• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Emekliye 344 TL aile yardımı! Teklif hazırlandı

Emeklilere ödenen aile yardımı, zam dönemlerinde memur maaş katsayısındaki artışla birlikte yükseliyor.

2019-10-19 09:20:00 -
Emekliye 344 TL aile yardımı! Teklif hazırlandı

Memura ödenen aile yardımının emeklilere de verilmesi planlanıyor. KPDK’da masaya yatırılacak olan tasarıyla, eşi çalışmayan 2 çocuklu memur emeklisine, her ay 344 lira ödenecek.

Türkiye'deki milyonlarca emeklinin maaşına, promosyon, ikramiye, ek ödeme gibi uygulamalarla  ilave destekler veriliyor. Şimdi, bunlara bir yenisinin daha eklenmesi gündeme geldi. Hem memur sendikaları hem de Türkiye Emekliler Derneği, memurlara verilen aile yardımının memur emeklilerine de ödenmesini istiyor. Bu kapsamda gözler, Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına çevrildi. KPDK'da memurlara ve emeklilere yönelik pek çok talep ve konu masaya yatırılacak.

Türkiye Emekliler Derneği, “kamu çalışanlarına ödenen aile yardımı, tüm emeklilere de aile yardımı desteği olarak getirilsin” çağrısı yaptı. Memur sendikaları da, bu ay yapılacak Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında “memurlara verilen aile yardımı emeklilikte de sürsün” demeye hazırlanıyor. Konu, KPDK'da karara bağlanmazsa, bu yıl yapılacak toplu sözleşme gündemine taşınacak.

Aile yardımı talebi hayata geçirilirse, emekliler aylık 344 liraya varan ek gelire kavuşacak. Memurlara her ay aile yardımı kapsamında, çalışmayan eş için ödenen tutar aylık 278 lira 69 kuruş. Çocuk yardımı tutarı da 0-6 yaş için 65 lira 30 kuruşken, 6 yaş üstü için 32 lira 65 kuruş. Halen eşi çalışmayan, 0-6 yaş arası 2 çocuğu olan bir memur, aylık 409 lira 29 kuruş aile yardımı alabiliyor. Ödenen aile yardımı, zam dönemlerinde memur maaş katsayısındaki artışla birlikte yükseliyor. Eğer emeklilere de aile yardımı hayata geçerse, eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan bir emekli, aylık 343 lira 99 kuruş ek ödeme alabilecek.

Memur-Sen, kamu görevlilerine Ramazan ve Kurban bayramları öncesi en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı tutarında bayram ikramiyesi ödenmesini talep ediyor. Bu talep kabul edilirse, memurlar 1.240 lira 67 kuruş ikramiye hakkı elde edecek. Yılda 2 bin 481 lira 34 kuruş ek gelir imkanına kavuşacak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İsciemeklisi

Verin memura isci emeklusi ac birakin ,,sistem memur saltanati oldu memyr fasiszmi oldu mkanunlari yapan memur kendine hamurt ayarliyo isci emeklisine su yok ,,isci emeklusine damadin eflasyon hesabiyla aclik maasi cok bile ,,,devammmm memur saltanatina isci emeklileri ac kalsin surunsun huhuhujuhhaaaa yeni akp parti rejimi karanligi isci emeklilerini karanliga suruto huhuoihuhaaaaa
 • Yanıtla

dumanlı

2 çocuklu memur emeklisi, memur emeklisisinin 25 yaşından küçük çocuğu olmaz.Çocuk yardımı alamaz çalışmayan eşten aile yardımı alır.İşçi emeklisi kardeşim memur emekli olmak için bilfiil çalışmak zorunda. Öyle sigorta başlangıcı 25 yıl önce olacak vs yoktur. 25 yıl çalışır emekliliği hak eder.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23