• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çocuklara korona aşısı zorunlu mu? Obezite hastası çocuklar aşı olmalı mı?

Çocuklar korona aşısı olabiliyor mu? Koronavirüs salgınıyla mücadele tüm hızıyla sürerken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada vakaların yüzde 40’ını 23 yaş altı gençlerin oluşturduğunu ifade etti. Hal böyle olunca pek çok aile, çocuklarına korona aşısı yaptırmanın doğru olup olmadığını nasıl randevu alabileceklerini araştırmaya başladı. Peki, kaç yaşındaki çocuklar aşı olabiliyor?

Yeniakit Publisher
2021-10-14 17:02:00 -
Çocuklara korona aşısı zorunlu mu? Obezite hastası çocuklar aşı olmalı mı?

Koronavirüs salgını sebebiyle ülkemizde yaklaşık 114 milyon doz aşı uygulandı. Obezite hastası çocukların aşı yaptırmalarının uygun olup olmadığı ise ailelerce sıklıkla araştırılıyor. Peki, çocuklara korona aşısı yapılıyor mu?

Çocuklara korona aşısı zorunlu mu? Obezite hastası çocuklar aşı olmalı mı?

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi de olan Prof. Dr. Şener, vaka sayısının artmaya devam ettiğini belirtti.

Erişkinlerde olduğu kadar 15-18 yaş grubundaki çocuklarda da hastalığın ilk zamanlara göre daha fazla görülmeye başladığını ifade eden Şener, Kovid-19 teşhisiyle hastaneye yatan bu yaş grubundakilerin önemli bölümünün aşırı kilolu veya obez sınırında olan gençler olduğuna dikkati çekti.

Bu yaş grubunda obezitenin risk faktörü olmasının kendileri için sürpriz olmadığını anlatan Şener, şunları söyledi:

"Bu kişilerin, aktif diyabetleri, şeker hastalığı olmasa bile buna eğilimleri oluyor. Bu hasta grubundaki kişilerde sadece Kovid-19'a değil tüm enfeksiyonlara meyil var. Obezlerde kilodan kaynaklı ortaya çıkan solunum sıkıntısının daha ağır olması ya da solunum sıkıntısının hızlı ilerlemesi, aniden kötüleşmesi söz konusu. Bu nedenle ekstra dikkatli olmaları gerekir."

Obezlerin kesinlikle aşılanması gerektiğini belirten Şener, "Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi ve Sağlık Bakanlığının veri tabanına baktığımız zaman kilolu bireyler, neredeyse 65 yaş üstü bireyler kadar riskli durumdalar. Yoğun bakıma yatış oranı yüksek. Dolayısıyla 12 yaş üstü obez ya da aşırı kilolu bireylerin mutlaka aşı yaptırması gerekiyor. Kovid-19 salgını sürecinde önümüz kış dönemi olduğu için obezlerin özel olarak aşılanması gerekiyor" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığının 12 yaş üstü tüm bireylere aşı tanımı yaptığını hatırlatan Şener, aşılanan kişilerin de maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

6 Eylül 2021’den itibaren tüm 12 yaş üstü çocuklar için aşı hakkı tanımlandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23