• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erdem Başçı sonunda gidiyor!

Görev süresi dolacak olan Erdem Başçı, 5 yıllık dönemde enflasyon hedefini hiç tutturamadı. Son Para Kurulu toplantısında ise sembolik bir indirime imza attı

Yeniakit Publisher
2016-03-25 10:40:00 - 2016-03-25 10:47:34
Erdem Başçı sonunda gidiyor!

Görev süresi dolacak olan Erdem Başçı, 5 yıllık dönemde enflasyon hedefini hiç tutturamadı. Son Para Kurulu toplantısında ise sembolik bir indirime imza attı

Görev süresi 19 Nisan'da dolacak olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, katıldığı son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında yine sembolik bir adım attı. Dünya ekonomisinin dörtte birinden fazlasını oluşturan ülkelerde negatif faizin uygulandığı, Avrupa Merkez Bankası'nın para musluklarını sonuna kadar açtığı, ABD Merkez Bankası'nın resesyon endişeleriyle frene bastığı bir dönemde PPK dün sadece faiz koridorunun üst bandında 0.25 puanlık indirime gitti.

Likidite sıkışıklığı yaşayan bankalara uygulanan gecelik borç verme faizi yüzde 10.75'ten 10.50'ye çekilirken, politika faizi 7.5'te bırakıldı. Türkiye' en yüksek faiz uygulayan ülkeler liginde ilk 10'da kalmaya devam etti.

26 AYDA SADECE 2.5 PUAN İNDİRİM

28 Ocak 2014'te olağanüstü toplanıp faizi 5.5 puan artırarak yüzde 10'a yükselten Erdem Başçı ve ekibi, indirim için ise aynı cömertlikte hareket etmedi. Mart 2014'teki yerel seçimlerle birlikte Türkiye'ye yabancı ilgisinin arttığı dönemi es geçen Merkez Bankası, ilk faiz indirimini Mayıs 2014'te gerçekleştirdi. Başçı ve ekibi, Japonya'nın da tarihinde ilk kez negatif faiz kervanına katıldığı bir dönemde, 26 ayda sadece 2.5 puanlık faiz indirimi yaptı. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında ise 13 aydır değişiklik yapılmıyor.

KRİTİK TOPLANTI 20 NİSAN'DA

Merkez Bankası'nda başkan Başçı'nın yanı sıra, Başkan Yardımcıları Mehmet Yörükoğlu, Turalay Kenç, Murat Çetinkaya ve Necati Şahin ve Banka Meclisi Üyesi Faruk Aysan'ın da görev süresi doluyor. 19 Nisan 2011'de göreve başlayan Başçı, 19 Nisan 2016'da görevi devredecek. Yeni başkan ilk PPK toplantısını 20 Nisan'da yapacak.

5 YILLIK KARNESİ KIRIK DOLU

Erdem Başçı, bu dönemde başta temel önceliği olan 'enflasyon' olmak üzere birçok göstergede istenilen performansı sergileyemedi. 5 yıl boyunca enflasyon hedefini tutturamayarak bu noktada en başarısız başkan olan Başçı, faizi de yüksek tutarak reel sektörün yatırım ve istihdamını frenledi. İşsizlik yüzde 9.3'ten 10.3'e çıktı. Başçı döneminin en çok kazananları ise 'dolara yatanlar' oldu. Dolar bu dönemde yüzde 100'e yakın değer kazanarak 3 lira sınırını aştı.

SEMBOLİK BİR AYARLAMA

ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Enver Erkan indirimin sembolik bir ayarlama olduğunu, fonlama maliyetlerine ciddi bir etkisi olmayacağını söyledi. Alan Yatırım'dan Burçak Gezgin de dünkü adımın mevcut fonlama faizinin düşeceği anlamına gelmeyeceğini ifade ederek, "Şu an için 25 baz puanlık indirim hem Merkez Bankası hem de piyasalar için sembolik bir değer" dedi. Dünya genelinde likidite imkânlarının rahatladığına dikkat çeken Ziraat Yatırım Analisti Bora Tamer Yılmaz ise "Önümüzdeki dönemde koridorun üst bandının aşağı çekilmesini bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, kararın kredi faizlerine etkisinin sınırlı olacağını söyledi. İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu da bu adımın radikal bir etki yaratmayacağını kaydetti.

BANTTA İNDİRİM YETMEZ

Bantaindirimin yetmeyeceğini belirten İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, "Reel sektör olarak faizlerde büyüme ve istihdam yönünde daha net bir duruş bekliyoruz" dedi. Faizlerde aşağı yönlü bir trend beklentisi ortaya çıktığını belirten Çağlar, yatırımcıya faiz anlamında daha çok cesaret verecek adımların atılmasının mümkün göründüğünü kaydetti. İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz da yazılı açıklamasında "Yetersiz ama sembolik önemi olan bir indirim" değerlendirmesini yaptı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı