• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Engelli emeklilik için prim gün sayısı malulen emeklilik şartları

Engelli emeklilik için gereken şartlar ve engelli emeklilik prim gün sayısı vatandaşlarlar tarafından sorgulanmakta. Meslekte çalışma ve kazanma gücünün tamamını ya da bir kısmını kaybeden ister SGK’lı ister Bağkur’lu isterse de Emekli Sandığı mensunu vatandaşlar olsu malulen emeklilik için şartları taşımaları durumunda emekli olabilmekte. Malulen emeklilik yaşı, malulen emeklilik rapor oranları, malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır? Kimler malülen emekli olabilir? sorularının cevabı.

Yeniakit Publisher
2020-02-08 09:30:00 - 2020-02-08 09:31:23
Engelli emeklilik için prim gün sayısı malulen emeklilik şartları

Engelli emeklilik için gereken şartlar ve engelli emeklilik prim gün sayısı vatandaşlarlar tarafından sorgulanmakta. Meslekte çalışma ve kazanma gücünün tamamını ya da bir kısmını kaybeden ister SGK’lı ister Bağkur’lu isterse de Emekli Sandığı mensunu vatandaşlar olsu malulen emeklilik için şartları taşımaları durumunda emekli olabilmekte. Malulen emeklilik yaşı, malulen emeklilik rapor oranları, malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır? Kimler malülen emekli olabilir? sorularının cevabı.

Malulen emekli olabilmek için gerekli ilk ve en önemli şart, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporudur. Bu raporun alınabilmesi için kişilerin ilk olarak bulundukları il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvurmaları ve yetkili hastanelere sevk edilmeleri gerekir. Kişiler doğrudan hastaneye başvurarak rapor almak yerine SGK’ya başvurarak sevklerini gerçekleştirmelidirler. Sevkin SGK üzerinden yapılmasının nedeni, yalnızca sağlık kurulu raporunun malullük aylığı almak için yeterli olmamasıdır. Kişi, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu belgelese bile en az 1.800 gün prim ödemesi yoksa veya prim ödemesini borçlanma ile 1.800 güne tamamlayamıyorsa malullük aylığı alamaz. Yani, malul sayılmak, malullük aylığı almaya yetmez. Ancak kişinin çalışma gücünde en az yüzde 60 kaybın olması, bu kişinin engellilik oranının da en az yüzde 40 olacağını gösterir. Bu nedenle her malul engellidir. Ancak her engelli malul sayılmayabileceği gibi, her engelli de malullük aylığı alamaz.

Çünkü yüzde 40 engelli olan bir kişinin çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olmayabilir.

Malulen emekli olmak için prim şartı nedir?

Malullük aylığı alabilmek açısından ikinci şart, kişinin malullük için gerekli sağlık kurulu raporunu almak üzere SGK’ya başvurduğu tarihte en az 1.800 gün ödenmiş priminin olmasıdır. Yani, malullük aylığı talep eden kişilerin SGK’ya başvurdukları tarihte en az 5 yıl prim ödemiş olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, sevk işlemleri yapılamaz ve bu kişiler malullük aylığı da alamazlar. Malulen emeklilik şartları özetlenecek olunursa,

– Malulen emekliye ayrılacak olan kişinin ister 4A (SSK) ister 4B (Bağ-Kur) ister de 4C (Emekli Sandığı) kapsamında olduğu fark etmeksizin sigortalı çalışmaya başlamasının ardından 10 yıl geçmesi gerekmektedir.

– 10 yıllık bu çalışma süresi boyunca çalışanın en az 1800 günlük bir prim ödemesi ve hizmet süresi olmalıdır.

– Çalışanın, sağlık kurulu tarafından en az %60 ve üstü güç kaybına uğradığı resmi raporlarla tespit edilmelidir ve bu durumun işe başladığı tarihten sonra gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

– 4A (SSK) kapsamında çalışan kişinin işten ayrılması gerekir.

– 4B (Bağ-Kur) kapsamında çalışan kişinin ticari faaliyetleri son vermiş olması gerekir. Aynı zamanda bu vatandaşların prim borçlarının da bulunmaması gerekir.

{relation id:1014870 slug:'istege-bagli-aylik-sigorta-prim-ne-kadar'}

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23