcı etkisinin yanı sıra yatıştırıcı özelliğiyle krampları engeller, iltihap giderici bir katkı sağlar.

Nane çayı

Midedeki gurultuyu ortadan kaldırır, sancıdan kurtulmaya yardımcı olur. İçeriğindeki mentol sayesinde sindirim sistemini rahatlatır.

Kimyon

Kimyonun tohumunu çiğnendiğinde vücutta biriken gaz daha kolay atılabilir.

Bal kabağı

Sindirimi kolay yiyeceklerden biri olan bal kabağını tüketmek, gaz birikmesine engel olabilir ve sindirimi rahatlatabilir.

Mandalina kabuğu

Mandalina kabuklarını ve defne yaprağını kaynatarak suyunu çay olarak tüketebilirsiniz. Mandalina kabuğunu çiğ olarak tüketmeniz de gaz sıkışması ağrısını ortadan kaldıracaktır.

Kabartma tozu

1-2 çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırılan su, sancıya sebep olan midedeki fazla asitle daha etkin bir mücadele verilmesine katkı sağlar.

Elma sirkesi

İki yemek kaşığı kadar içilen elma sirkesi ağrınızı azaltacaktır.

Egzersiz

Gaz sıkışması belirtileri ile karşılaştığınız an bacak-göğüs egzersizi yapmayı deneyebilirsiniz. Yere sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı karnınıza doğru çekerek bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

Sıcak su torbası

Sıcak su torbası özellikle gaz sancısı rahatsızlıklarını ortadan kaldırmak için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Sıcak su torbasını karnınıza koyarsanız gaz sıkışmasına bağlı ağrıyı ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23