• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çin'den sert tepki: Karşı adımlar atılacak

Çin, ABD Sağlık Bakanı Alex Azar'ın yapacağı Tayvan ziyaretiyle ilgili "Çin tarafı, ABD'nin yanlış hareketleriyle ilgili olarak kararlı ve güçlü karşı adımlar atacak." ifadelerini kullandı.

Yeniakit Publisher
2020-08-06 18:12:00 -
Çin'den sert tepki: Karşı adımlar atılacak

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Sağlık Bakanı Alex Azar'ın yapacağı Tayvan ziyaretiyle ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, "Çin tarafı, ABD'nin yanlış hareketleriyle ilgili olarak kararlı ve güçlü karşı adımlar atacak." ifadelerinde bulundu.

"Her türlü teması durdurun"

Bakanlık Sözcüsü Vang Vınbin başkent Pekin’de düzenlediği basın toplantısında ziyaretle ilgili Tayvan ve ABD'li yetkililerin resmi temas kurmasına karşı çıktıklarını bildirerek, ABD'yi "Tek Çin ilkesi"ne bağlı kalmaya ve Tayvan'la her türlü teması durdurmaya çağırdı.

Tek Çin ilkesine meydan okuyan veya bu ilkeyi görmezden gelen bütün teşebbüslerin nihayetinde başarısızlıkla sonuçlanacağı değerlendirmesinde bulunan Sözcü Vang, "Çin tarafı, ABD'nin yanlış hareketleriyle ilgili olarak kararlı ve güçlü karşı adımlar atacak." dedi.

Washington yönetimi salı günü Bakan Azar'ın Tayvan'ı ilerleyen günlerde ziyaret edeceğini açıklamıştı.

Pekin yönetimini 1979'dan bu yana Çin'in tek temsilcisi olarak tanıyan ABD, Azar'ı Tayvan'a gönderme kararıyla bölgeye son 40 yıl içinde en üst düzey resmi ziyareti gerçekleştirmiş olacak.

Tayvan'ın statüsü

Çin'de 1949'da Mao Zedong'un iktidara gelmesi üzerine Çan Kayşek (Chiang, Kai-shek) ve bazı hükümet üyeleri Tayvan'a yerleşip, 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmiş bu girişim Çin tarafından kabul edilmemişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

KARADAGLI

HIC BIR HALT YIYEMEZ CIN ABD YE KARSI TRUMP COVID-19 DEYIL CIN VIRUSU DIYOR ,TIK TOK YASAKLIYOR,HUWAWEI... DAHA NE YAPSIN CIN NE YAPTI HIC BIR SEY ANCA SILAHSIZ MASUM INSANLARA SIDDET UYGULUYOR DUNYADA 1 NUMARA ORGAN TRAFIGINDE MAHKUMLARI ENSESINDEN VURUP ORGANLARINI SATIYORLAR NEREYE MI BUTUN DUNYAYA !!!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı