• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erdoğan’dan ABD’ye ‘Artık kuyruğunuz elimizde’ mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde sıklıkla üzerinde durarak Türkiye’nin DEAŞ lideri Bağdadi’nin eşini kız kardeşini ve eniştesini yakaladığını belirtmesi ABD’ye ‘Kuyruğunuz elimizde’ mesajı olarak yorumlandı. Bilindiği üzere ABD Başkanı Trump daha önce yaptığı açıklamalarda terör örgütü DEAŞ’ı ABD’nin kurduğunu söylemişti.

Yeniakit Publisher
2019-11-09 11:48:00 - 2019-11-09 11:54:29

 yeniakit.com.tr

Eli kanlı cinayet örgütü DEAŞ’ın elebaşı Ebubekir el-Bağdadi ABD’nin Suriye’nin İdlib kentinde düzenlediği operasyonla öldürüldü. ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz haftalarda Beyaz Saray’da yaptığı basın açıklamasında, DEAŞ’ın lideri ve kurucusu Ebubekir el-Bağdadi’nin, Suriye’nin İdlib kentinde ABD askerlerinin düzenlediği operasyonda öldürüldüğünü duyurmuştu.

‘Bağdadi operasyonu’ ile imaj düzeltme çabası

Türkiye’in Suriye’nin kuzeyini ABD desteğiyle işgal eden terör örgütü PKK/YPG’yi temizlemek amacıyla Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmasının ardından yaşanan bu gelişme kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Kendi kurdukları terör örgütü DEAŞ'ın elebaşı Bağdadi’yi öldürmekle övünen Amerikan yönetimi bu gelişme üzerinden ‘imaj düzeltme’ çalışmalarına başladı. Batı medyası terör örgütü elebaşının öldürülmesini ABD’nin büyük bir başarısı olarak lanse etti.

Erdoğan'dan tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise geçtiğimiz günlerde katıldığı Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 70. Yıl Kutlama Töreni'nde yaptığı konuşmada Amerika’nın Bağdadi operasyonuyla ilgili kopardığı ‘zafer’ yaygarasına tepki göstererek Bağdadi’nin eşi, kız kardeşi ve eniştesinin de Türkiye tarafından yakalandığını duyurdu.

Erdoğan şunları söyledi;

 "ABD, Bağdadi'yi tünelde imha etti. İlk kez açıklıyorum, biz de Bağdadi'nin hanımını yakaladık ama bakın bir yaygara yapmadık. Aynı şekilde kız kardeşini ve eniştesini de Suriye'de yakaladık. Şu anda bu noktada çalışmalarımızı en güçlü şekilde sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz."

ABD’ye mesaj mı verdi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde yaptığı açıklamalarda özellikle terörist elebaşının eşi, kız kardeşi ve eniştesinin Türkiye’nin elinde olduğuna vurgu yapması terör örgütü PKK ve FETÖ’ye kol kanat geren ve ekonomik yaptırım tehditlerinde bulunan ABD’ye dolaylı bir mesaj şeklinde yorumlandı.

Erdoğan’ın yaptığı bu açıklamalarla kanlı örgüt DEAŞ’ı ortaya çıkaran ve bu bahane ile Suriye’nin petrolüne çöken ABD’ye "Artık kuyruğunuz elimizde. DAEŞ ile neler çevirdiğinizi biliyoruz. Bağdadi’nin yakınlarının verdiği istihbarat bilgileri artık Türk istihbaratının elinde." mesajı verdiğine dikkat çekildi.

Trump’ın tüm bu gelişmelerin üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı apar topar Beyaz Saray’a davet etmesi de konuyla ilişkili olarak değerlendirildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Cemal

Turk istihbaratinin akli yeni mi basina geldi suriyeye nerden geciyodu bunlar acaba
 • Yanıtla

Abdulcabbar

ABD, kendi oluşturduğu uşaklarını temizlemeye başladı... Sıra kime geldi dersiniz? Hazır elindeyken....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23