• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fransızları ülkeden kovan Cezayir'in liderinden Türkiye hamlesi

Fransız askerleri ülkeden kovarak birçok Batılı ülkeye gözdağı veren Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, 16 Mayıs'ta Türkiye'ye geliyor.

Yeniakit Publisher
2022-05-14 11:41:00 - 2022-05-14 13:43:43
Fransızları ülkeden kovan Cezayir'in liderinden Türkiye hamlesi

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetine icabetle 16-17 Mayıs'ta Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Göreve gelmesiyle, Fransa başta olmak üzere Batı'yı meydan okuyan Cezayir lideri Türkiye'ye geliyor.

Cezayir'in Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Tebbun'un, Erdoğan'ın davetine icabetle 16-17 Mayıs'ta Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştireceği, Tebbun'un ikili iş birliğini daha fazla güçlendirme yolları ve araçları ile ortak ilgi alanına giren uluslararası meseleler hakkında mevkidaşı Erdoğan ile kapsamlı görüşmeler gerçekleştireceği kaydedildi.

Ziyaretin, tarihi dostluk ve dayanışma ilişkileri yürüten Cezayir ile Türkiye'nin, ekonomilerini dünya ekonomisine dahil etmelerini sağlamaya yönelik izledikleri reformlar sürecine denk geldiği belirtilen açıklamada, "Siyasi planda, geleneksel dostluk ve dayanışma bağlarını daha da pekiştirmeye yönelik ortak bir niyetle ve ortak ilgi alanına giren uluslararası meselelerin tamamı üzerine diyaloğu güçlendirmeye yönelik ortak menfaatle kanıtlanan iki ülke arasındaki ilişkiler, üst düzeyde yapılan düzenli görüşmelerle kendini göstermektedir." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ekonomik planda, karşılıklı ticaretin son yıllarda, siyasi ilişkilerin mükemmelliği ve iki ülkenin de örnek teşkil eden bir ortaklık kurma niyetini yansıtan kayda değer bir artış gösterdiği vurgulandı.

Ziyarette, Tebbun ve Erdoğan'ın, "Üst Düzey İşbirliği Konseyinin 1. Oturumu"na başkanlık edecekleri ve bu oturumun, her iki devlet başkanına, ikili iş birliğini ve bu iş birliğine yeni bir ivme kazandırma imkanlarını değerlendirme fırsatı sunacağı aktarılarak, "Bu oturum aynı zamanda, iki ülkeyi birbirine bağlayan stratejik ortaklığı daha da yoğunlaştırmak ve bu ortaklığa nitelikli bir dinamizm kazandırmak için çabaları seferber etmeyi sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Aydın

Aman dikkat darbe ve ayak oyunlarına karşı uyanık olun!

zalim analizci

Allah yardımcı olsun çünki bütün ezilmiş sömürülmüş asyasından ortodoğuya afrikaya kadar olan coğrafyada ne kadar kendi halklarının çıkarlarını korumak zenginliklerini halkına sunmak isteyen lider varsa mutlaka sömürgeciler tarafında ya savaş ile yada iç karışıklık çıkarılıp darbe ile ya kaçırılıp ya cezaevine konup yada idam veya linç ile öldürüldüler inşallah bu lider kendi halkını devletin çıkarları yolunda uyandırmıştır
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23