Ev alacaklar dikkat! Maliye'den uyarı geldi

Maliye Bakanlığı, ev alıp satanlara 10 başlıkta tapu uyarısı yaptı.

12 Ocak 2018 Cuma 11:50
Ev alacaklar dikkat! Maliye'den uyarı geldi

Maliye Bakanlığı, vatandaşları ister nakit ister krediyle olsun aldıkları gayrimenkulleri gerçek bedelinden beyan etmeleri konusunda uyardı. Ekonomi yönetiminin ev-dükkân alım satımı, tapu harcı ödemeleri, düşük bedel göstermekten kaynaklı vergi kaybı, düşük ekspertiz başta olmak üzere tapu işlemlerinde gerçek beyan için başlattığı seferberlik kapsamında vatandaşlara müteahhit, emlakçı ya da inşaat firmasından mutlaka fatura almaları çağrısı yaptı. Maliye de vatandaşları 10 başlıkta uyardı:

HARÇLAR MERCEK ALTINDA: Tapu harçları, vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden ödenmeli.

GERÇEK BEDELİ BİLDİRİN: Tapu işlemlerinde gerçek bedeli beyan edin.

EKSİK ÖDEYENE CEZA: Eksik ödenen tapu harçları alıcı-satıcıdan cezalı olarak tahsil ediliyor. Daha az vergi ödemek için ev faturasının düşük kesilmesine izin vermeyin.

FATURA ALIN: Müteahhit, inşaat şirketi ve komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura alın.

YETKİSİZ KİŞİ UYARISI: Tapu müdürlüklerinde yetkisiz kişiler aracılığıyla yapılan işlemler nedeniyle mağduriyet yaşanabiliyor, kayıtsız aracılık hizmetleri vergi kaybı yaratıyor.

KAYITSIZ İŞ YAPANI BİLDİRİN: Fatura vermeyen emlakcı, aracıları en yakın vergi dairesine, ya da Vergi İletişim Merkezi'ne bildirin.

BAŞKA ŞEHİR: Alım-satım işlemlerini başka şehirde otursanız da en yakın tapu müdürlüğünden yapabilirsiniz.

SMS UYARI SİSTEMİ: E-devlet üzerinden cep telefon numaranızı sisteme kaydederek, taşınmazınızla ilgili olarak bilginiz dâhilinde olan ya da olmayan herhangi bir işlem talebi olduğunda haberdar olabilirsiniz.

YURTDIŞINDAN DA YAPABİLİRSİNİZ: Yurtdışında da Berlin Başkonsolosluğu tapu temsilciliğinde işlem yapılabilir.

5 YILLIK SÜREYE DİKKAT: Gayrimenkul alım ve satımında 5 yıl içinde gayrimenkul tekrar satıldığında değer artış kazancı vergisi ödeniyor.

