THY-66-TL-Mart-2018

Ev alacaklar dikkat! Maliye'den uyarı geldi

Maliye Bakanlığı, ev alıp satanlara 10 başlıkta tapu uyarısı yaptı.

12 Ocak 2018 Cuma 11:50
Ev alacaklar dikkat! Maliye'den uyarı geldi

Maliye Bakanlığı, vatandaşları ister nakit ister krediyle olsun aldıkları gayrimenkulleri gerçek bedelinden beyan etmeleri konusunda uyardı. Ekonomi yönetiminin ev-dükkân alım satımı, tapu harcı ödemeleri, düşük bedel göstermekten kaynaklı vergi kaybı, düşük ekspertiz başta olmak üzere tapu işlemlerinde gerçek beyan için başlattığı seferberlik kapsamında vatandaşlara müteahhit, emlakçı ya da inşaat firmasından mutlaka fatura almaları çağrısı yaptı. Maliye de vatandaşları 10 başlıkta uyardı:

HARÇLAR MERCEK ALTINDA: Tapu harçları, vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden ödenmeli.

GERÇEK BEDELİ BİLDİRİN: Tapu işlemlerinde gerçek bedeli beyan edin.

EKSİK ÖDEYENE CEZA: Eksik ödenen tapu harçları alıcı-satıcıdan cezalı olarak tahsil ediliyor. Daha az vergi ödemek için ev faturasının düşük kesilmesine izin vermeyin.

FATURA ALIN: Müteahhit, inşaat şirketi ve komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura alın.

YETKİSİZ KİŞİ UYARISI: Tapu müdürlüklerinde yetkisiz kişiler aracılığıyla yapılan işlemler nedeniyle mağduriyet yaşanabiliyor, kayıtsız aracılık hizmetleri vergi kaybı yaratıyor.

KAYITSIZ İŞ YAPANI BİLDİRİN: Fatura vermeyen emlakcı, aracıları en yakın vergi dairesine, ya da Vergi İletişim Merkezi'ne bildirin.

BAŞKA ŞEHİR: Alım-satım işlemlerini başka şehirde otursanız da en yakın tapu müdürlüğünden yapabilirsiniz.

SMS UYARI SİSTEMİ: E-devlet üzerinden cep telefon numaranızı sisteme kaydederek, taşınmazınızla ilgili olarak bilginiz dâhilinde olan ya da olmayan herhangi bir işlem talebi olduğunda haberdar olabilirsiniz.

YURTDIŞINDAN DA YAPABİLİRSİNİZ: Yurtdışında da Berlin Başkonsolosluğu tapu temsilciliğinde işlem yapılabilir.

5 YILLIK SÜREYE DİKKAT: Gayrimenkul alım ve satımında 5 yıl içinde gayrimenkul tekrar satıldığında değer artış kazancı vergisi ödeniyor.

Haber Tarihi: 12 Ocak 2018 Cuma 11:50

YORUM YAZ

  • ORUNUZA GİTMESİN, HIRSZILIK NE ZAMANDIR MEŞRU?ORUNUZA GİTMESİN, HIRSZILIK NE ZAMANDIR MEŞRU?2 ay önce
    YORUMLARI OKUDUMDA ; PEKİ DİYORSUNUZKİAZ TAPU HARCI ÖDEYEYİM DİYE, HIRSIZLIK YAPMAYI MEŞRU GÖRECEKSİN FATURA VATANADAŞA DİYECEKSİN,İZ ÖYLEMİ, NİYEZORUNUZA GİDİYOR VERGİİY ÖDEMEK SEN ÖDEME BEN ÖDEME KİM ÖDEYECEK ?HASTANEDE YOLDA ORDA BURDA CAVLAMAK SERBEST ,BU İŞLER BÖYLEDİRBİRAZCEBİNE DOKUNDUU İNSANIN VERYANSIN EDER, BU HÜKÜMET NE YAPIYOR DİYEN BEYİNSİZE DİYORUM ! ALALH GÖZÜNÜ KÖR ETMİŞSSEYAPILACAK BİR ŞEY YOK YAŞIN KAÇ ? NE GÖRDÜN YAŞIN 35 ÜSTÜ İSE HALA İNATÇI İSEN ZATEN NE OLUP NEYE KARŞI OLDUĞUN BELLİ, DİGER HÜKÜMETLER DAHA MI İYİYDİ BEGENMEYEN BAŞKAMEMLEKETE GİTSİNKANSIZ DEMİRELDE BÖYLE DİYORDUARABİSTANA, ŞİMDİ BEGENMEYEN DOGRU AVRUPAYA GİTSİN,JONH DÜNDARALİBORA MEHMET VS GİBİLER GİBİ, HRKES BİR ANDAHER ŞEYİ İSİYOR , BİMER CİMER VAR ŞİKAYETLEİR YAZABİLİRSİNİZ, ADAM SANA DÜRSÜT OL DİYOR YAPTIGIN İŞTE VERGİ İÇİN FATURANI AL ADMI TAKİP EDEYİM DİYOR ZORUNA NİYE GİDİYOR ? DİYORSNAIZ Kİ HIRSIZIM , O ZAMAN KİM BUNU YAPIYORSA ŞEREFSİZİN ÖNDE GİDENİDRİ HIRSIZDAN DÜRSÜT ADAM OLMAZ

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018