Cumhurbaşkanı danışmanından İzmir Baro Başkanına sert tepki: Eski Türkiye’nin vesayetçi alışkanlıklarından sıyrılamamışsınız

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Mustafa Akış, İzmir Barosu’nun Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılacak olan yeni adli yıl açılış töreni için Yargıtay’ın gönderdiği davet yazısına verdiği cevaba tepki gösterdi.

16 Ağustos 2019 Cuma 14:05
Cumhurbaşkanı danışmanından İzmir Baro Başkanına sert tepki: Eski Türkiye’nin vesayetçi alışkanlıklarından sıyrılamamışsınız

 Sezai Erhan  yeniakit.com.tr 

İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 2 Eylül’de yapılacak olan yeni adli yıl açılış töreni için Yargıtay’ın gönderdiği davet yazısına yanıt verdi. İzmir Barosu’nun törene katılmayacağı belirten Yücel, “Siyasi kararlarla, mesleki faaliyetlerini gerekçe göstererek yüzlerce mensubunu tutsak ettiğiniz onurlu bir mesleğin temsilcileri olarak, yaptığınız nazik daveti geri çevirmek zorunda olduğumuzu bildiriyoruz. Bize kalırsa, sizde o salona gitmeyin” dedi.

Önce kendi zihinlerini özgürleştirmeliler

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Mustafa Akış, İzmir Baro Başkanı Özcan Yücel’in açıklamasına tepki göstererek, “Milletin seçtiğini tanımayan bir baro kuvvetler arasındaki demokratik ilişki biçimlerinden bihaber, eski Türkiye’nin vesayetçi alışkanlıklarından sıyrılamamış arkaik bir barodur. Bence başkalarına özgürleşmeleri telkininde bulunanlar önce kendi zihinlerini özgürleştirmeliler” dedi.

Metin tek taraflı kaleme alınmıştır

Akış,”Ne devlet, ne de avukatlık mesleğinin adabına sığmayan, içeriği tamamen haksız ve tek taraflı kaleme alınmış, ciddiyetsiz bir metne kutsiyet atfetmenin hukuk camiasına hiç bir katkısı yok. İdeal manadaki kuvvetler ayrılığı kuvvetleri birbirine düşman ederek tesis edilemez” ifadelerinde bulundu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Ağustos 2019 Cuma 14:05

YORUM YAZ

 • HarunHarun5 gün önce
  Eski kafalari uçurmak lazım, babası belli olmayanlar ile yol gidilmez NOKTA
 • ömer faruk aydıkömer faruk aydık5 gün önce
  Tüm avukatlardan aidat alan izmir barosu seçimlerde ve referandumda malum mızraklı partinin sözcüsü gibi çalışıyor. darbe ortamları ve bildirilerde ortalarda görünmeyen baro her hayırlı işi baltalama gayretinde. Sayın Ali Karahasanoğlundan izmir barosu yazısı bekliyoruz.
 • Ömer Ömer 5 gün önce
  Bunlarıda alın içeri.. benim bildiğim izerdekiler fötöcü..
 • ÖmerÖmer5 gün önce
  Yahu bunlara bu kadarniye önem veriliyor anlamıyorum gelmese ne olacak zihniyetini ortaya koymuş işte kendilerini birşey zannediyorlar cevap vermeye bile deymez
 • teomanteoman5 gün önce
  Onursuz ve sahtekarların bir arada toplandıkları meslek grubu. Devlet ve millet aleyhine çalışan ve vatana ihanet eden şer odaklar odaları ve baroları neden kapatılmıyor.
 • ahmetahmet5 gün önce
  en sin 15 Temmuz olmak uzere ulkenin butun darbelerinde ve adaletin/demokrasinin icler acisi halinde sozde hukukcularin ve siyasilesmis vesayet arka bahcesi barolarin sorumlulugu, vebali cok buyuktur! bitsin bu gosteri alternatif barolar kurulabilsin artik!
 • MİLLİ DÜŞÜNCEMİLLİ DÜŞÜNCE5 gün önce
  "eski Türkiye’nin vesayetçi alışkanlıklarından sıyrılamamış arkaik bir barodur. Bence başkalarına özgürleşmeleri telkininde bulunanlar önce kendi zihinlerini özgürleştirmeliler” dedi." SAYIN DANIŞMAN,BU YAZI SİZE AİTTİR.Sayın Danışman,eski Türkiye derken sizin döneminiz sanırım yeni Türkiye oluyor... Eski Türkiyeye kafayı takan elbette tek siz değilsiniz ama ben eski Türkiyemi istiyorum.Fabrikaları,toprakları,kurum ve kuruluşları satılmamış,adaları işğal edilmemiş,dış politikada yanlış yapılarak suriyeye girmemiş ve suriyeli mültecileri ülkemize doldurmamış,dünya ile kavgalı olmamış,kuvvetler ayrılığı yok olmamış,Atatürk çiftliği yağmalanmamış,aile şirketi olmamış eski Türkiyemi istiyorum.Yazının başka yeri,İzmir Barosunun daveti geri çevirmesi beni ilgilendirmiyor.Eskiyi karalamak,küçümsemek için yeninin çok iyi olması gerekmezmi.?Liyakatın ve adaletin olmadığı bir ülke ne kadar yaşar yada idarecileri ne kadar daha icraatın başında kalabilir.? Cumhuriyet döneminde en çok borçlanılan ve herşeyin satıldığı ve halende satılmaya devam edildiği,işsizliğin zirve yaptığı bir yeni Türkiye,"yapanın eline sağlık" "neye layıksanız öyle yönetilirsiniz " hadisine göre bize az bile bunlar..
 • HulusiHulusi5 gün önce
  Yeni Türkiye, eski Türkiye falan yok be usta. Bir tek Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti var, gerisi hikaye.
 • Ulan fetö bütün zorbaların aklanmasına sebep oldunUlan fetö bütün zorbaların aklanmasına sebep oldun6 gün önce
  Askerden brifing alan 28 şubat zorbaları bu cia nato projesi fetö sayesinde aydan arı sudan duru imiş gibi davranabilir oldu vayy beeee....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Ağustos 2019