• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

GATA aslına döndü

Askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na bağlanması kapsamında Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) tüm sivil halkın hizmetine geçti. Buna göre GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nin adı Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara’daki GATA’nın adı da Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirildi.

Yeniakit Publisher
2016-08-28 07:03:00 - 2016-08-28 01:33:05
GATA aslına döndü

Darbe girişiminin ardından Sağlık Bakanlığına bağlanan Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin (GATA) İstanbul ve Ankara’da bulunan hastaneleri tüm halkın hizmetine sunuldu ve adları değiştirildi. Anadolu Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Kemal Memişoğlu, “Askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na bağlanması kapsamında bakanlığımızın bünyesine geçen Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi tüm sivil halkımızın hizmetindedir. İsmi bundan sonra Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak anılacak” dedi.

26 İLDE 33 SAĞLIK KURUMU

Ülke genelinde, 26 ilde askeriyeye ait 32 hastane ile bir rehabilitasyon ve bakım merkezi başkanlığının Sağlık Bakanlığı’na bağlanmasının ardından açıklama yapan Memişoğlu, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nin kaliteli ve iyi bir hastane olduğunu, kalitenin daha üst seviyelere taşınacağını aktardı. GATA Haydarpaşa’nın büyük bir hastane olduğunu vurgulayan Memişoğlu, “Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı 2005 yılında Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında üniversite hastaneleri hariç bazı kurumların hastanelerini bünyesine katmıştı. Bu hastanelerin arasında sadece askeri hastaneler bakanlık bünyesine alınmamıştı. OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmündeki kararname ile askeri hastaneler de bakanlığımız bünyesine devredildi” diye konuştu.

KALİTE, HALKIN HİZMETİNDE

Memişoğlu, hastane içerisinde poliklinik hizmetlerinde kaliteyi artırmak adına bazı yenilikler yapacaklarını ifade etti. Askeri sağlık personelinin hastanede hizmet vermeye devam edeceğini vurgulayan Memişoğlu, şunları kaydetti: “GATA Haydarpaşa köklü geçmişi ile önemli bir hastane. Önceden bilindiği üzere asker ve asker yakınlarına ağırlıkta hizmet veriliyordu. Malumunuz, sağlık hizmetlerini sunmak Sağlık Bakanlığı’nın görevi olması gerekiyor. Bu kapsamda, devri sağlanan askeri hastane böylece bünyesindeki hekim arkadaşlarımız, hastanedeki cihazlar ve diğer bütün envanterlerle birlikte, poliklinik hizmeti sunacak. Hastalarımız gelebilirler. Askeri sağlık personeli ve memurlar bizde kaldı diğer askeri personel ayrıldı. Devrinin ardından poliklinik hizmetlerimiz başladı. Halkımız hastaneden yararlanabilir. Hastanenin acil ve bazı kısımlarında mevcut şartları değiştireceğiz ve bugüne kadar sunulan kaliteli hizmeti daha da artıracağız.” Hastanenin 698 yatak kapasitesi bulunduğunu belirten Memişoğlu, tıp alanında önemli adımlar atan ve ülkemizde tıp fakültelerinin kuruluşunu sağlayan Abdülhamid Han’ın isminin verilmesinin de kendileri için önemli olduğunu dile getirdi.

ANKARA’DA İSİM DEĞİŞMEDİ

Ankara’daki Gülhane Askeri Tıp Akademisinin (GATA) adı, “Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi” olarak değiştirildi. Hastane yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, “Bu bir devralma ya da kapanma değil, bağlanma işlemidir. Dün (önceki gün) saat 17.00 itibarıyla Sağlık Bakanlığının gücü ile bu hastanenin gücünü birleştirerek daha iyi ve geniş bir alana hizmet verebilmek anlamında bu işlem gerçekleştirildi” dedi. Hastanenin bin 200 yatak kapasitesine sahip olduğunu ifade eden Gülçelik, şöyle konuştu: “Acil de dahil olmak üzere 24 saat her türlü hizmeti, askerlerimize, şehit ve gazi yakınlarımıza ve bütün halkımıza eşit bir şekilde daha güçlü, daha iyi vermeye başladık. Bu güç birliğidir. Acil servisimizde hasta kabulüne başladık. Şu an için hiçbir sıkıntı yok, hastalarımızla ilgileniyoruz, askeri personele, tüm halkımıza hastanemizde hizmet verilmektedir.”

Herkes rahatlıkla gelebilir

Gülçelik, hastanenin Sağlık Bakanlığı bünyesindeki diğer devlet hastanelerinden bir farkı olmayacağını vurgulayarak “Herkes gelip rahatlıkla muayenesini olabilir. İşlemlerini yaptırabilir. Biz de Gülhane’nin ve Sağlık Bakanlığı’nın gücünü birleştirdiğimiz zaman daha kucaklayıcı bir sağlık hizmeti vermeye başladık. GATA’da çalışan personelimizle mutlu bir kucaklaşma sağlandı” diye konuştu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23