Fitch Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB "dan "BB" seviyesine indirdi, not görünümünün "negatif" olduğunu duyurdu.

13 Temmuz 2018 Cuma 23:17
Fitch Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu indirdiğini duyurdu.

NOT GÖRÜNÜMÜ NEGATİF

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunun "BB+"dan "BB" seviyesine indirildiği, not görünümünün "negatif" olduğu bildirildi.

Açıklamada, enflasyondaki sıçrama ve cari açıktaki artış nedeniyle makro ekonomik istikrar üzerindeki aşağı yönlü risklerin kuvvetlendiği ifade edildi.

Ekonomi politikalarının kredibilitesinin son aylarda kötüleştiğinin aktarıldığı açıklamada, seçimler sonrasındaki ilk politika aksiyonlarının belirsizliğinin arttığı kaydedildi.

Yüksek yakıt fiyatları ve hane halkı harcamaları nedeniyle cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranının bu sene yüzde 6,1'e yükselmesinin beklendiğine yer verilen açıklamada, liradaki düşüş ve turizmdeki toparlanmayla bu oranın gelecek sene yüzde 4,1 oranına düşmesinin öngörüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, Türkiye'nin büyük dış finansman ihtiyacının ülkeyi şoklara karşı hassas bıraktığına dikkat çekildi.

Sağlıklı dış talep, turizmde devam eden toparlanma, altyapı harcamaları ve istihdamdaki artış sayesinde Türkiye ekonomisinin bu sene yüzde 4,5 oranında büyüme göstermesinin beklendiği belirtilen açıklamada, ekonominin gelecek yıl ise yüzde 3,6 oranında büyümesinin öngörüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye ekonomisinin büyük ve çeşitli olduğunun altı çizilirken, özel sektörün canlı olduğu vurgulandı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Temmuz 2018 Cuma 23:17

YORUM YAZ

  • nedimnedim8 ay önce
    bu Yahudi kuruluşları ile anlaşmalara son verilsin
  • NezirNezir8 ay önce
    Fitch kimin ve kim icadetti, hiç kimsenin böyle bir garabet kuruluşu kabul etmemesi gerekir, mesela Türkiye buna öncülük edip, tanımadığını ilân ederse öyle sanıyorum arkasından gelenler olacaktır. Ne kadar haksız, düzmece sikeber bir yöntem. Sana ne başkasının ekonomisinin nasıl olacağından, tarot falcısı. İşte böyle haksızlığı kendisine hak bilen her hareket, her güç DECCALİYETin ta kendisidir, bırakın Fitch’i asıl onun arkasındaki gücün DECCALİYET olduğunu afişe edin, korkmayın Allah kıyas götüremeyecek kadar çok daha güçlüdür,gücü sonsuzdur, onun taraftarı olun ve ebedi mutluluğu yakalayın, deccaliyetin kaderi bellidir, ona meylenedde aynı onun gibi ebedi ataştedir.
  • GurbetçiGurbetçi8 ay önce
    Fitch'mi pic'mi nedir bu kurum?Yunanistan'a güzel not bize kötü not.Senin notun senin olsun.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Mart 2019