Seçim 2019 Sayfası

Eleştiri gelince tepki verdi: Türk Tabipler Birliği nihayet 'sapık doktor' skandalını kınadı

Alanı olmayan her şeye açıklama yapan TTB, kamuoyunda infiale neden olan sapık doktor hakkında tek bir kelime dahi tepki göstermezken, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu'nun eleştirisinin ardından nihayet bir açıklama yapabildi.

11 Ocak 2019 Cuma 18:56
Eleştiri gelince tepki verdi: Türk Tabipler Birliği nihayet 'sapık doktor' skandalını kınadı

 yeniakit.com.tr  Özel 

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde bir doktorun muayene sırasında gizlice çektiği çok sayıda kadına ait görüntülerini 18 Aralık 2018 tarihinde yabancı bir +18'lik sitede yayınladığının ortaya çıkması kamuoyunda büyük infiale neden oldu. Halkın büyük tepki gösterdiği bu skandala, Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) sessiz kalması dikkat çekmişti.

Eleştiri gelince tepki verdi

2 gündür sessizliğini koruyan TTB, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu'nun "Savaş, halk sağlığı sorunu idi.. Ya doktorun ahlaksızlığı?" başlıklı tepki gösteren bir yazı kaleme almasının ardından sessizliğini bozdu.

Savaş, halk sağlığı sorunu idi.. Ya doktorun ahlaksızlığı?

Kısmen kınamalarda bulundu

Neden bu kadar beklendiği konusunda herhangi bir açıklama yapmayan TTB, "Hiç yoktan iyidir" dedirten açıklamada doktora yönelik suçlamalara ilişkin kısmen kınamalarda bulundu.

Sapık doktorla ilgili TTB şu açıklamalarda bulundu:

"Geçtiğimiz günlerde yayın organlarında “Bir hekimin hastasını muayene ederken çektiği cinsel bölge fotoğraflarının sosyal medyada paylaşıldığı” haberi yer almıştır.

Türk Tabipleri Birliği hekimlerin mesleklerini uygularken uymak zorunda oldukları kurallar ve yerine getirmek zorunda oldukları sorumlulukları; Türk Deontoloji Tüzüğü, Hekimlik Meslek Etiği Kuralları, Tıp Etiği El Kitabı, Türk Tabipleri Birliği Etik Bildirgelerinde ve Türk Tabipleri Birliği Hasta Hakları Bildirgesi’nde yer alan ilkeler ışığında yerine getirilmesini önerir ve bunlar dışına çıkarak yapılan hekimlik adına uygulamaları ihlâl kabul eder ve gerekli girişimlerde bulunur.

Hekim hastası ile kurduğu ilişkiyi insan onuru, sır saklama ve özel yaşama saygı ilkeleri çerçevesinde Türk Deontoloji Tüzüğü madde 4, Hekimlik Meslek Etiği Kuralları madde 9 ve madde 24, Hasta Hakları Yönetmeliği madde 21, Biyotıp Sözleşmesi madde 1 ve madde 10, UNESCO Uluslararası Biyoetik Komitesi tarafından 2005'de kabul edilen Biyoetik ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi madde 9’a göre düzenlemekle yükümlüdür.

Hekimler hastaları hakkında bilgiyi saklamak ve ancak hastası izin verdiğinde, izin verdiği kadarını, izin verdiği kişiyle paylaşmakla yükümlüdür. Bu açık ve kesin bir kuraldır.

Mesleğimizin onurunu zedeleyen uygulamalar kabul edilemez. Yetkili kurullarımız haber ilk gündeme geldiğinde gereken girişimlerde bulunmuştur.

TTB olarak 2017 yılında güncelleştirilmesine katkıda bulunduğumuz Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesi, diğer adıyla "Hekimlik Andı" çerçevesinde; “Görevimle hastam arasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğimizi” yeniden anımsatır, erkek egemen sistemin kadını ikincilleştiren, nesneleştiren tüm uygulamalarına, her tür şiddet, şiddet tehdidi, şiddete seyirci kalmaya karşı toleransımızın olmadığını bir kez daha bildiririz."

'Sapık' doktorun ifadesi ortaya çıktı!

Genç kadının ifadesi ortaya çıktı! O doktor serbest...

İzmir'de rezalet! Sözde doktor, muayeneye gelen kadınların görüntülerini çekti... Gözaltında

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ocak 2019 Cuma 18:56

YORUM YAZ

 • KemalKemal3 ay önce
  Yahu guya haber mi bu. Tabipler birliği ile bu tür münferit bir olayın ne ilgisi var. AKP zihniyetinde kokuşmayan yer kaldı mı. Ahlaksızlık heryerde, adam kayırmada, rant paylaşımında, oy kazanmak için rüşvet tarzı zamlar ikramiyeler.... daha neler. Sapık doktor var, öğretmen var, politikacı var, var oğlu var.
 • Yunus 16 Yunus 16 3 ay önce
  NERENİN TTBİRLİĞİ BU? GERÇEKTEN TÜRİYE NİN Mİ? YUNANİSTAN IN OLMASIN. YOKSA ALMANYA NIN MI? ÜLKEMİZİN HAYRINA PEK KONUŞMAZLAR DA?
 • EnesEnes3 ay önce
  MALESEF sağlık bakanlığısınıftakaldı
 • Şeref KazanŞeref Kazan3 ay önce
  Dr ü suçlamıyorum dr u salı veren dommuz yavrusuna Lanet olsun
 • ÜmitÜmit3 ay önce
  Siyasete akp iktidara tepki göstermek kınamak müdahale etmek için var görevini yeni hatırlaydıysa
 • mehmet önenmehmet önen3 ay önce
  sayin doktorumuza da ayni islem yapilsin lütfen..
 • Cüneyt beyaz Cüneyt beyaz 3 ay önce
  Bir kereden birşey olmaz diyememişler mi

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019