• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Eğitimde kaliteyi de artırdık

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, köy yaşam merkezlerinin verimli işleyen mekanlar olmasını istediklerini ifade ederek, "2022-2023 eğitim öğretim yılı başladığı zaman 1000 tane köy okulunu halk eğitim merkezi, köy ilkokulu, anaokulu olarak inşallah açabilme imkanımız olacak" dedi.

Yeniakit Publisher
2022-08-04 22:18:00 -
Eğitimde kaliteyi de artırdık

Özer, Aydıncık Köy Yaşam Merkezi'nin açılış törenindeki konuşmasında, Samsun'da başlattıkları proje kapsamında Ankara'daki ilk merkezin açılışını yaptıklarını söyledi.

Son 20 yılda eğitimde yapılan çalışmaları anlatan Özer, eğitim sisteminde yaklaşık 19 milyon öğrenci, 1,2 milyon öğretmen bulunduğuna ve bu rakamın çoğu ülkenin nüfusundan fazla olduğuna dikkati çekti.

Okullaşma oranlarına değinen Özer, "Ülke olarak en kalıcı ve güçlü sermayemiz beşeri sermayeyse ve bunun niteliğini artırmanın tek enstrümanı eğitimse, o zaman çocuklarımızın eğitimle buluşması gerekiyor. Bu ülkenin beşeri sermayesinin en verimli şekilde kullanıldığı dönem son 20 yıl olmuştur" diye konuştu.
Türkiye'de, "eğitimdeki sayı arttıkça sanki eğitimin kalitesi düşüyormuş, eğitimdeki büyüme kaliteye düşmanmış gibi bir algı" bulunduğunu ifade eden Özer, "Kalite nasıl bir şeydir ki eğitim sistemi büyüdüğü zaman azalsın, sadece yaygınlaşır. Son 20 yıl bir taraftan eğitimde demokratikleşme süreci devam ederken, diğer taraftan da eğitimde tüm kademelerde çocuklarımızın kendisine yer bulabildiği bir dönem olmuştur" değerlendirmesinde bulundu.
Okul öncesi eğitime erişimi artırma kapsamında yapılan çalışmaları anımsatan Özer, köy okullarında anaokulu, anasınıfı açma kriterleri arasında yer alan 10 olan öğrenci sayısını ise 5'e düşürdüklerini söyledi.

Özer, "Bu yılın sonuna kadar 5 yaştaki okullaşma oranları nasıl yüzde 78'ten yüzde 93'e çıkarıldıysa 11 ay gibi kısa sürede, inşallah yıl sonuna kadar yüzde 100'e çıkaracağız." dedi.

Projeye değinen Özer, şunları kaydetti: "Vatandaşlarımız tarımla, hayvancılıkla veya kişisel gelişimle ilgili hangi eğitimi istiyorlarsa Altındağ'a, Ankara'ya gitmeden yaşadıkları yerde erişebilecekler. Yani ilkokulundan anaokuluna, halk eğitim merkezinden gençlik kampına kadar çok fonksiyonlu bir şekilde kullanabilme imkanı olacak köy yaşam merkezlerinde. Buraların sadece basit bir şekilde açılışı yapılan yerler değil, verimli işleyen mekanlar olmasını istiyoruz."

Merkezin açılışını gerçekleştiren Bakan Özer, gözleme yapan kadınlar ve merkez bünyesinde eğitim alan arıcılık kursiyerleriyle sohbet etti. Özer, kendisinden tablet isteyen çocuklara, tablet hediye etti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23