• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Edirne, 'Bulgar işgali'nden kurtuldu!

Ülkeye girişlerde PCR testi zorunluluğuna geçilmesi ile Edirne'ye gelen Bulgar turist sayısı düştü. Bulgar turiste satış yapan bazı işletmeciler, müşteri gelmediği için kepenk kapattı.

Yeniakit Publisher
2022-01-21 16:04:00 -
Edirne, 'Bulgar işgali'nden kurtuldu!

Bulgaristan’da, koronavirüs vakalarındaki artış yeni tedbirleri gündeme getirdi. Bulgaristan Sağlık Bakanlığı, artan koronavirüs vakaları ve ülkelerinde aşılama oranının düşük olması nedeniyle Türkiye'yi 'kırmızı bölge' ülkeler arasına aldı.

Ülkede yükselişe geçen koronavirüs vakaları, Bulgaristan'da aşılama oranının yüzde 27'ler seviyesinde kalması ve özellikle Edirne'ye günübirlik yapılan ziyaretler nedeniyle alınan karar doğrultusunda aşı zorunluluğu ve negatif PCR testi uygulaması başlatılacağı belirtildi.

Uygulamaya 20 Ocak'ta konulan karar kapsamında Edirne'ye günübirlik alışverişe gelen Bulgar turistlerden, ülkelerine dönüşte, AB tarafından tanınan dijital aşı sertifikası ve 72 saat içinde yapılan negatif sonuçlu PCR testi istenmeye başlandı.

PCR testi 600-700 lira

Karar, Edirne’ye gelen Bulgar turistlerin sayısını azalttı. Bulgaristan'da PCR testinin 600-700 lira arasında değişmesi, Bulgar turistlerin gelişini ilk günden düşürdü.

Geçen hafta, günlük ortalama 10 bin kişinin giriş yaptığı Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'ndan, uygulamanın ardından, dün 3 bin 207 yolcunun giriş yaptığı öğrenildi. Buna göre, Bulgar turistin kente gelişinde yüzde 70 düşüş yaşandığı belirtildi.

Sınıra sessizlik hakim oldu

Uygulama ile Kapıkule Sınır Kapısı'nda da sessizlik hakim oldu. Az sayıda Bulgar turistin geldiği gözlendi.

Özelikle Bulgar turistlere satış yapan, Bostanpazarı Caddesi'ndeki esnaftan bazıları kepenk kapattı. Açık olan esnaf da uygulamanın devam etmesi halinde iş yerlerini kapatmak zorunda kalacaklarını dile getirdi.

“Aldığımız mallar elimizde kaldı”

Halil Girgin, Bulgar hükümetinin PCR testi zorunluluğu uygulamasının başlamasının ardından işlerinin çok durgunlaştığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“İşlerimiz şu anda durgun. Bulgaristan test uyguladığı için gelen giden kesildi. Görüyorsunuz kimse yok. Aldığımız tüm mallar elimizde kaldı diyebilirim. Zor durumdayız şu anda. Elektrik, kira parası zor ödenecek herhalde. Bu şekilde devam ederse dükkanı kapatmak zorunda kalacağız. Yan komşumuz kapalı. Ben de kapatıp memleketime gideceğim.

Manisa Akhisar'dan geldim buraya, 2-3 ay kapalı kalacağı söyleniyor. Şu anda in cin top oynuyor. Dönüşte test mecburi olduğu için 80-90 leva para vermek istemiyorlar. Bütün esnaf burada Bulgaristan'dan gelen turiste bağlı. Onlar gelmediği sürece herkes kapatmak zorunda kalır dükkanını.”

“İnsan bile geçmiyor”

Metin Doğan da uygulamanın başlamasından sonra henüz siftah yapmadıklarını kaydederek şu sözleri kaydetti:

"Anlatmamıza gerek yok, caddeyi ve sokağı görüyorsunuz, insan bile geçmiyor. Edirne'ye Bulgar gelmediği zaman işlerimiz kötü. Edirne ekonomisinin yüzde 99'unu Bulgar'lar ayakta tutuyor. Şimdi PCR testi zorunluluğu çıkardıklarından dolayı hiç Bulgar gelmiyor. İş güç yok, sabahtan beri oturuyoruz, daha siftahımız yok. Bundan 2-3 gün önce son geldiklerinde sorduk, çok zor olduğunu ve gelemeyeceklerini söylediler. Bulgaristan'da PCR testinin 80 leva olduğunu, bu parayı veremeyeceklerini söylediler. Türkiye'de yapılan testi de Bulgaristan'ın kabul etmediğini belirttiler. Sonunun ne olacağını onlar da bilmiyor biz de bilmiyoruz, bekliyoruz. Bulgar hükümeti ne zaman test zorunluluğunu kaldırırsa o zaman biz de ekmek yiyeceğiz, yoksa işimiz bozuk.”

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

JALE ÖZSOY

EY GİDİ GÜNLER ESKIDEN PARAMIZ PUL OLMADAN ÖNCÉ BİZ BULGARISTANA FALAN GIDERDIK GÜRCÜ IŞCİ CALISTIRIRDIK ŞIMDİ IŞSIZ BULGAR GELIYOR PARASINI BOZDURUP ALISVERIŞINI YAPIP GIDIYOR CAY TOPLAMAK ICİNDE GÜRCULER ARTIK BİZIM PARAMIZ PUL OLDUGU IÇIN ONLARA YETMIYOR CALISMIYORLAR KALA KALA SURIYELILERE KALDIK YAKINDA ONLARDA BIZDEN ZENGİN OLURLAR

ali

g...i zekali bulgarlarami guvendin,once guvenicegin yeri bir ogren, beton ka....ar.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23