"Faizsiz fonlar sisteme katılımı artırdı"

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, faizsiz emeklilik sisteminin Türkiye’de her geçen gün büyüdüğüne dikkat çekti.

14 Haziran 2018 Perşembe 08:12
"Faizsiz fonlar sisteme katılımı artırdı"

BUĞRA KARDAN

Faizsiz emeklilik fonlarının toplumun birçok kesiminin sisteme ilgisini yükselttiğini söyleyen Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, sisteme katılımın artmasını da sağladığını söyledi. Büyümeyi rakamlarla ifade eden Obalı, “31 Mayıs 2018 itibari ile BES’te faizsiz fon büyüklüğü 7,30 milyar TL’ye OKS’de ise 01 Ocak 2017 tarihinden bugüne 1,82 milyar TL’ye ulaştı.

Faizsiz fonların tüm emeklilik fonlarına oranı yaklaşık BES’te yüzde 8,63, Otomatik BES’te yüzde 64 olarak seyretmektedir” dedi. Otomatik Katılım Sistemi’nin devreye girmesinin de faizsiz fonlara olan ilgiyi artırdığını vurgulayan Obalı, 31 Mayıs 2018 itibariyle 2,86 milyar TL civarındaki toplam sektör fon büyüklüğünün 1,82 milyar lirasının faizsiz fonlardan oluştuğunu belirtti. Obalı, “Otomatik Katılım Sistemi’ndeki katılımcı sayısına baktığımızda ise yaklaşık yüzde 63’ünün faizsiz fonları seçtiğini görüyoruz” diye ekledi. Obalı, faize duyarlı müşterilerin de sisteme girmesine öncülük ettiklerini belirtti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 08:12

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Ocak 2019