Cumhuriyet, Özhaseki'ye tazminat ödeyecek

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki hakkında "asılsız ve kötü amaçlı" haber yaptığı belirtilen Cumhuriyet, AK Partili isme 10 bin lira manevi tazminat ödeyecek.

26 Nisan 2019 Cuma 10:31
Cumhuriyet, Özhaseki'ye tazminat ödeyecek

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, asılsız ve kötü amaçlı haber yaptıkları gerekçesiyle Cumhuriyet aleyhine açtığı davadan 10 bin lira manevi tazminat kazandı.

Özhaseki'nin avukatı Mehmet Savruk, yazılı açıklamasında, Cumhuriyet gazetesinin 30 Nisan, 1, 2 ve 3 Mayıs 2018 tarihli nüshalarında, "Siyaset ticarete sigorta olmuş - Bakan Bey işte belgesi - 19 numarada 10 numara skandal - Halef selef başkanlar eski ortak çıktı" başlıkları altında müvekkili Özhaseki'yi hedef alan, maksatlı ve kötü bir olgu oluşturma amaçlı haberler yayımladığını iddia etti.

Özhaseki ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin o zamanki Başkanı Mustafa Çelik arasında enerji ortaklığı kurulduğu, bu şirketlere ihaleler dağıtıldığı yönünde uydurma, asılsız ve maksatlı haberler verilerek algı operasyonu oluşturulmaya çalışıldığını kaydeden Savruk, Cumhuriyet gazetesinin gerçek dışı iddialarla olayları bilerek tahrif ettiğini, ilgisiz birtakım olaylar da ekleyerek gerçekleri çarpıttığını, asılsız ve ilgisiz olayları, isnat ve iftiraları kötü niyetle yaymak gibi asla izin verilmeyecek araçlara başvurduğunu öne sürdü.

10 bin TL manevi tazminat

Maksatlı ve kötü niyetle verilen bu haberlerin, müvekkili hakkında toplumda nefret ve hor görme duygusu beslenmesine ve bu yolla dürüst yurttaşlar gözünde küçülmesine yol açacak nitelikte olduğunu vurgulayan Savruk, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet gazetesinin bu maksatlı ve kötü niyetli haberi, görsel ve yazılı medyada, sosyal paylaşım sitelerinde Cumhuriyet gazetesi dayanak yapılarak günlerce yer almış, internet ortamında paylaşılmıştır. Bu asılsız haberlerden dolayı da Kayseri 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açıp kazandığımız davadan ayrı olarak Cumhuriyet gazetesi hakkında ayrıca Kayseri 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tarafımızdan manevi tazminat davası ikame edilmiştir. Bu davanın yapılan yargılaması sonunda da haberin asılsızlığı ve kötü amaçlı olduğu tescillenmiş ve talebimiz mahkemece kabul görmüş, 10 bin lira manevi tazminatın haksız fiil tarihinden itibaren faizi, mahkeme masrafları ve avukat ücreti ile birlikte davalı gazeteden tahsiline karar verilmiştir."

Savruk, hakaret ve iftiradan dolayı gazete hakkında Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına yaptıkları şikayete yönelik soruşturmanın da halen devam ettiğini aktardı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 26 Nisan 2019 Cuma 10:31

YORUM YAZ

 • AliAli26 gün önce
  Ramazan kolisi dagitsin, makbule geçer.
 • ZAFERZAFER27 gün önce
  Vagif ismiyle yazan arkadaş yazdıklarına kendin inanıyor musun! Yazdıklarınla ilgili bilgi ve belgen var mı! Varsa savcılığın yolu herkese açık savcılığa verirsin savcılık ve mahkeme de gereğini yapar! Ama yok bilgi ve belgen yoksa savcılık ve mahkemeye isnatta bulunmaktan savcılık çağırsa ne belge sunacaksın! Çünkü mahkeme kararları kesindir ve herkesi bağlar, ilgili olanlar ancak bir üst mahkeme yolu varsa gider ilgili değilse de mahkeme ve savcıyı itibarsızlaştırma gibi bir yolu yok
 • vagifvagif27 gün önce
  Helelik aga bunlar agacandabunlar ..Savcida AKP yandasiMehkemede aynen...Belediyeleri dagidib soyub soganacevirmisiniz Gunahkar qezetemi??Sizinetdiklrinizibu yakinlara kader aciga cikarmakmumkun deyildiSimdi Belediye Iclaslaritelevizionla verilir birgunMillet kalkib Sizden hesab soranda ayilacaksiniz??
 • ZAFERZAFER27 gün önce
  Bir usanmadılar şu iftira atıp tazminat ödeme hastalıklarından. Nedense iftira eden, hakaret eden, tazminat ödeyen hep onlar ama ayrıştırıcı halkı gerici bunlar! Bu işte bir terslik yok mu!
 • Necmettin Necmettin 27 gün önce
  Anca tazminat kazanabilir,secim kazanacakhâliyokya,

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mayıs 2019