Haber Tarihi: 12 Ocak 2018 Cuma 11:50

YORUM YAZ

 • ORUNUZA GİTMESİN, HIRSZILIK NE ZAMANDIR MEŞRU?ORUNUZA GİTMESİN, HIRSZILIK NE ZAMANDIR MEŞRU?6 ay önce
  YORUMLARI OKUDUMDA ; PEKİ DİYORSUNUZKİAZ TAPU HARCI ÖDEYEYİM DİYE, HIRSIZLIK YAPMAYI MEŞRU GÖRECEKSİN FATURA VATANADAŞA DİYECEKSİN,İZ ÖYLEMİ, NİYEZORUNUZA GİDİYOR VERGİİY ÖDEMEK SEN ÖDEME BEN ÖDEME KİM ÖDEYECEK ?HASTANEDE YOLDA ORDA BURDA CAVLAMAK SERBEST ,BU İŞLER BÖYLEDİRBİRAZCEBİNE DOKUNDUU İNSANIN VERYANSIN EDER, BU HÜKÜMET NE YAPIYOR DİYEN BEYİNSİZE DİYORUM ! ALALH GÖZÜNÜ KÖR ETMİŞSSEYAPILACAK BİR ŞEY YOK YAŞIN KAÇ ? NE GÖRDÜN YAŞIN 35 ÜSTÜ İSE HALA İNATÇI İSEN ZATEN NE OLUP NEYE KARŞI OLDUĞUN BELLİ, DİGER HÜKÜMETLER DAHA MI İYİYDİ BEGENMEYEN BAŞKAMEMLEKETE GİTSİNKANSIZ DEMİRELDE BÖYLE DİYORDUARABİSTANA, ŞİMDİ BEGENMEYEN DOGRU AVRUPAYA GİTSİN,JONH DÜNDARALİBORA MEHMET VS GİBİLER GİBİ, HRKES BİR ANDAHER ŞEYİ İSİYOR , BİMER CİMER VAR ŞİKAYETLEİR YAZABİLİRSİNİZ, ADAM SANA DÜRSÜT OL DİYOR YAPTIGIN İŞTE VERGİ İÇİN FATURANI AL ADMI TAKİP EDEYİM DİYOR ZORUNA NİYE GİDİYOR ? DİYORSNAIZ Kİ HIRSIZIM , O ZAMAN KİM BUNU YAPIYORSA ŞEREFSİZİN ÖNDE GİDENİDRİ HIRSIZDAN DÜRSÜT ADAM OLMAZ
 • MertCEMertCE6 ay önce
  Yani devlet açıkça diyor ki, vergi ver, vermezsen ceza+vergi alırım, verirsen de sonra satarsan bu kez de sudan sebep vergisi alırım.Bu kadar vergi ile yaşayabiliyor olmamız gerçekten mucize. Doyuramadık adamları.
 • Hakikat Hakikat 6 ay önce
  Artık kümestekileri değil. Dışarıdakileri araştırın. Vergisini ödeyeni bunaltmayın
 • dürüst olundürüst olun6 ay önce
  Bakıyorum da herkes sahtekar olmuş karara itiraz ediyor. Arkadaş evini kaç liradan aldıysan o tutardan beyan edeceksin. Sahtekarlık etmeyeceksin. Sahtekarlık edip de sonradan yakalanırsan cezana da itiraz etmeyeceksin.
 • Ömer GençÖmer Genç6 ay önce
  Maliye plaka alım satımı konusunda ne yapmayı düşünuyor.
 • pirana61pirana616 ay önce
  ALLAH aşkına bu hükümet vergi zam cezadan başka ne yapıyor ağzından zam vergi ceza başka birşey yok bu millet için halk için ne zaman bu vergilerde cezalarda zamlarda düşecek nereye kadar nereye kadarbirlik olalım eyvallah güçlü olalım eyvallah diri olalım eyvallah her şeye tamam ama bu milleti rahatlatmak ama çokta değil arkadaş çokta değil elektrik su vergi bunları düşürse kafi ama böyle devam ederse bu dedikleri hep boşa gidecek milletvekilleri kebap rahat 25000 tl maaş sadece seçildimi emekli oluyor ohhhh ne rahat ama millete gelince vergi zam ceza başka başka
 • DADAŞDADAŞ6 ay önce
  MALİYEDEKİ KRİPTO YAPILAR BU ÇALIŞMALARI HEP SEÇİM AREFESİNDE YAPIYOR BUNLAR TESADÜF DEĞİL RAİÇ DEĞERİ VEREN BELEDİYE SATIŞI YAPAN TAPU İHALE VATANDAŞA ÇIKIYOR SONRA BU YAPI DEVLET VATANDAŞA TUZAK KURDU DİYE YAYGARAYA VERİYOR BU YAPI TAVŞANA KAÇ TAZIYA TUTU DİYOR TAVŞANIDA TAZIYIDA KENDİLERİ YÖNLENDİRİYOR

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü