• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ertuğrul Gazi, 1 yılda 2,1 milyar metreküp gazı sisteme aktardı

Türkiye'nin ilk FSRU gemisi olan Ertuğrul Gazi, geçen yıl bu gün faaliyete başlayarak ülkenin doğalgaz güvenliğinde önemli görevler üstlendi.

Yeniakit Publisher
2022-06-25 11:17:00 -
Ertuğrul Gazi, 1 yılda 2,1 milyar metreküp gazı sisteme aktardı

Son yıllarda Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliği için birçok yatırım devreye alındı. Bunlardan birisi olan Türkiye'nin ilk yüzer depolama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) gemisi olan Ertuğrul Gazi, 1 yılda yaklaşık 2,1 milyar metreküp gazı ulusal sisteme aktardı.

Yüksek gaz girişi ve depolama faaliyetleri sürüyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı öncülüğünde, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından atılan adımlarla doğalgaz giriş kapasitelerinin yükseltildiği, doğalgaz giriş kapasitelerini artırmanın yanında depolama alanında da yatırımların hız kesmediği bildirildi.

Ertuğrul Gazi, bir yıl önce bugün faaliyete geçti

Açıklamada, Türk bayraklı Ertuğrul Gazi'nin geçen yıl 25 Haziran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katıldığı törenle faaliyete başladığı anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

"Aradan geçen tam 1 yılda Ertuğrul Gazi, Türkiye'nin doğalgaz arzı için gece gündüz demeden hizmet etti. Bu süre zarfında Ertuğrul Gazi'ye gemiden gemiye tam 24 defa LNG transferi gerçekleşti. Bunun sonucunda Ertuğrul Gazi 2,1 milyar metreküp doğalgazı ulusal sisteme aktardı. Sadece Ertuğrul Gazi'nin 1 yıllık performansı, İstanbul'da 6 ay, Ankara'da 1 yıl, İzmir'de ise konutların 3 yıllık tüketimine denk geliyor.

Enerji arz güvenliğinde kilit role sahip

Türkiye'nin enerji arz güvenliğinde kilit role sahip Ertuğrul Gazi, ülkesine hizmet etmeye devam ediyor."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

alo

bu tankerler senede 10-14 milyar m3 gaz getirebilecek kapasitededir.

ali veli kırkdokuzelli

ya abi sizin kulagınız agzınızdan cıkanı duyuyor mu allah askina. 2,1 milyar metreküp gazı sisteme aktardı ne demek. aklınız hayaliniz alıyor mu. milletle dalga mı geciyorusuz. neti aktarmis kimi aktarmıs. yazıklar olsun gariban halkı kandırmaktan baska yaptıgınız birsey yok.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23