• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erken emeklilik şartları, yıpranma hakkı, askerlik borçlanması, doğum borçlanması EYT emeklilik

EYT son durum ne? Ne zaman emekli olunur, erken emeklilik nasıl olunur? Tamamlayıcı emeklilik, ister bireysel emeklilik, mesleki emeklilik nedir? Çalışanların kadın ya da emekliliğe hak kazanabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Ne zaman ve hangi şartlarda emekli olursunuz? SSK ve Emekli Sandığı, EYT kapsamına girmeyenler de erken emekli olabilir! Erken emeklilik şartları neler? Peki, yıpranma hakkı nedir? Askerlik borçlanması nasıl kullanılır? Doğum borçlanması kaç çocuğa kadar kullanılabilir? Erken emeklilik şartları neler? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları…

Yeniakit Publisher
2019-11-25 16:11:00 - 2019-11-25 16:14:06
Erken emeklilik şartları, yıpranma hakkı, askerlik borçlanması, doğum borçlanması EYT emeklilik

Ne zaman emekli olunur, erken emeklilik nasıl olunur? Tamamlayıcı emeklilik, ister bireysel emeklilik, mesleki emeklilik nedir? Çalışanların kadın ya da emekliliğe hak kazanabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Ne zaman ve hangi şartlarda emekli olursunuz? SSK ve Emekli Sandığı, EYT kapsamına girmeyenler de erken emekli olabilir! Erken emeklilik şartları neler? Peki, yıpranma hakkı nedir? Askerlik borçlanması nasıl kullanılır? Doğum borçlanması kaç çocuğa kadar kullanılabilir? Erken emeklilik şartları neler? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları…

Emeklilikte yaşa takılanların durumunu tartışırken büyük resmi kaçırıyoruz’ diyen Hürriyet yazarı Noyan Doğan, EYT, tamamlayıcı emeklilik, ister bireysel emeklilik, mesleki emeklilik sistemine ilişkin şunları yazdı: “Sayıları 3 ya da 4 milyonu bulan EYT’lilerle ilgili belki de önümüzdeki aylarda, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) veya devlet bütçesinden bir şekilde kaynak bulunup, bu kişiler düşük emekli aylığı ile emekli edilebilir. Aralarında çalışanlar varsa hem emekli aylığı hem de çalıştıkları işten maaş almaya devam ederler; çalışmayanların ise aldıkları emekli aylığı az da olsa derde deva olur, bu sayede devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanırlar. Belki de gelecekte de yapılan analizler sonucu EYT’lilerin bütçeye maliyetinin sürdürülemez olduğuna karar verilir ve bu kişiler yaşı bekler.

Tamamlayıcı emeklilik, ister bireysel emeklilik, ister mesleki emeklilik ne zaman?

Adına ister tamamlayıcı emeklilik, ister bireysel emeklilik, ister mesleki emeklilik deyin; biran önce, kalıcı ve sürdürülebilir ve sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı bir özel emeklilik sistemine geçmemiz gerekiyor. Bu iş öyle tasarruf için falan da olmamalı, sadece emeklilik için olmalı. Konut, evlilik gibi konular için zaten bizim mevcutta konut hesabı, çeyiz hesabımız. Hiç olmazsa bugün yeni işe başlayanlar için böyle bir sistemi kurgularsak gelecekte sosyal güvenlik açısından kafamız daha rahat olur. Dünyanın hemen hemen tüm ülkelerine bakın, -buna İskandinav ülkeleri de dahil- çoğunda emeklilik yaşı 65 ve yine çoğunda devlet ve özel emeklilikten oluşan çalışanın, işverenin, devletin elini taşın altında olduğu üç basamaklı emeklilik sistemleri mevcut. Belki bu yazdıklarım bazı kesimlerin hoşuna gitmeyecek ama artık büyük resmi görmenin zamanı geldi.”

BAĞ-KUR emeklilik şartları neler?

Bağ-Kur'lu çalışanların emeklilik şartları işe başlama tarihlerine göre değişiyor.

Emeklilikleri için de kritik üç tarih bulunmakta;

– 1 Ekim 1999 öncesinde işe girenler

– 1 Ekim 1999 ila 30 Nisan 2008 tarihleri arasında işe girenler

– 1 Mayıs 2008 sonrasında işe girenlerin emeklilik şartları farklı olmaktadır.

• 1999 öncesinde işe girmiş 4B yani Bağ-Kur kapsamındaki erkekler

Bağ-Kur emeklilik hesaplama tablosuna göre;

1 Ekim 1999 öncesinde sigortalı olan ve bu tarih itibarı ile prim ödeme yıl sayıları 23 yıldan fazla olan erkek çalışanlar yaş şartı bulunmadan 25 yıl 9000 gün prim ödemesi yapmaları durumunda emekliye ayrılabilirler.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23