Fransız bakan endişeli: Euro tehlike altında

Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi birliğin ortak para birimiyle ilgili uyarılarda bulunan Bruno Le Maire, euronun sonunun geldiğini görmek isteyen Avrupa'daki aşırı sağcı liderlerin yükselişinin tehlike arz ettiğini belirtti.

22 Mayıs 2019 Çarşamba 00:46
Fransız bakan endişeli: Euro tehlike altında

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin pek çoğunun ortak para birimi euronun 'hiç olmadığı kadar tehdit altında bulunduğunun' altını çizerken, bunun çeşitli sebepleri olduğuna dikkat çekti.
Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı riskinin de bir etken olduğunu, ama ondan ziyade, euronun sonunun geldiğini görmek isteyen Avrupa'daki aşırı sağcı liderlerin yükselişinin tehlike arz ettiğini söyleyen Le Maire, "Ortak para birimimiz bugün her şeyden önce siyaseten tehdit altında, zira euronun ortadan kalktığını görme arzusunu saklamayan pek çok Avrupalı lider var" dedi.

Trump'a karşı Çin-AB yakınlaşması: Şi'den 'Şüpheleri bir kenara bırakın, birlikte ilerleyelim' mesajı
Haftasonu düzenlenecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini Marine le Pen'in liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin kazanması halinde olacaklara dair öngörülerini tekrarlayan Fransa Maliye Bakanı, bunun euroya darbe indireceğini, Fransız ekonomisi ve sanayine zarar vereceğini savundu.

AP seçimleri için yapılan anketler, Le Pen'in geçmişte Ulusal Cephe adını kullanan Ulusal Birlik partisini Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İlerleyen Cumhuriyet partisiyle başa baş gösteriyor.

Bu manzara karşısında Le Maire "Milliyetçilerin Le Pen aracılığıyla 26 Mayıs'ta kazanmasının, finans ve eurounun istikrarı üzerine ciddi etkileri olur. Başlattığımız ekonomi ve sanayi politikaları ciddi yara alır" iddiasında bulundu.

Kırılgan durumdaki euro bölgesine üye ülkelerin ortak para birimini desteklemek için bütçe, bankacılık ve sermaye piyasası birlikleriyle ilgili ilave önlemler almaya çağıran Fransız bakan, böyle kararlar almanın zor olduğunu, ama alınmaması halinde de euronun geleceğinin tehlikeye gireceğini söyledi.

Fransa'da 23 Nisan ve 7 Mayıs 2017'de düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna milliyetçi, popülist Le Pen ile finans piyasalarından gelen neoliberal Macron kalmıştı. Aşırı sağcı cumhurbaşkanı gelmesin diye her kesimin oylarını birleştirmesiyle Macron ikinci turda yüzde 66.1 oyla cumhurbaşkanı seçildi.

Ancak neoliberal politikalarına yönelik öfke akaryakıt vergilerinin artırılmasına karşı Sarı Yelekler hareketinin patlak vermesiyle taşarken, Macron'un yeniden seçilip seçilmeyeceği büyük soru işareti. Tabii yerine kimin seçileceği de...

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Mayıs 2019 Çarşamba 00:46

YORUM YAZ

  • ErdoğanErdoğan1 ay önce
    2023te yerin altında gömülü 200 bin ton külçe altın ve petrolleri çıkarınca , Osmanlı birliği kurulacak, Allah'ın izni ile Avrupa ülkeleri bu birliğe girebilmek için kanunlarını değiştirecek. Zinayi yasaklayacak, demokrasi safsatasindan vazgeçerler. Ve hepsinin tek şiarı olacak, tek devlet tek millet tek bayrak...
  • vatandaşvatandaş1 ay önce
    avrupa birliği kan kaybediyor,avroda sallanacak tabi gulüm .
  • fetösavarfetösavar1 ay önce
    avrupa birbirini yemeden duramaz... bakınız yüzyıl savaşları, dünya savaşları, soğuk savaşlar, falan filan...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019