• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

DR. İhsan Şenocak'tan genç evlilik değerlendirmesi: Laik sistem, dinimizin gerekliliklerine tahammül edemiyor

Fıkıh Doktoru İhsan Şenocak, kendi rızaları ve ailelerinin onayıyla 'resmi ve dini nikahları' da kıyılarak 'aile' olan genç evlilerin mağduriyetine yönelik açıklamalarda bulundu. Dr. Şenocak, kamuoyunu 'Tecavüzcüler serbest bırakılmasın.' diyerek yanıltmaya çalışan sözde kadın savunucularına, "Meşru yollarla evlenen insanları 'tecavüzcü' ilan etmek zulümdür." diyerek seslendi.

Yeniakit Publisher
2020-01-14 18:43:00 -
DR. İhsan Şenocak'tan genç evlilik değerlendirmesi: Laik sistem, dinimizin gerekliliklerine tahammül edemiyor

Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr

Fıkıh Doktoru İhsan Şenocak, genç evlilik mağduriyetine ilişkin yeniakit.com.tr'ye açıklamalarda bulundu. "Genç evlilik mağduriyetinin bir an önce düzeltilmesi hukuki, vicdani ve ahlaki bir vazifedir." diyen Dr. Şenocak, "Bu düzeltme onlara bir lütuf değil, kanunla ellerinden alınan bir hakkın teslimi olacaktır." ifadelerini kullandı.

'Genç evlilikler İslam'a göre meşru'

Dr. Şenocak, "İslam'a göre bu mağduriyeti yaşayan gençlerin nikahı makbul ve meşrudur." dedi. Yetkililere seslenen Dr. Şenocak, "Genç evlilik mağduriyetinin bir an önce düzeltilmesi hukuki, vicdani ve ahlaki bir vazifedir. Bu düzeltme onlara bir lütuf değil, kanunla ellerinden alınan bir hakkın teslimi olacaktır." diye konuştu

'Burada esas zulüm kadınlara yapılıyor'

Genç evlilik mağdurlarının kendi gönül rızaları ile aile kurduklarına dikkat çeken Dr. Şenocak, "Bu gençler kendi iradeleri ile nikahlarını akdettiler. Velileri de buna razı oldu. Hatta insanlar da düğün merasimine katılarak bu evliliğe şahit oldu. Bu durumda birisini hapse atarak ona tecavüzcü muamelesi yapmak zulümden başka bir şey değildir. Bu sadece genç yaşta evlenene değil aynı zamanda kadına, çocuğa ve her iki tarafın ailesine bir zulümdür." ifadelerini kullandı.

'Laik sistem İslam'a tahammül edemiyor'

İslam'ın diğer dinlerdeki Aile Hukuku'na müdahale etmediğini belirten Dr. Şernocak, "İslam diğer dinlerin aile hukukuna karışmamıştır. Tarihteki İslam Devletleri zimmilere İslam Hukuku'na göre evlenme noktasında bir baskı yapmamıştır. Osmanlı İslam Devleti de Hristiyan ya da Yahudileri İslam’a göre nikah kıyma noktasında zorlamamıştır. Ne var ki dinin devlete müdahil olmadığını söyleyen laikler İslam'a tahammül edemiyor.' şeklinde konuştu.

Dr. Şenocak sözlerine şöyle devam etti:

"İslam'ın hükümlerine müdahale ediyorlar"

"Osmanlı’da zimmiler kendi dinlerinin gerekliliklerine göre yaşadı. Laiklik, İslam'ı “baskıcı” göstererek dayatmacı anlayışını perdelemek istedi. İslam ise kişi hangi dine mensup olursa olsun onun aile hukukuna, inanç sistemine müdahale etmiyor. Sultan Fatih Hristiyanlara, Hz. İsa’ya ilah diyerek 'şirk'e batmış olmalarına rağmen karışmadı. Kiliseleri kapatıp, Hristiyan tebaya 'Eğer ibadet etmek istiyorsanız cami burada' demedi. Peki laiklik neden İslam'a göre evlenme ve inançlarına göre yaşama noktasında Müslümanlara müdahale ediyor? Neden Laiklik dünyada sadece İslamiyet'e hak vermeyecek şekilde uygulanıyor? Din ve devletin ayrı olduğu bir memlekette niçin devlet dine müdahil oluyor? Bütün dinlere hoşgörülü olduklarını söylen güçlerde İslam'a ve İslam Hukuku'na karşı bir tahammülsüzlük olduğunu görüyoruz."

'Mağduriyet bir an önce giderilerek helallik alınmalı'

"Genç evlilik mağduriyetinin bir an önce düzeltilmesi hukuki, vicdani ve ahlaki bir vazifedir. Bu düzeltme onlara bir lütuf değil. Bu uygulamadan dolayı onlardan hak helalliği talep edilmeli ve özür dilenilmelidir."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hamza

Islama seriata kim karşı geliyorsa Allah'ın laneti onlarin üzerine olsun
 • Yanıtla

şenay doğan

bana mesele laisizm değil ab kriterleriymiş gibi geliyor allaha emanet olun ya habiballah
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23