• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erdoğan afet bölgesinde! Yangınların olduğu bölgelerde verilecek destekleri açıkladı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris'te yangın bölgesinde yaptığı inceleme sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Afetzedelere yapılacak yardımları madde madde sıralayan Başkan Erdoğan, "Yanan ve hasar gören evlere 50 bin liraya kadar mobilya yardımı yapılacak. Ev kiralayanlara kira yardımı yapılacak. Esnafın kredi ödemeleri ertelenecek. Faizsiz esnaf kredisi verilecek." dedi.

Yeniakit Publisher
2021-07-31 20:43:00 - 2021-07-31 21:45:19
Erdoğan afet bölgesinde! Yangınların olduğu bölgelerde verilecek destekleri açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangın Marmaris'teki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulunuyor.

İşte Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkanlar:

Yangınlar çeşitli oteller, evler zarar görmüştür. Muğla'dan diğer ekiplerimizde ve Azerbaycan'dan gelen ekipler çalışmalarını sürdürmektedir.

'Türkiye Şahin gibileri asla unutmayacaktır'

Sağlık Bakanlığımız da 38 ambulans ve 175 personelle vatandaşlarımıza yardımcı olmaktadır. Boşaltılan mahallelerimizdeki vatandaşlarımız en yakındaki güvenli yerleşim yerlerine aktarılmıştır. Tabi burada en büyük üzüntümü ifade etmek istiyorum. Yangında Şahin Akdemir kardeşimizi kaybetmiş olmamız en büyük üzüntümüzdür.

Bu kardeşimiz yangın çalışanlara yardım ederken geride sevenlerini bıraktı. Türkiye Şahin'i ve onun gibi canı pahasına ülkesini korumaya çalışanları asla unutmamıştır, unutmayacaktır.

'Yangının birini çocukların başlattığı bilinmekte'

Yangın söndürme ve soğutma faaliyetlerine müteakip hemen zarar tespitleri yapılmıştır. Bu tespitlere göre konutlar ahırlar, ticari alanlarla ilgili gerekli adımlar atılmaya hemen başlanacaktır.

Marmaris'teki yangının birine çocukların yol açtığı bilinmekle birlikte diğer yangılarla ilgili araştırmalar sürüyor.

'1 kişi gözaltına alındı'

Milas'taki yangınla ilgili bir kişi gözaltına alınmıştır. Manavgat'ta da ifade ettiğimi gibi geçtiğimiz yıl Terör örgütü yöneticilerinin ormanları yakma talimatlarını vermesinin ardından ülkemizdeki orman yangını alanı 2 katına çıkmıştır. Bu yangınların bir kısmının da benzer bir talimatla başlatılmış olma ihtimalini gözardı etmiyoruz. Ormanlarımızı yakanları bulup ciğerlerini yakmak boynumuzun borcudur. İlgili birimlerimiz gereken çalışmaları hassasiyetle yürütmektedir.

'Siyaset yapılması gereken bir mesele değil'

Tabi ülkemizin karşılaştığı her krizde orman yangınları konusunda da istismarcı bir kesim hemen harekete geçmiştir. Sosyal medya ve çeşitli kanallardan yalanlar ortaya saçılmıştır. Siyaset konusu yapılması gereken bir mesele değildir.

Canlarını tehlikeye atarak mücadele eden tüm çalışanlara zerre kadar saygısı olmayan bu zihniyeti yok farz ediyoruz.

Allah'ın izniyle bu yangınların izleri kısa sürede silinecektir. Canlı kaybı dışındaki her şeyi telafi edecek güce sahibiz.

Erdoğan'dan vatandaşa çağrı

Birliğe beraberliğe, dayanışma gibi en çok ihtiyacımız olan dönemde tüm vatandaşlarımızı bir binanın tuğlaları gibi sıkı sıkıya kenetlenmeye davet ediyorum.

Vatandaşlarımızın hiçbir mağduriyetine de meydan verilmeyecektir. Devlet dayanışmasını bozmak isteyen provokatörlere asla izin vermeyeceğiz.

'Ailelerine sabır diliyorum'

2 itfaiyecimiz şehit oldu. Onlara da rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Kendi alanında dünyanın en iyilerinden olan orman teşkilatımızı.

'Etkilenen tüm yerler afet bölgesi ilan edildi'

Bu noktada özellikle bugün sabah itibarıyla orman yangınlarından etkilenen bölgelerimizi genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettik. Antalya, Manavgat, Akseki Gündoğmuş'ta yangından etkilenen tüm mahalleler, Osmaniye, Kadirli ilçesi, Muğla- Marmaris, Bodrum, Milas Köyceğiz, Adana, Kozan yangından etkilenen tüm mahalleler hayata etkili afet bölgesi ilan edilmiştir.

'Hasar gören evlere 50 bin liraya kadar eşya yardımı yapılacak'

Tarım hayvancılık ve seraların hasarları karşılanacaktır. Hasar gören evlere 50 bin liraya kadar eşya yardımı yapılacaktır. Ev kiralayanlara ev kira yardımı yapılacaktır. Afet bölgesinde vergiler ertelenecek. SGK primleri ertelenecek. Tarım ziraat borçları ertelenecek .Faizsiz esnaf kredisi verilecek. KOSGEB acil desteği verilecek. 1 ay içerisinde evlerin inşaatına başlatılacak.

'Fidan dikimine ilk yağmurla başlanacak'

Yangından etkilenen bölgelerde ortaya çıkan acil ihtiyaç için 50 milyon TL ödenek gönderilmiştir. Yanan alanlara fidan dikimine ilk yağmurların ardından başlıyoruz. Biz iktidar olduğumuz süre içerisinde 5 milyon ağaç dikmiş bir iktidarız. Orman alanımızı bu süre içerisinde 23 milyon hektara çıkarmıştık.

Bir kez daha Antalya'mız ve Muğla'mız başta olmak üzere, yangınla mücadele edenlere orada yaşayanlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Başkan Erdoğan, marmaris'te halka hitap etti

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından önemli başlıklar;

Yanan her karış orman toprağını çok daha fazlasıyla yeniden fidanlarla buluşturacak, orman varlığımıza tekrar kazandıracağız. Uçak sayımızı çeşitli ülkelerden desteklerle artırdık. Başta Rusya olmak üzere İran ve Ukrayna'dan gelenlerle yangın söndürme uçaklarımızın sayısı 16'yı buldu.

45 helikopterimiz noktasal söndürmeyi gerçekleştiriyor. 9 insansız hava aracımızla etkin bir şekilde sahadayız.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hadi ya.

Halkına ayrımcılık, ırkçılık yapmadığını kanıtlasın da Konya'da katledilen 7 Kürt yurttaş hakkında da açıklama yapsın.  
 • Yanıtla

Murtaza siralar

Akp teskilatina uyeyse ordakiler yardim alir.digerleri kol saati
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23