• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Esed ile YPG yine birbirlerine girdi

ABD’nin Kuzey Suriye’den çekilmesinin ardından köşeye sıkışan PKK/YPG, rejimle anlaşma yolunu denerken Esed, “Ordumuz artık çok daha güçlü, yönetim paylaşımını reddettik” diyerek terör örgütünü ortada bırakıp, ABD ajanlığı ile suçladı. Örgüt de “Esed, yıllardır süren savaştan hiç ders çıkarmadı. Rejim, ne yazık ki ülkenin demokratik güçlerini ajanlıkla suçlamaktadır” cevabını verdi.

2019-11-13 13:33:00 - 2019-11-13 13:47:49
Esed ile YPG yine birbirlerine girdi

 Göksel Çağlav  Ankara 

Barış Pınarı Harekatı'nın başlaması ve ABD askerlerinin bölgeden çekilmesiyle Suriye’nin içlerine doğru çekilmek zorunda kalan terör örgütü SDG çakma isimli PKK/YPG ortada kaldı. Esed rejimi ile anlaşmaya çalışan terör örgütü PKK/PYD her görüşmeden eli boş olarak dönmeye devam ediyor. Son görüşmenin ardından Beşar Esed’in, “Ordumuz artık çok daha güçlü, DSG’yle yönetim paylaşımını reddettik” açıklamasıyla paniğe kapılan terör örgütünün siyasi uzantısı da Esed’i hedef alarak “Esed, milyonlarca kişinin hayatını kaybettiği ve yıllardır devam eden savaştan hiç ders çıkarmadı” açıklamasında bulundu.

“PKK/PYD’nin egemenlik dayatmasını rejim kabul etmemiştir”

Konuyu gazetemiz Akit’e değerlendiren ASSAM yöneticisi emekli Albay Ersan Ergür, “PKK/YPG Türkiye için nasıl bir tehdit oluşturuyorsa Suriye rejimi için de tehdit oluşturduğunun ispatıdır bu.. PKK/PYD’nin Suriye rejim güçleri ile yapmak istediği anlaşma temelinde aslında, TSK’nın bölgeye yapmış olduğu harekat sonrasında, yeniden o bölgelere geri dönme ihtimalinin tamamen ortadan kalkmış olmasından kaynaklanıyor. PYD aslında bir nevi güç kaybetmiş olan ve Suriye’de iç savaş çıkmasına vesile olmuş olan Esed rejiminin güç kaybetmeye devam edeceğini düşünerek ve fırsat bilerek rejimle yapmış olduğu anlaşmalar sonrasında tekrar kaybettiği bölgelere dönme düşüncesiyle böyle bir anlaşmaya taraf olmuştur. Yoksa rejimin egemenliğini kabul ederek böyle bir anlaşma sağlamamıştır. PKK/PYD’nin ısrarla kendi yönetim ve egemenliğini dayatmasını Esed kabul etmemiştir” dedi. 

“Tasması bırakılınca kaçmak zorunda kaldı”

PYD/PKK terör örgütünün hedefinin Türkiye’den ve Suriye’den hatta İran ve Irak’tan toprak koparmak olduğunu belirten Ergür, “İmkânı olsaydı eğer, PKK ile başlatmış olduğu terör faaliyetleri sonrasında Güney Doğu bölgesi, hatta iç Anadolu bölgesinde Sivas’a kadar uzanan bölgede, sözde Kürt devleti oluşumunu sağlamayı hedeflemişlerdi. Bu toprakların devamı Suriye ve hatta Irak’ın kuzey kesimlerini de kapsıyor. PYD unsurları batının emperyalist sisteminin köpekliğini yapmakta. Bir köpek sahibi varken dışarıya dişlerini gösterir, ancak sahibi tasmasını bıraktığı zaman o köpek çıkardığı inleme sesiyle geriye kaçar. ABD’nin tasmasını elinde tutmasından kaynaklanan bir güven ile bölgede tutunacağını düşünerek havlıyordu. Rejimin güç kaybettiği doğrudur, ancak Rusya buna müsaade etmez. Bölgede rejim yok Rusya var. Ruslar da Esed rejiminin toprak kaybederek PYD’nin söz sahibi olmasına müsaade etmez. Esed eğer akılcı davranarak, iç savaşı sonlandırıp, Türkiye’nin dostluğunu görmeli. Türkiye’nin ağırlıklı olduğu bir siyasi istikrarla toprak bütünlüğünün sağlanacağının farkına varmalı. Aksi halde sonsuza kadar Rusya, ABD ve İran’ın elinde halkının bundan sonraki hayatını sömürge altında devam etmesine neden olur” dedi.

“Petrolüne sahip çıkamıyor”

Suriye petrollerini bugün Suriye halkının kullanamadığını belirten Ergür, “Petrolleri ABD, Rusya ve YPG unsurları kullanıyor. Bütün gelir onlara akıyor  Dolayısı ile Esed’in artık uyanması lazım. SMO ile kan davası haline gelmiş olan Suriye meselesinde Cenevre’de yapılan görüşmeler neticesinde kurulacak olan geçici istikrar hükümetinde SMO’nun etkinliğinin olmayacağını düşünmek hayalperestlik olur. SMO orada var olduğu sürece Türkiye siyasi istikrarda söz sahibi olacaktır. Türkiye sadece diplomaside değil, sahada oradadır” diye konuştu.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hizip Savar

esed biat edecek hemde amerika rusya ya değil. türkiyeye. 
 • Yanıtla

KURŞUNLU YORUM

Demokratik güçmüş... Siz ne anlarsınız demokrasiden.....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23