• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden Taliban'a çağrı

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, Afganistan'daki geçici Taliban hükûmetine adil bir yönetim benimseme çağrısı yaptı.

Yeniakit Publisher
2021-09-20 01:18:00 -
Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden Taliban'a çağrı

Dünya Müslüman Alimler Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Birliğin Başkanı Ahmed Raysuni, Genel Sekreter Karadaği ve Katar'daki şubesinin müdürü Muhammed eş-Yafii, Katar'ın başkenti Doha'da, Taliban hükümeti siyasi ofisinden bir heyeti kabul etti.

Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki'nin Yardımcısı Şir Muhammed Abbas Stanikzai'nin başkanlık ettiği heyette, Taliban Sözcüleri Süheyl Şahin ve Muhammed Naim de hazır bulundu.

Karadaği görüşmede, Taliban hükûmetine, önceliği adil yönetim olan bir idare tesis etme çağrısında bulundu.

Raysuni ise hükûmetten ya da Taliban'dan gelecek her türlü öneriye cevap vermek için çalışacaklarını, bu amaçla eğitim, siyaset ve ekonomi alanında diğer ülkelerinde tecrübelerinden istifade etmek için sempozyum ve konferanslar düzenlemeye hazır olduklarını bildirdi.

Heyete başkanlık eden Stanikzai de Taliban hükûmetinin Başbakanı Muhammed Hasan Ahund'u tebrik etmesinden ötürü Birliğe teşekkür etmek için Doha'yı ziyaret ettiklerini belirtti.

Afganistan'ın, Birliğin yönlendirmesi ve tavsiyelerine ihtiyacı olduğunu dile getiren Stanikzai, bu konuda kendilerine destek olunmasını istedi.

Stanikzai, Afgan halkının yüzde 70'inin yoksulluk sınırın altında yaşadığını, ekonomik kısıtlamaların yanı sıra medyanın saldırılarına maruz kaldıklarını vurguladı.

Stanikzai ayrıca uluslararası sistemle çelişmeyen İslami bir yönetim kurmayı istediklerini dile getirdi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği 12 Eylül'de yaptığı açıklamada Ahund'u tebrik etmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Eyy Alimlerrr

Dünya Müslüman Alimler Birliği'ne ÇAGRIMDIR SIZ GECEKTEN ALIMMISINIZ SIZLER NEYIN ALIMISINIZ ISLAM DUNYASI DIYE BIR DUNYA YOKKI MUSLUMANLARUN YAŞADIĞI COGRAFYALAR DIYELIM YONETIMLERINDEKI FIRAVHN NEMRUT NERONLARIN KONTROLUNDE KARNINIZ TOK SIRTINIZ PEK GÜZEL ELBISRLER ICINDE YAŞAMAK RAHAT MI? TURKIYEDEKILER GIBIDE BIR MAKAMINIZ ALTINIZDA MERSEDESINIZ VEE IHALELERDENDE BESLENIYORSANIZ DUNYADA IŞINIZ IŞ BAKIN TURKIEDEKILERE BIR ELLERI YAGDA BIR ELLERI BALDA KENDILERI RESISE ELPENCE DURDUMU BUTUN KAPILAR ACILIYOR VEE YURU YA KULUM DENMIS GIBI ...
 • Yanıtla

İdo1

Dünya alimler Birliği afganistanda bugüne kadar amerikaya bir öneride bulunmamıştı şimdimi akıllarına geldi Afganistan acaba
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23