• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Filyasyon ekipleri dağları aştı: En ücra köylere hizmet götürüyorlar

Bitlis'te koronavirüs ile mücadelede virüsü taşıyanlarla temaslı kişileri belirleyip salgının önüne geçmek için mücadele eden filyasyon ekibi, kent merkezlerinin yanı sıra karla kaplı köylere de ulaşarak yoğun çalışma yürütüyor.

Yeniakit Publisher
2021-01-10 23:54:00 - 2021-01-11 00:59:21
Filyasyon ekipleri dağları aştı: En ücra köylere hizmet götürüyorlar

Koronavirüsle mücadele kapsamında pozitif vakalar ile temaslıların tespiti, izolasyona alınması ve ilaç temini amacıyla aralarında doktorlarında olduğu 200 personelden oluşan 77 filyasyon ekibi, Türkiye genelinde aralıksız olarak çalışmalarını sürdürüyor. Görev yaptıkları bölgelerde önce koordinasyon merkezine gelen ekipler, koruyucu kıyafetlerini giydikten sonra yanlarına aldıkları ilaç ve ekipmanla hastalığın bulaş riskini azaltmak amacıyla vaka tespit edilen evlere ziyarette bulunuyor.

Dağları aştılar!

Bitlis kent merkezinin yanı sıra karla kaplı dağlarda bulunan yerleşim yerlerini de gezen ekipler, salgının yayılmasının önüne geçmek için etkin bir şekilde mücadele ediyor. Bitlis'teki filyasyon ekibinde görevli doktor Sakine Birer, kent merkezi ve ilçelerde şu ana kadar 80 bin kişiye filyasyon hizmeti verdiklerini söyledi. Sağlık Bakanlığının uygulamasına bağlı olarak sisteme düşen vakaları ilk etapta telefonla bilgilendirdiklerini anlatan Birer, "Merkezde vakaların bilgilerini aldıktan sonra kaç kişiyle hangi köylere gideceğimizi ekip olarak ayarlıyoruz. Vakaların temaslı sayılarını önceden bildiğimiz için kaç numune, ne kadar ilaç alacağımızı hazırlıyoruz. Merkezdeki işlerimizi bitirdikten sonra köylere doğru yola çıkıyoruz. Köy vakaları bizleri biraz zorluyor. Köyler çok dağlık olduğu için uçurumlu yollardan geçerek varabiliyoruz." dedi.

'Birlikte atlatacağız'

Tüm zorluklara rağmen salgınla mücadelede canla başla çalışma yürüttüklerini belirten Birer, şunları kaydetti:

"Köylere araç belli bir yere kadar gidiyor, araçtan indikten sonra malzemeleri sırtımıza alarak köye kadar yürümek zorunda kalıyoruz. Karla kaplı dik yokuşlu yollarda yürüyerek hasta evine ulaşıyoruz. O kadar yoldan sonra hasta evine vardığımızda iyice yoruluyoruz. Bazen karşımıza yabani hayvanlar bile çıkıyor. Bazen giderken yolda kalıyoruz. Hava şartları kötü oluyor ya da araba çıkamıyor. Bu süreçte bizi zorlayan durumlardan biri de ailelerimizden uzak kalmamız. Sürekli hastalarla temas halinde olduğumuz için ailemizi korumak amacıyla yanlarına gidemiyoruz. Özel günlerde ancak görüntülü aramayla görüşüyoruz. İnsanlardan ricamız izolasyon kuralarına dikkat etsinler. Bir süre daha birbirlerini ziyaret etmesinler. Bizler çok şeyden fedakarlık yapıyoruz. İnsanlardan da sadece kuralla uymalarını istiyoruz. Bu süreci beraber atlatacağız."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Seyfullah

Ne diyim Allah akıl fikir versin
 • Yanıtla

DSÖ hizmetkârları

Allah size ,Allah'ın yolundan giymeyi nasip etsin ...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23