• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

'Fikre ceza' yıldırmadı! Burak Çileli programlarına devam ediyor

Kamuoyunda “Telegram Davası” adıyla bilinen davadan 12 sene cezaevi yattıktan sonra, geçen sene yeniden yargılanıp beraat eden Araştırmacı-Yazar Burak Çileli, konferans programlarına devam ediyor. Bilhassa İBDA fikriyatını merak eden üniversiteli gençlerin ilgi duyduğu konferansların bu bölümünün konusu, “İBDA Fikriyatında Ruh ve Beden Düalizmi” başlığını taşıyor.

2016-12-19 16:33:00 - 2016-12-19 16:33:50
'Fikre ceza' yıldırmadı! Burak Çileli programlarına devam ediyor

İdamla yargılanıp 16 sene hapis yattıktan sonra, tahliye edilip yapılan yeniden yargılamayla beraat eden İBDA Fikriyatının kurucusu Salih Mirzabeyoğlu, 60’ı geçen eserleriyle, Necip Fazıl’ın Büyük Doğu fikriyatının günümüzdeki temsilcisi olarak biliniyor. Mirzabeyoğlu, cezaevinden çıktıktan kısa bir süre sonra, Haliç Kongre Merkezi’nde kalabalık bir izleyici kitlesine “Adalet Mutlak’a” adında bir konferans vermişti. Cezaevindeyken 2000 senesinden itibaren kendisine yapılmaya başlanan ve tahliye edildikten sonra da devam eden, mahiyeti ve kaynağı hâlâ tam deşifre edilememiş “Telegram” adlı zihin kontrolü işkencesinin, her canlının bedeninin etrafını çeviren “aura-hâle” ismi verilen enerji alanı üzerinden uygulandığı tahmin ediliyor. Mirzabeyoğlu, bu vesileyle 2003’ten itibaren ruh, akıl, nefs, beden ve dış dünya ilişkilerini inceleyen eserler yazmaya ağırlık verdi.

Mirzabeyoğlu, fikir dili ve nevi şahsına münhasır sembolizmi itibariyle, hem Batı irfanına vâkıf entelektüellere hem de İslâm münevverlerine hitap eden bir üslûba sahip. Burak Çileli de konferansında buna değinerek, Batı’da Eflatun’dan başlayan, Descartes ve Bergson gibi filozoflarca müstakil olarak ele alınan ruh ve beden ikiliğinin ve Psikolog Jung’un İslâm’daki ruh ve nefs ikiliğine benzer şekilde anima ve animus kavramlarının yanı sıra, ruhun bedenle ve dış dünyayla ilişkisini anlattıktan sonra, konunun İslâm tasavvufunda ele alınış biçimini işleyecek. Mirzabeyoğlu’nun Sefine, Berzah, Madde Nedir, İman ve Tefekkür, İnsan ve Ölüm Odası adlı eserlerinden referanslarla, İslâm düşüncesinde bu mevzuya kainat çapında bir genişlik kazandırıldığına temas edecek.

Hazret-i Mevlâna, ünlü Mesnevi’sinde “can kuşu”nu şöyle konuşturur:

“Ben neredeyim, hapishane nerede,

Ben kimin malını çaldım ki,        

Beden zindanına hapsedildim”

Yine ünlü Dîvan Şairi Hafız, bir mısraında, ruhun aslî vatanına hasretini dile getirir:

“Tair-i Gülşen-i kodsem, çî dehem şerh-i firâk Ke der in damgeh-i hadise çün oftadem”

(Kuds gülşeninin kuşuyum, bu maddi âlem hadiselerinin tuzağına nasıl düştüm, bu ayrılığımı nasıl anlatayım.)  

 Burak Çileli, Mirzabeyoğlu’nun eserlerinde kullandığı ortak sembollerden hareketle, Şark İslâm klasiklerinden ve Divan edebiyatından konuyla ilgili seçmelere de yer verecek.

Program, 2007’de kurulan Büyük Doğu Fikir Ocakları Derneği’nin Ankara Şubesi tarafından organize ediliyor.

Konferansa giriş serbest.

24 Aralık 2016 Cumartesi

Saat: 16:00

Kurtuba Kitap&Kahve Konferans Salonu

Bayındır 1. Sok. No: 15/23

Kızılay/ANKARA

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23