• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Feride Acar kimdir? Feride Acar nereli ve kaç yaşında?

Yeniakit Publisher
2019-05-27 13:54:00 - 2019-05-27 13:56:04
Feride Acar kimdir? Feride Acar nereli ve kaç yaşında?

Avrupa Konseyi, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda uluslararası alanda yürüttüğü çalışmalarla tanınan, Prof. Dr. Feride Acar'ı "Pro Merito" liyakat madalyasıyla ödüllendirdi. Yaklaşık 40 yıldır sürdürdüğü kadın hakları ve eşitlik çalışmalarıyla Türkiye’yi dünyada temsil eden Feride Acar kimdir? Feride Acar nereli ve kaç yaşında? Feride Acar nerede görev yapıyor?

Avrupa Konseyi, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda uluslararası alanda yürüttüğü çalışmalarla tanınan, Prof. Dr. Feride Acar'ı "Pro Merito" liyakat madalyasıyla ödüllendirdi. Yaklaşık 40 yıldır sürdürdüğü kadın hakları ve eşitlik çalışmalarıyla Türkiye’yi dünyada temsil eden  Feride Acar kimdir? Feride Acar nereli ve kaç yaşında? Feride Acar nerede görev yapıyor?

Prof. Dr. Feride Acar, yaklaşık 40 yıldır sürdürdüğü kadın hakları ve eşitlik çalışmalarıyla, Türkiye'yi uluslararası alanda pek çok kez temsil etti. 1994-2003'te ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı ve Yüksek Lisans Programı'nın kurucu başkanı olarak görev yapan Acar, kadın hakları konusundaki CEDAW, Pekin Eylem Platformu, CEDAW İhtiyari Protokolü, İstanbul Sözleşmesi gibi temel belgelerin müzakeresi, yazılması ve denetlenmesinde aktif rol aldı. Toplam 16 yıl CEDAW Komitesi üyesi olan ve CEDAW Başkanlığı da yapan Acar, iki dönem yürüttüğü GREVIO Başkanlığı görevini gelecek ay sonunda devredecek.

Feride Acar kimdir?

Bursa‘da doğan Feride (Aybar) Acar orta öğrenimini TED Ankara Koleji ve ABD’de (Darien High School)da tamamlamış ve ODTÜ’den sosyoloji dalında lisans derecesini almıştır.(1970) Lisansüstü öğrenimine ise ABD’de devam etmiş ve Pennsylvania Eyaletinde Bryn Mawr College’dan siyaset sosyolojisi dalında yüksek lisans (M.A.),ve doktora (Ph.D.) dereceleri almıştır.1976 yılından bu yana ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Prof. Feride Acar, 1988’de doçent, 1994’de profesör olmuştur. Prof. Acar geçmişte ABD’de Widener Üniversitesi ve Ürdün’de Yarmouk Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yapmış, Bilkent Üniversitesi’nde de dersler vermiştir.1980’li yıllardan bu yana çalışmalarını kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarında yoğunlaştıran Feride Acar, 1994’de ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı ve Yüksek Lisans Programının kurulmasına öncülük etmiştir. 1994-2003 yılları arasında ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı ve Yüksek Lisans Programının Kurucu Başkanı olarak görev yapan Feride Acar, Türkiye’de kadın çalışmaları alanının üniversitelerde kurumsallaşmasına katkı yapmıştır.

Prof Acar, kadın-erkek eşitliği ve kadınların insan hakları konularında Dünya Bankası, BM Kalkınma Programı, AB gibi kurumlar için uluslarası danışman olarak görev yapmış; Türkiye Cumhuriyetini birçok uluslararası toplantıda temsil etmiş, ulusal ve uluslararası nitelikli proje ve sivil toplum etkinlikleri içinde de yer almıştır.Uluslararası düzlemde kadın haklarının denetiminden sorumlu Birleşmiş Milletler organı olan CEDAW Komitesine (Kadınlara Karsı Ayırımcılığın Önlenmesi Komitesi) 1997 yılında üye seçilen Feride Acar, raportör ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra, 2003 de BM CEDAW Komitesi Başkanı olmuştur.

Prof. Feride Acar halen ODTÜ, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Başkanıdır ve 2005’den bu yana Avrupa Konseyi Kadınlara Karsı Şiddetle Mücadele Görev Gücü’nde uluslararası uzman olarak görev yapmaktadır.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Ders ve araştırmalarının yanı sıra çalışmalarına kadın hakları alanında yurtiçi ve dışında yürüttüğü eğiticilik, danışmanlık ve temsil etkinlikleri ile devam etmektedir.Feride Acar’ın kadınların uluslararası insan hakları, akademik yasamda kadın, Türkiye’de kadın hakları, İslamcı hareketlerde kadın gibi konular yanında, Türkiye’de siyasal yaşam, siyasal kurumlar ve partiler, toplumsal değişim alanlarında yurtiçinde ve dışında yayınlanmış eserleri bulunmaktadır.Feride Acar, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar‘ın eşi ve Y. Müh. Aybar Can Acar’ın annesidir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23