• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Firavun’dan Türkiye’nin insan hakları heyetine ret

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, TBMM olarak Mısır’daki gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun Mısır’da yaşanan insan hakları ihlallerini incelemek için Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Mısır makamlarından talepte bulunduğunu fakat Mısır’daki darbecilerin bu talebi olumsuz karşıladığını açıkladı.

Yeniakit Publisher
2013-08-26 22:13:13 - 2013-08-26 22:14:48
Firavun’dan Türkiye’nin insan hakları heyetine ret
HASAN ÖNAL / TBMM BÜROSU
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM olarak Mısır’daki gelişmeleri yakından izlediklerine dikkat çekerek, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun Mısır’da yaşanan insan hakları ihlallerini incelemek için Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Mısır makamlarından talepte bulunduğunu bildirdi. Çiçek, Mısır’daki darbecilerin bu talebi olumsuz karşıladığını söyledi. Suriye’deki katliamlara seyirci kalan BM’yi artık üzerine düşen görevleri yapmaya çağıran Çiçek, Suriye’de savaşın ve rejimin sona ermesi ve Mısır’da demokrasiye geçiş sürecinin hızlandırılması için batılı ülkelerin parlamentoları ve uluslararası parlamenter asamblelerin başkanlarına bir mektup gönderdiğini söyledi. Çiçek, mektupta; Suriye’de akan kanın durması ve Mısır’da ivedilikle demokrasiye geçilmesi gereğinin vurgulandığını ve ortak çaba çağrısını ilettiğini söyledi.
TÜRKİYE HALKIN TALEPLERİNİ
DESTEKLİYOR
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis’te TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile Mısır ve Suriye’de meydana gelen olaylarla ilgili basın toplantısı düzenledi. 2010 yılında başlayan Arap baharının son aylardaki yaşanan olaylarla yeni bir sürece girdiğini belirten Çiçek, halkın meşru taleplerini kapsayan bu süreci Türkiye’nin yakından takip edip desteklediğini bildirdi. Suriye’de ve Mısır’daki son gelişmelere dikkat çeken Çiçek, yaşanan olumsuzluklara rağmen bölge halklarının demokrasi ve insan hakları alanlarındaki beklentilerinin devam ettiğini vurguladı. Mısır’da halkın oylarıyla iktidara gelen Mursi’nin darbeyle görevden alındığını aktaran Çiçek, referandumla yürürlüğe giren anayasanın da askıya alındığını bildirdi. Türkiye’nin Mısır’da yaşananları en başından beri darbe olarak nitelediğini aktaran Çiçek, yaşanan gelişmelerle Türkiye’nin bu konudaki haklılığının ortaya çıktığını vurguladı.
MURSİ VE SİYASİ TUTUKLULAR SERBEST BIRAKILMALI
Son iki ayda Mısır’daki vahşet ve cinayetlerin dünyanın gözü önünde yaşanmaya devam ettiğini hatırlatan Çiçek, silahsız bir şekilde haklarını arayan insanlara ateş açılmasının kabul edilemez bir durum olduğunu kaydetti. Yüzde 52 oyla seçilen Mursi’nin gözaltında tutulmasına karşın Mübarek’in serbest bırakılmasını eleştiren Çiçek, askeri darbe ile ülkeye demokrasi getireceğini söyleyenlerin Mısır’ı geriye götürdüğünü bildirdi. Askeri yönetimin uluslar arası toplumun sessizliği nedeniyle cesaretlendiğini aktaran Çiçek, Mısır’da tüm grupların uzlaşarak sivil bir yol haritasına ihtiyaç bulunduğunu kaydetti. Darbe karşıtı grupların dışlandığı bir sürecin ülkeye arzulanan istikrarı getirmeyeceğini söyleyen Çiçek, “Siyasi sürecin kapsayıcı olması isteniyor ise Mursi ve diğer siyasi tutukluların bir an önce serbest bırakılmaları elzemdir. Diyalog ve uzlaşı için samimi adımlar atılması ve siyasi tutuklamalara son verilmesi gerekir. Mısır’ın ivedilikle demokrasiyi yeniden inşa etmesini diliyoruz. Mısır’da gecikmeden düzenlenecek adil ve özgür seçimlerle halk iradesine dayalı bir parlamento kurulması hedeflenmelidir. Uluslararası toplum güçlü ve ortak bir tutumla, Mısır’da demokratik sürecin başlatılması ve insan haklarının korunması hususunda gerekli mesajları vermelidir.” dedi.
BM ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMALI
Konuşmasında Suriye’deki gelişmelere de yer veren Çiçek, Suriye’deki olayların Türkiye üzerindeki etkilerinin tartışılmaz olduğunu bildirdi. Suriye’deki şiddet sarmalının 100 binden fazla cana mal olduğunu aktaran Çiçek, yaşanan onlarca olumsuzluklara bu kez kimyasal silahın eklendiğini ifade etti. Kimyasal silah sonucu çoğunluğu kadın ve çocuk bin 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Çiçek, böyle vahşi bir saldırının akla ve izana sığmadığını dile getirdi. Bu suça karşı tedbir almayanların zulüm yapanları cesaretlendirdiğini, vahşetin sorumlularının yaptıklarının hesabını vereceğini aktaran Çiçek, katliamlara seyirci kalan BM’yi artık üzerine düşen görevleri yapmaya çağırdı.
ÜSTÜN: MISIR AÇIK BİR HAPİSHANEYE DÖNDÜ
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ise yaptığı konuşmada; İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da incelemelerde bulunduğunu, Mısır makamlarına bu yönde ilettikleri talebin olumlu karşılanmadığını söyledi. Türkiye’nin Mısır’daki darbeye ilk ve en sert tepkiyi verdiğini belirten Üstün, “İnsan Hakları Komisyonu tüm üyelerin imzasıyla bir bildiri yayımlayarak; Mısır’da yaşanan darbenin demokrasi ve özgürlükleri rafa kaldırdığını ve bu darbenin sonuçlarının kan, gözyaşı ve katliamlar olacağını ifade etmiştik Ayrıca uluslararası kuruluşlardan da seslerini yükseltmelerini talep etmiştik.” dedi. Mısır’ın açık bir hapishaneye döndüğüne dikkat çeken Üstün, “Daha çok katliam, işkence ve zulümler olacaktır. İnsan Hakları Komisyonu olarak dünyadaki muadillerimize çağrıda bulunacağız. Katliamlar darbeye karşı olmamanın sonucudur. İnsanlık, Mısır ve Suriye’de katliam istemiyorsa, karşı gelmelidir. Çağrımız budur.” dedi.
Toplantı sonrasında Türkiye’nin olası bir müdahalenin içinde yer alıp almayacağı ve yeni bir tezkere olup olmayacağına ilişkin soruya Çiçek, “Türkiye kendi hak ve çıkarlarını günü geldiğinde koruyacaktır. Üzerine düşeni yapacaktır. İş o noktaya gelmeden çözülmelidir.” dedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23