Emekli maaşlarına yeni düzenleme! En düşük ücret belli oldu

Başkan Erdoğan'ın 100 günlük programı açıklarken vurguladığı emekli maaşları, en düşüğü bin 603 liraya tamamlanacak.

11 Ağustos 2018 Cumartesi 10:34
Emekli maaşlarına yeni düzenleme! En düşük ücret belli oldu

Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi yılda 2 kez enflasyona endeksli zam alıyor. Bu kapsamda emekliler son olarak Temmuz'da yüzde 9.17 zam alırken; maaşları iyileştirmeye yönelik çalışmalar da sürdürüyor. Takvim'deki habere göre düşük maaşlı emeklilere iyileştirme için seyyanen zam hazırlıkları yapılıyor. BaşkanRecep Tayyip Erdoğan, 100 günlük programı açıklarken, 150 bin emekliye seyyanen zam yapılacağını duyurdu.

Başkan Erdoğan, "Milletimize verdiğimiz bin liranın altında emekli maaşı bırakmama sözümüzü yerine getiriyoruz. Bu kapsamda olan 150 bin kişiyle ilgili hazırlıklarımızı tamamladık, yasal düzenlemeyi bekliyoruz" dedi.

AYLIKLARA AYAR

Düzenlemenin hayata geçmesiyle en düşük maaş bin liraya çıkacak. Ancak iyileştirme çalışmaları bununla sınırlı kalmayacak. Taban maaşları daha da yukarı çekmek için çalışmalar sürecek. Önümüzdeki dönemde taban maaşın asgari ücret seviyesine çekilmesi de söz konusu olabilecek. Bu formüle göre; asgari ücretin altında maaş olmayacak.

GÖZLER KARARDA

Maaşı asgari ücretin altında olan emeklilere seyyanen zam yapılacak. Özellikle 2000'den sonra emekli olan olan SSK'lılar ile Bağ-Kur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi zamlar ortaya çıkacak. Halen net asgari ücret bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Formül bu yıl hayata geçirilirse, tüm emekli maaşları bin 603 liranın üzerinde olacak. Maaşı bin 603 liranın altında olanlara zam yapılacak. Bu emeklilerin maaşları bin 603 liraya tamamlanacak.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ağustos 2018 Cumartesi 10:34

YORUM YAZ

  • Tayyip KaradereTayyip Karadere6 ay önce
    Yeni emekli sistemi getirilmelidir.Maaşlar çalışılan yıla göre verilmelidir. Yeni Emekli sisteminde;DEVLET; “KADEMELER” oluşturur. Her kademe için,” TABAN AYLIKLARI” BELİRLER. YAŞAM KRİTERLERİ KOYAR.” KRİTER FARKI”NI BELİRLER. FAZLA ÇALIŞILAN “YIL FARKI”NI BELİRLER.3-5 YILDA BİR DE GÜNCELLER. Taban Aylıkları; Emekli maaşı,en düşük çalışan maaşından az olmamalıdır.ÖRNEK: DEVLETİN 3-5 yıl da bir güncellenmek üzere, BELİRLEDİĞİ/ 1. KADEME TABAN AYLIĞI-2000TL.OLSUN. (Diğer kademeler 500TL artırılarak belirlendi varsayalım.) FAZLADAN ÇALIŞILAN “YIL FARKI”DA 50TL.OLSUN. YAŞAM KRİTERLERİ/ Taşınmazı ve evi yoktur./ Bekâr çocuğu olanlar/ eğitim gören- engelli bakmakla yükümlüsü olanlar//1.derecede Gazi ve Şehit Yakını olanlar(diğerlerinden farklıdır, süreklidir).BUNLARDAN BİRİSİ bile olsa: “KRİTER FARKI=300 TL.OLSUN.EMEKLİ MAAŞINI HESAPLAYALIM. /Örnek: 1.kademe/ 10 yıl dâhil çalışmış her emekli için yaşlı dul yetim;TABAN AYLIK+KRİTER FARKI= NET MAAŞ/2000+300=2300 TL’dir. KRİTER YOKSA 2000TL2.KADEME- 11-20 arası ÇALIŞANLAR/TABAN AYLIK 2500 TL.12 yıl çalışan İÇİN;EMEKLİ MAAŞI HESABI= TABAN AYLIK+KRİTER FARKI+YIL FARKI= NET MAAŞ2500+300+100=2900 TL. KRTER YOKSA net 2600Emekli maaşları, her yıl çalışan maaşları oranında artırılır. sisteme uymayan ve çok ücretler dondurulur. Kazanılmış haktır. Ayrıcalıklı ücret alanlar azaltılmalıdır. Emekli Cumhurbaşkanları-Başbakanlar-Genel Kurmay /Diyanet başkanları dışında kaldırılmalıdır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019