• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dolar kurundaki büyük düşüşün ardından İtalyan bankası dolar tahminini duyurdu

BDDK'nın finansal istikrarı destekleyici yeni adımının ardından dolar kuru 16,75 liraya kadar geriledi. Doların küresel ölçekteki konumu ise yatırımcılar tarafından merak ediliyor. İtalyan bankası UniCredit Research'ın analistleri, ABD dolarının 2022 yılı sonuna kadar diğer para birimleri karşısında güçlü kalmaya devam edeceğini tahmin etti.

Yeniakit Publisher
2022-06-25 11:50:00 - 2022-06-25 12:53:41
Dolar kurundaki büyük düşüşün ardından İtalyan bankası dolar tahminini duyurdu

Döviz kuru hareketliliği haftanın son işlem gününde de devam ederken dolar fiyatları son dakika haberleri yatırımcıların gündeminde yer almaya devam ediyor. Piyasalar Fed’in faiz kararına ilişkin beklentileri fiyatlarken İtalyan dev bankadan dolar fiyatlarına ilişkin yeni bir tahmin yapıldı. Banka gelecek yılı işaret ederek hafif şekilde aşağı yönlü bir düzeltme yaşanmasını beklediklerini belirtti.

Analistler, enflasyon ve resesyon arasında gidip gelen endişelerin küresel çapta yatırımcı fiyatlamalarında belirsizlik yaratmaya devam ettiğini söyledi. Düşüş eğilimindeki emtia fiyatlarının, enflasyonu frenlemeye yardımcı olarak merkez bankalarının agresif tutumunu yumuşatmasına katkıda bulunabileceği beklentilerini gündeme getirdiğini aktaran analistler, bu durumun döviz piyasalarındaki oynaklığın sürmesine neden olduğunu kaydetti.

Analistler, tarım emtiası ve petrol fiyatlarının yanı sıra merkez bankası yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin gündemin odağında kalmaya devam ettiğini vurguladı.

İtalyan bankasından yeni yorum

Dolar fiyatları için yatırımcılar tüm dikkatlerini yapılan açıklamalara çevirirken UniCredit Research analistleri, Fed'in faiz oranlarını agresif şekilde devam ettirmeyi planladığı ortamda ABD dolarının 2022'nin geri kalan bölümünde de önde gelen para birimleri karşısında güçlü kalmaya devam edeceğini öngördüler. Ancak analistler, ABD dolarında gelecek yıl hafif şekilde aşağı yönlü bir düzeltme yaşanmasını beklediklerini de ortaya koydular.

UniCredit'in döviz piyasası stratejisti Roberto Mialich yaptığı değerlendirmede, "Fed'in faiz artırımları Aralık ayında sona erdikten sonra daha az güçlü bir ABD doları öngörüyoruz. Kısmi bir düzeltmenin 2023'ün son bölümünde daha belirgin olmasını, Fed'in 2023 dördüncü çeyrekte para politikasını gevşetmeye başlamasını bekliyoruz" diye konuştu.

UniCredit, euro/dolar paritesinin 2023 dördüncü çeyrekte 1,12 seviyesine kadar yükselmesini bekliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Manyaq

Ne düşmüş ne düşmüş , yerlerde sürünüyor. Komilik yapmış akit!!

SELMAN

Subhan ALLAH! La havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim. 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23