• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çin Merkez Bankası banknotları virüsten korumak için karantina altına aldı

Çin'in Wuhan kentinde yüzlerce insanın ölümüne sebep olan ve on binlerce insanın da tedavi altına alındığı koronavirüs salgını, Çin Merkez Bankası'nın paralarını karantina altına almasına sebep oldu.

2020-02-16 14:41:00 -
Çin Merkez Bankası banknotları virüsten korumak için karantina altına aldı

Çin'in Wuhan kentinde patlak verdikten sonra yüzlerce insanın ölümüne sebep olan ve on binlerce insanın da tedavi altına alındığı koronavirüs salgınında sıcak bir gelişme yaşandı. Alınan haberlere göre, Çin Merkez Bankası ürettiği banknotları karantina altına aldı.

Çin'de koronavirüs salgınından dolayı sadece insanlar karantinaya alınmıyor. Çin Merkez Bankası, hastalığın daha da yayılmasını engellemek için kullanılmış banknotları karantina altına aldığını duyurdu.

Kasalarda tutulacak

Banknotlar, x-ray ışınları veya yüksek ısıyla dezenfekte edildikten sonra 7 ila 14 günlüğüne kasalarda tutulacak. Konuya ilişkin açıklama yapan bankanın başkan yardımcısı Fan Yifei, karantina süresinin her bölge için farklı olacağını, salgın seviyesinin ciddiyetinin belirleyici olacağını ifade etti.

Para akışı durduruldu

Gözlem süresi dolduktan sonra banknotlar tekrar dolaşıma girecek. Çin'de bölgeler arasında nakit para akışı da askıya alındı.

Bin 500'ün üzerinde can alan Covid-19 virüsünü kapmaktan korkan Çinliler, banknot ve bozuk para gibi halk arasında dolaşan, virüsü bulaştırıcı özelliğe sahip nesneler kullanmaktan çekiniyor.

Acil durum için 4 milyar Yuan basıldı

Çin yeni yılı tatilinden önce merkez bankası, virüsün çıkış noktası olan Hubei eyaletindeki acil durum için 4 milyar yuan (Renminbi) değerinde para basmıştı.

Ölü sayısı 1666 kişiye ulaştı

Çin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ölenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı bin 666'ya, virüsün bulaştığı kişi sayısı 68 bin 500'e çıktı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamada, ülke genelinde şüpheli vaka sayısının 8 bin 228, virüslü hastalarla temas ettikleri gerekçesiyle müşahede altına alınan kişi sayısının 158 bin 764 olduğu bildirildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abdrhman

yahu bu çinde os.ruktan nem kapıyor. bir buçuk milyar nüfusu var. binbeşyüz kişi ölüyor ülkeyi alarma geçiriyor. sansasyon yaratıp dünya devletlerinin gözünü oraya odaklanmasını istiyor. bu durumun arkasında çini perde arkasından yöneten dünyanın baş çıbanı zengin yahudiler var. maksat kudüs işgalini vede orta doğudaki olayları gölgelemeye çalışıyorlar. İNANMAYIN BÖYLE BİR VİRÜS YOK NORMAL İNSANA Bİ ŞEY OLMAZ. 
 • Yanıtla

ufugu acilan insan

helal olsun be ufkumu actin dunyaya bakis acimi degistirdin cok onemli bir adamsin sen ya. bence dunyayi yonetmeleri icin senin eline vermeliler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı